Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jakie są rodzaje znaków drogowych w Polsce?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Znajomość znaków drogowych w Polsce należy do jednego z najbardziej oczywistych, ale także lekceważonych obowiązków, które ciążą na kierowcach. Bez względu na to, czy prowadzimy samochód od dwóch tygodni, czy mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie kierowania, warto od czasu do czasu przypomnieć sobie podstawowe rodzaje znaków drogowych w Polsce.

Rodzaje znaków drogowych w Polsce

Znaki drogowe widzimy każdego dnia podczas przejażdżek samochodowych, dojazdów do pracy, długich tras czy krótkich wypadów do supermarketu. Tym bardziej więc dziwi, że tak wiele osób wciąż zastanawia się, co tak naprawdę oznacza znak, który mijamy każdego dnia. Nie ważne, czy podróżujemy własnym pojazdem, wybraliśmy leasing samochodu, czy wynajęliśmy auto – znajomość znaków to najważniejszy obowiązek kierowcy. Zapewni bowiem bezstresową trasę i bezpieczeństwo nasze oraz naszych pasażerów. Jaki podział znaków drogowych w Polsce rozróżniamy? O tym napisaliśmy na podstawie informacji udostępnionych przez www.gov.pl oraz zawartych w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Kategoria A – znaki ostrzegawcze

Znaki drogowe ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze, cechujące się żółtym kolorem to jedne z najczęściej występujących pionowych znaków na polskich drogach. Znaki te informują nas, że niebawem zbliżymy się do niebezpiecznych momentów na trasie. Może to być znak informujący o ostrym zakręcie, śliskiej nawierzchni lub o dzikich zwierzętach, które mogą wejść na jezdnię.

Kategoria B – znaki zakazu

Znaki drogowe zakazu

Kolejna, równie istotna grupa znaków drogowych to znaki zakazu, występujące w czerwonym kolorze. To podstawowa forma znaków, które determinują organizację ruchu. Przykładem znaku zakazu może być znak „STOP”, który nakazuje zatrzymanie pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie, lub znak zakazu wyprzedzania na wzniesieniu. Niedostosowanie się do znaku zakazu może wywołać największe konsekwencje prawne w przypadku natrafienia na patrol policji.

Kategoria C – znaki nakazu

Znaki drogowe nakazu

Znak nakazu, reprezentowany przez kolor niebieski, wskazuje wymagane podejście do pokonania konkretnego elementu infrastrukturalnego w dany sposób. To także forma informowania o nakazie jazdy w jedną stronę lub zmianie organizacji ruchu, który wcześniej był determinowany przez inne znaki.

Kategoria D – znaki informacyjne

Znaki drogowe informacyjne

Znaki informacyjne (najczęściej w kolorze niebieskim, ale występujące także w innych wariantach, jak na przykład znak pierwszeństwa ruchu) informują kierowców o tym, jakim typem drogi będziemy się poruszać (wjazd na autostradę), lub zapowiadają zbliżającą się stację benzynową, czy przejście dla pieszych.

Kategoria E – znaki kierunku

Znaki drogowe kierunku

Wprawdzie dzisiaj zdecydowana większość kierowców wyrusza w drogę z uruchomioną nawigacją, to jednak nie możemy zapomnieć o odpowiedniej nawigacji przedstawianej przez znaki kierunku. To znaki, które wskazują trasę do danego miasta, kierunek, w którym należy się poruszać, chcąc dojechać do pewnego regionu, lub precyzyjne wskazanie atrakcji turystycznych i innych obiektów, które mogą być uznane za istotne z punktu widzenia kierujących auto.

Kategoria F – znaki uzupełniające

Znak uzupełniający dla pieszych, informujący o przejściu drugą stroną ulicy

Kolejna grupa znaków (występująca w różnych wariantach kolorystycznych) ma za zadanie ułatwić orientację podczas jazdy. Przykładem znaków może być informacja o niebezpiecznych punktach, które mogą znaleźć się zaraz za skrzyżowaniem, ale są to także znaki, informujące o wjeździe na terytorium Polski, lub o występującym na ten moment objeździe, spowodowanym robotami drogowymi.

To najważniejsze, występujące w Polsce kategorie znaków drogowych. Warto wspomnieć jeszcze o dodatkowych tabliczkach do znaków drogowych, które przykładowo informują o tym, na jakiej odległości jest on obowiązujący. Do istotnej grupy znaków należą także znaki poziome, występujące bezpośrednio na jezdni. Tego typu znaki ułatwiają orientację w przypadku występowania wielu pasów na jezdni.

Dlaczego znajomość znaków jest ważna?

Kiedy poznajemy różne rodzaj znaków drogowych wykorzystywanych w Polsce? Bez dwóch zdań najczęściej dzieje się to na etapie nauki do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Dla wielu z nas jest to ostatni moment, w którym poznajemy różne warianty pionowych znaków drogowych.

Musimy jednak pamiętać o tym, że znajomość wszystkich znaków drogowych (a szczególnie znaków ostrzegawczych i znaków zakazu) pozwoli nam przebyć każdą trasę w sposób bezpieczny, pewny i zgodnie z prawem. Oczywiście nie możemy odpowiadać za wiedzę innych kierowców, ale im bardziej przykładamy się do poznawania i pogłębiania wiedzy z zakresu znaków drogowych, tym nasze decyzje na drodze będą bardziej racjonalne i uzasadnione. To z kolei nie tylko zagwarantuje bezpieczeństwo, ale także pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków, jakimi są mandaty karne.

Gdzie warto pogłębiać swoją wiedzę z zakresu oznakowania drogowego?

Znaki drogowe to obszar wiedzy, z którym powinniśmy się zapoznać cały czas. Z pewnością raz na jakiś czas, podczas odbywania trasy w nieznane, przyjdzie nam natknąć się na oznaczenia, których nie pamiętamy lub widzimy je po raz pierwszy. Zamiast zapominać o tym, natychmiast dowiedzmy się, co ten znak oznacza i w jakich okolicznościach występuje. To najpewniejszy sposób na to, by w szybkim tempie przyswoić nowe komunikaty i wiedzieć, w jaki sposób na nie zareagować.

Jeśli jednak zależy nam na kompleksowym poznaniu wiedzy z zakresu znaków pionowych, możemy postawić na kurs dokształcający lub szkolenie, które pozwoli nam bliżej przyjrzeć się różnym typom znaków drogowych. Ta drobna inwestycja zapewni nam komfort psychiczny i bezpieczeństwo na drodze, a to powinien być dla nas priorytet.


oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 23 sierpnia, 2023
  • Facebook