Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Google Maps – jak ustalić najlepszą trasę?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Korzystanie z Google Maps kojarzy się przede wszystkim z wygodnym GPS-em. Wpisujesz, gdzie chcesz dotrzeć, a aplikacja wyznacza dla Ciebie trasę. Możliwości Map Google są jednak zdecydowanie większe! Przeczytaj, jak z nich korzystać, by wycisnąć z nich maksimum udogodnień – poznaj 15 ciekawych funkcji Google Maps!

Sprytne korzystanie Google Maps: 15 tricków, których być może nie znasz

Czy chcesz gdzieś dojść, czy dojechać, czy dolecieć, czy sprawdzić lokalizację najbliższej apteki – Google Maps wskaże Ci drogę. Mapy Google potrafią jednak dużo więcej niż tylko nawigować. Poniżej znajdziesz 15 najciekawszych funkcji tej aplikacji (oraz map w wersji na komputery).

1. Unikanie dróg płatnych, autostrad i promów z Mapami Google

Nim przejdziesz do wyznaczenia trasy w Mapach Google, warto ustawić niezwykle przydatne opcje jej ustalania:

  • Unikaj autostrad – po zaznaczeniu tej opcji aplikacja będzie wyznaczać trasy z całkowitym lub możliwie najwyższym pominięciem autostrad.
  • Unikaj opłat – Google Maps zaplanuje trasę, omijając drogi płatne.
  • Unikaj promów – ta opcja sprawi, że Mapy Google będą unikać przepraw promowych przy wyznaczaniu tras.

Powyższe opcje znajdziesz w ustawieniach aplikacji Google Maps, w sekcji Nawigacja => Opcje trasy.

2. Piesza nawigacja z rozszerzoną rzeczywistością w Google Maps

Funkcja Live View to nawigacja osób pieszych w świecie rzeczywistym. Na ekranie wyświetla się to, co widzi w danym momencie tylna kamera pieszego – z nałożonymi informacjami o nazwach ulic czy lokali usługowych. To nie tylko ciekawostka „do zabawy”, ale przede wszystkim znaczne ułatwienie w przypadku poruszania się po nieznanej okolicy.

Korzystanie z map Google z pomocą Live View jest bardzo proste. Wystarczy wyznaczyć trasę, po czym wybrać tryb nawigacji pieszej i kliknąć przycisk Live View, który wyświetli się u dołu ekranu. Warto pamiętać, że funkcja jest dostępna tylko na obszarach objętych Street View oraz na urządzeniach zgodnych z odpowiednim certyfikatem.

3. Tryb przystanków na trasie w Mapach Google

Czasem planuje się wieloprzystankową podróż, nawet gdy teoretycznie dotyczy tylko dojazdu z pracy do domu. Po drodze podjeżdża się po dzieci do żłobka, apteki, przedszkola czy szkoły, na zakupy, do banku, Paczkomatu – i tak dalej. Każdorazowe wyznaczanie trasy w Mapach Google może być wówczas irytujące. Warto zatem wiedzieć, że Google Maps umożliwia nawigację nie tylko z punktu A do punktu B, ale również z uwzględnieniem przystanków („wielu miejsc docelowych”).

By ustalić trasę z przystankami, wyznacz w aplikacji Mapy Google miejsce docelowe, czyli to, które ma faktycznie kończyć trasę. Następnie kliknij trzy kropki znajdujące się obok punktu A i wybierz opcję Dodaj przystanek, po czym go wyszukaj. Możesz dodać maksymalnie 9 przystanków oraz łatwo zmieniać ich kolejność, przytrzymując i przesuwając.

4. Przyjazne środowisku trasy w Google Maps

Kolejna ciekawa opcja, która sprawia, że korzystanie z Map Google staje się jeszcze wygodniejsze, to wyznaczanie tras przyjaznych dla środowiska. Po jej włączeniu Google Maps uwzględni efektywność paliwową albo energetyczną uzależnioną od typu silnika, przy zestawieniu jej z natężeniem ruchu w czasie rzeczywistym i warunkami drogowymi. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy przejść w ustawieniach aplikacji Mapy Google do sekcji Nawigacja. Następnie trzeba zaznaczyć Preferuj trasy z najniższym spalaniem, a poniżej wybrać typ silnika w aucie.

5. Udostępnianie trasy w Mapach Google

Google Maps oferuje również funkcję udostępniania trasy dojazdu innej osobie. Dostaje ona link przekierowujący do Twojej zaplanowanej lub obecnie przemierzanej trasy. W ten sposób możesz pokazać komuś, jak dojść/dojechać w dane miejsce, wskazać, gdzie obecnie jesteś, gdy jedziesz do tej osoby albo zadbać o swoje bezpieczeństwo – gdy np. jedziesz taksówką albo autostopem.

Jak udostępnić trasę w Mapach Google? Po jej wyznaczeniu kliknij trzy kropki obok punktu A, wybrać Udostępnij trasę, a następnie sposób, w jaki chcesz przesłać link (np. wiadomość SMS, na WhatsAppie, Instagramie, Messengerze etc.).

6. Określenie preferowanej godziny wyjazdu lub przyjazdu w Google Maps

Mapy Google umożliwiają wyznaczanie tras dla różnych środków transportu, w tym publicznych takich jak pociąg, tramwaj czy autobus. W ich przypadku można dokładnie rozplanować podróż, zaznaczając oczekiwaną przybliżoną godzinę odjazdu lub przyjazdu. Na tej podstawie Google Maps znajduje najlepszy transport. To bardzo popularna funkcja, nie każdy jednak wie, że można określić preferowaną godzinę wyjazdu lub przyjazdu również dla podróżowania własnym pojazdem, na pieszo czy rowerem. Co więcej, po jej ustawieniu możliwe jest ustawienie przypomnienia, że czas wyruszyć w drogę.

Aby skorzystać z tej funkcji Map Google, wystarczy w opcjach trasy (trzy kropki obok punktu A) wybrać Ustaw godzinę wyjazdu lub przyjazdu. Chcąc również włączyć przypomnienie, trzeba dodatkowo kliknąć Przypomnij, kiedy wyruszyć.

7. Zapisz, gdzie zaparkowałeś/aś w Mapach Google

„Zgubienie” zaparkowanego samochodu może zdarzyć się każdemu. Dla przykładu: przez pierwsze dni korzystasz z wynajmu długoterminowego w Warszawie lub z wynajmu długoterminowego w Poznaniu w związku z przeprowadzką służbową na 2 lata i jeszcze słabo znasz miasto. Po długich poszukiwaniach miejsca parkingowego przy ulicy w końcu udaje Ci się je znaleźć, idziesz załatwić swoje sprawy na mieście… i pojawia się kłopot. Gdzie jest ten samochód?

W tej sytuacji i wielu innych sprawdzi się opcja zapisywania lokalizacji zaparkowanego auta oraz nawigacji do tego miejsca w Google Maps. Wystarczy, że po zaparkowaniu klikniesz w aplikacji Mapy Google niebieską pineskę, która symbolizuje Twoją obecną lokalizację. Następnie wybierzesz Zapisz jako miejsce parkowania.

8. Korzystanie z sugerowanych tras i zapisywanie tras w Google Maps

Jeżeli często podróżujesz w jedno lub kilka miejsc, np. do pracy czy ulubionego sklepu, to każdorazowe wpisywanie lokalizacji do wyznaczania trasy może być uciążliwe. Na szczęście można sobie ułatwić korzystanie z Map Google. Wystarczy przejście do zakładki Start i wybranie jednej z tras sugerowanych na podstawie wcześniejszej aktywności.

Można również zapisać sobie ulubione trasy w zakładce Zapisane. Wystarczy stworzyć własną listę lub skorzystać z gotowej (np. „Ulubione”, „Służbowe” etc.) i dodać do niej lokalizację, którą chce się zapisać. Będzie można później wybrać ją właśnie z tej zakładki albo skorzystać z szybkich podpowiedzi pod okienkiem wyszukiwania trasy w zakładkach Odkrywaj i Start.

9. Widżet najczęstszej trasy w Mapach Google

Jak najwygodniej korzystać z Map Google, gdy bardzo często przemierzasz jedną konkretną trasę? Tworząc do niej widżet szybkiego dostępu! Dodaje się go zgodnie z zasadami dodawania widżetu na danym systemie operacyjnym. Na liście należy wybrać widżet Trasa dojazdu w sekcji „Mapy” (dla systemów Android) lub Często pokonywane trasy w sekcji „Google Maps” (dla iOS). Następnie w ustawieniach widżetu trzeba wybrać trasę i ewentualnie ustalić dla niej preferowane opcje nawigowania (np. Unikaj autostrad).

10. Sterowanie muzyką podczas nawigacji w Google Maps

Jednoczesne korzystanie z Map Google i ulubionej aplikacji z muzyką wcale nie musi być trudne. Google Maps umożliwia integrację swojej apki ze Spotify oraz Apple Music w celu łatwego sterowania muzyką w trakcie jazdy. Po aktywacji tej opcji możesz odtworzyć, pominąć, wstrzymać albo zmienić piosenkę czy podcast bez konieczności minimalizowania nawigacji. Funkcję włączysz w ustawieniach nawigacji w Google Maps, przechodząc do sekcji Sterowanie odtwarzaniem muzyki i wybierając Spotify lub Apple Music.

11. Ułatwianie dostępu dla osób na wózkach inwalidzkich w Mapach Google

„Ułatwienie dostępu” to funkcja Google Maps, która dba o to, by podczas wyszukiwania i wyświetlania różnych miejsc w Mapach Google aplikacja pokazywała informacje, czy mają one ułatwienia dostępu dla osób na wózkach. Chodzi tutaj o rozwiązania ułatwiające np. poruszanie się (odpowiednio szerokie wejścia, rampy) czy korzystanie z toalety (uchwyty, poręcze, wysokość umywalki). Funkcję można aktywować ustawieniach Google Maps, w sekcji Ułatwienia dostępu.

12. Zamawianie przejazdu w Google Maps

Mapy Google pozwalają nie tylko na sprawdzenie, o której odjeżdża najbliższy autobus czy pociąg lub odlatuje samolot. Umożliwiają również zamówienie usługi przewozu osób – np. od Bolt czy FREENOW. Co więcej, możesz sprawdzić, która firma działająca w danym obszarze dowiezie Cię najtaniej na wskazane miejsce. Po zdecydowaniu się na skorzystanie z jednej z nich – nastąpi przekierowanie do aplikacji danej firmy przewozowej.

13. Mapy Google w trybie offline

Możliwe jest również korzystanie z Map Google w trybie offline. By aplikacja nawigowała do celu, nie mając dostępu do internetu, trzeba uprzednio pobrać mapę. W tym celu wystarczy wyszukanie miejsca docelowego w trakcie dostępu do sieci. Następnie kliknięcie jego nazwy lub adresu, trzech kropek na górze ekranu i opcji Pobierz mapę offline. Po jej pobraniu możliwe będzie wyznaczenie trasy dla miejsca, dla którego pobrano mapę oraz nawigowanie do niego przez Google Maps.

14. Google Maps w trybie incognito

Chcesz zrobić bliskiej osobie niespodziankę, ale w tym celu musisz wyznaczyć trasę do najbliższego kina? Przy okazji nie chcesz, by efekt zaskoczenia prysnął przez korzystanie ze wspólnego konta Google? A może po prostu nie odpowiada Ci śledzenie informacji o Twoich podróżach przez aplikację Google Maps? W tych i wielu innych sytuacjach sprawdzi się uruchomienie trybu incognito. Podczas korzystania z tej opcji dane na temat wyszukiwania czy przemierzanych tras nie będą zapisywane. Włączysz ją po kliknięciu swojego awatara i wybraniu opcji Włącz tryb incognito.

15. Darkmode w Mapach Google

Miłośnicy ciemnego motywu w aplikacjach mogą włączyć darkmode również dla aplikacji Map Google. W tym celu należy przejść do ustawień apkcji, odnaleźć aktywację ciemnego motywu i zaznaczyć, czy darkmode ma być zawsze włączony, zawsze wyłączony, czy dostosowany do ustawień systemu w telefonie.

Korzystanie z Google Maps prostsze z samochodem w leasingu lub wynajmie długoterminowym

W tym artykule zaprezentowaliśmy różne funkcje, które oferują użytkownikom Mapy Google. Korzystanie z tej aplikacji może być jeszcze prostsze, jeśli Twoje auto jest wyposażone w Android Auto lub Apple CarPlay. Te funkcje umożliwiają korzystanie z Google Maps w łatwy i wygodny sposób, co jest szczególnie ważne podczas jazdy. Dzięki ofercie leasingu auta lub wynajmu długoterminowego od Automarket.pl, możesz uzyskać dostęp do nowoczesnych samochodów i cieszyć się ich zaawansowanymi funkcjami, takimi jak integracja z Mapami Google, płacąc niską miesięczną ratę.

Wpis powstał: 25 kwietnia, 2023
  • Facebook