Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Strefa zamieszkania – jakie zasady na niej obowiązują?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

W strefie zamieszkania, jak na wyjątkowy obszar przystało, obowiązują szczególne przepisy. Sprawdź, po czym poznać wjazd do tej strefy, komu udzielić pierwszeństwa i jaką zachować prędkość.

Czym jest strefa zamieszkania?

Strefa zamieszkania to strefa w ruchu drogowym, w której piesi mają prawo poruszać się po całej szerokości jezdni –nie tylko po chodniku czy drodze dla pieszych. Ma ona służyć głównie mieszkańcom danej okolicy, a także osobom, które robią zakupy w osiedlowych sklepach czy uczniom idącym do szkoły. Co więcej strefa zamieszkania to miejsce, w którym dzieci pozbawione opieki osób dorosłych, powinny czuć się w pełni bezpiecznie. Wyznaczono ją właśnie po to, aby społeczność mieszkańców miała możliwość aktywnego korzystania z przestrzeni wokół osiedla. Oznaczenie strefy zamieszkania to niebieski znak informacyjny D-40 przy wjeździe i D-41 przy wyjeździe. Na pierwszym z nich widnieje dom, pojazd oraz dwie postacie, z kolei na drugim widoczne jest dodatkowo przekreślenie w kolorze czerwonym, oznaczające koniec strefy. Takie oznakowanie spotkamy przede wszystkim:

  • na osiedlach mieszkaniowych;
  • na osiedlach domków jednorodzinnych;
  • w centralnych punktach danego miasteczka lub miejscowości.

W strefie zamieszkania zasady jazdy są inne niż w strefie ruchu (czyli jak stanowi Prawo o ruchu drogowym obszarze wyznaczonym na drodze wewnętrznej, w którym obowiązują wszystkie przepisy drogowe, jak na drodze publicznej). Strefa zamieszkania może obejmować nie tylko drogi wewnętrzne (np. na osiedlach mieszkaniowych), ale również drogi publiczne i niepubliczne.

Przepisy ruchu drogowego co jakiś czas ulegają zmianom, a na drogach pojawiają się nowe znaki. Zapoznaj się z artykułem: Jakie są rodzaje znaków drogowych w Polsce? i zaktualizuj swoją wiedzę!

Przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania

Na terenie strefy zamieszkania obowiązują specyficzne przepisy. Przykładowo, przejścia dla pieszych czy progi zwalniające nie muszą być oznakowane przy pomocy znaków pionowych. Poruszający się w takich miejscach kierowcy muszą więc zwracać na jezdnię jeszcze większą uwagę. Cała strefa ma gwarantować pieszym maksymalne bezpieczeństwo – kierujący powinni zachować tu szczególną ostrożność bez względu na sytuację. W związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym osoby poruszające się w strefie zamieszkania hulajnogami elektrycznymi również będą niebawem musiały dostosować się do pewnych przepisów. Mowa m.in. o obowiązku posiadania karty rowerowej (w przypadku dzieci w wieku 10-18 lat) lub prawa jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T, a także o jeździe pod opieką dorosłego w przypadku dzieci przed 10. rokiem życia.

Prędkość w strefie zamieszkania

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, w strefie zamieszkania obowiązuje ograniczenie prędkości jazdy do 20 km/h. Przekroczenie tej prędkości o 10 km/h lub mniej wiąże się z mandatem w wysokości 50 złotych – kierowca nie otrzymuje jednak wówczas punktów karnych. Jeśli natomiast prędkość jest wyższa, osoba prowadząca pojazd musi liczyć się z karą:

  • przy prędkości 31-40 km/h – mandat w wysokości 50-100 zł i 2 punkty karne;
  • 41-50 km/h – mandat w wysokości 100-200 zł i 4 punkty karne;
  • 70 km/h – mandat w wysokości 400-500 zł i 10 punktów karnych oraz utrata prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Charakterystyczną cechą strefy zamieszkania jest duża liczba progów zwalniających, które mają w pewien sposób wymuszać na kierowcach zmniejszenie prędkości. Co więcej, podczas jazdy powinni oni kierować się zasadą „prawej ręki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mandatów i punktów karnych za poszczególne wykroczenia w Polsce, przeczytaj nasz artykuł Punkty karne i ich skutki dla kierowców.


Strefa zamieszkania – pierwszeństwo

W strefie zamieszkania pierwszeństwo nad kierowcami pojazdów mechanicznych zawsze ma pieszy – bez względu na to, czy porusza się on po chodniku, czy po ulicy. Może on bowiem poruszać się po całej przestrzeni udostępnionej do użytku publicznego. Nawet dzieci do siedmiu lat mają prawo poruszać się po całej strefie bez opieki dorosłego. Nie bez powodu obowiązują w tym miejscu takie przepisy dot. prędkości czy pierwszeństwa. Warto pamiętać, że opuszczając strefę zamieszkania, wszystkim uczestnikom ruchu drogowego również trzeba ustąpić pierwszeństwa. W takim przypadku kierowca włącza się bowiem do ruchu.

Strefa zamieszkania bywa czasem mylona z tzw. strefą „Tempo 30”. W artykule Strefa „Tempo 30” – na czym polega? dowiesz się wszystkiego na jej temat!

Strefa zamieszkania – parkowanie

W strefie zamieszkania nie ma możliwości parkowania w miejscach, które nie zostały do tego przeznaczone. Postój samochodu jest więc możliwy wyłącznie tam, gdzie wyznaczone są miejsca parkingowe. Za parkowanie w niedozwolonym miejscu w strefie zamieszkania kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz jednego punktu karnego.


Jeśli poszukujesz bezpiecznego samochodu, który przewiezie Cię zarówno przez strefy zamieszkania, jak i przez autostrady, zapoznaj się z ofertą Automarket.pl. Czekają na Ciebie sprawdzone samochody osobowe i dostawcze zarówno do kupna, jak i w abonamencie czy w leasingu. Możesz skorzystać z jednego z dwóch pakietów i cieszyć się maksymalną wygodą użytkowania auta przez wybrany okres – nie tylko do celów firmowych. Marzysz o jeździe nowym porsche, ale nie chcesz kupować go za gotówkę? A może chcesz co roku testować inny model swojej ulubionej marki? Z Automarket to możliwe!

Wpis powstał: 24 stycznia, 2024
  • Facebook