Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Zwrot samochodu po wynajmie długoterminowym lub leasingu – jak uniknąć dodatkowych kosztów przy aucie na abonament?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Leasing i wynajem długoterminowy samochodów to rozwiązanie dla osób, które przede wszystkim cenią sobie porządek w finansach. Jako główną korzyść tych form użytkowania pojazdów, wymienia się przede wszystkim transparentność w obszarze poniesionych wydatków. Niewykluczone jednak, że dodatkowe koszty mogą pojawić się przy zwrocie samochodu. Jakie to koszty i jak ich uniknąć?

Wynajem długoterminowy i leasing coraz popularniejszy – kluczowe aspekty

Coraz częściej słyszymy opinie, według których posiadanie samochodu osobowego należy traktować w kategoriach przywileju. W końcu wysokie koszty zakupu, dodatkowe wydatki związane z eksploatacją, okazjonalne wizyty w serwisie, wymiana opon i wiele więcej. Jest w tym oczywiście nieco prawdy, jednak użytkowanie samochodu wcale nie musi zaczynać się od ponoszenia wydatku rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się usługa leasingu i wynajmu długoterminowego, dostępne na przykład na Automarket.pl. Dzięki niej mamy możliwość użytkowania samochodu na długi okres (w przypadku wynajmu jest to najczęściej 12 miesięcy), nie będąc jednocześnie jego właścicielem. W zamian za możliwość korzystania z pojazdu płacimy dostawcy takiego rozwiązania miesięczną ratę. To wygodna alternatywa, która pozwala nam zdecydować się na auto wyższej klasy, niż te, na które moglibyśmy sobie pozwolić, kupując je. Warto jednak pamiętać, że pomimo stałych, jasnych dla każdej strony kosztów poniesionych tytułem wynajmu i leasingu, mogą pojawić się dodatkowe wydatki związane ze zwrotem pojazdu.

Jakie koszty mogą pojawić się przy zwrocie samochodu?

Zwrot samochodu użytkowanego w wynajmie długoterminowym lub leasingu to dla wielu osób spory stres. Jak dobrze wiemy, w samochodzie spędzamy naprawdę sporo czasu, dojeżdżając do pracy, wybierając się na spotkania z klientem, lub odwożąc dzieci do szkoły. Nie jest więc niczym nadzwyczajnym jedno, czy dwa zarysowania. Musimy jednak mieć świadomość, że obowiązujące w umowie zasady naliczania dodatkowych kosztów są w mocy i w wielu przypadkach mogą dotkliwie uderzyć w nasze kieszenie.

Do najczęściej pojawiających się kosztów przy zwrocie samochodu należy zaliczyć:

  • Zarysowania lakieru niemożliwe do usunięcia wskutek polerowania;
  • Ponadprzeciętne zabrudzenia wnętrza samochodu niemożliwe do usunięcia;
  • Duża ilość głębokich wgnieceń nadwozia wskutek kolizji lub innych okoliczności;
  • Brak elementów wyposażenia obecnych w chwili udostępnienia pojazdu;
  • Nadmierne zużycie opon i felg;
  • Brak lub zniszczone elementy karoserii.

To najczęściej występujące scenariusze, w których musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami podczas kontrolnego przeglądu samochodu po okresie leasingu lub wynajmu długoterminowego.

Pamiętaj o limicie kilometrów w aucie na abonament

Warto poświęcić osobny punkt na omówienie bardzo istotnego elementu każdej umowy wynajmu długoterminowego, jakim jest limit przebiegu. Najczęściej dostawca usługi w ramach standardowej ceny wynajmu oferuje nam możliwość wykorzystania konkretnego limitu kilometrów. Ten może różnić się w zależności od specyfiki umowy i wyniesie od 10 do nawet kilkuset tysięcy kilometrów.

W Automarket.pl możesz wybrać trzy warianty limitu kilometrów:

  • 20 tys. km,
  • 30 tys. km,
  • 40 tys. km.

Przeczytaj też: Wynajem długoterminowy auta. Jak ustalić limit kilometrów?

To istotna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć na etapie wybierania konkretnej oferty. Ile dotychczas jeździliśmy? Czy nasze najbliższe plany uwzględniają wykonanie bardzo długich tras wynajmowanym samochodem? Leasingodawca lub firma wynajmująca auto oferuje dodatkowe pakiety podwyższające limit kilometrów, pozwalające zaoszczędzić na opłacie pobieranej na koniec umowy, uwzględniającej każdy „ponadprogramowy” kilometr. Jeśli nieco przestrzeliliśmy wartość limitu kilometrowego, to właśnie taka opłata (najczęściej wynosząca kilkanaście lub kilkadziesiąt groszy za kilometr) będzie musiała zostać przez nas uregulowana.

Jak przygotować się do zwrotu użytkowanego samochodu?

Zgodnie z dobrze znaną zasadą brzmiącą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, o auto na abonament warto po prostu dbać, jak o swoje. To w zasadzie klucz do tego, by eksploatacja pojazdu była przyjemna, a proces zwrotu przebiegł bezproblemowo.

Oczywiście nie jest tak, że samochód musi zostać zwrócony w dokładnie takim samym stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Leasing czy wynajem długoterminowy to co najmniej rok użytkowania samochodu. Oznacza to, że pewne drobne rysy, czy zadrapania są uwzględniane przez firmę, jako naturalne ryzyko wchodzące w skład takiej usługi. Dlatego bardzo istotne jest, by przed oddaniem samochodu dokładnie zapoznać się z instrukcją zwrotu i dopuszczalnymi uchybieniami. To z pewnością uspokoi tych kierowców, którzy martwią się najmniejszą ryską.

By zrobić dobre wrażenie, nie zaszkodzi bezpośrednio przed oddaniem pojazdu doprowadzić go do optymalnego stanu estetycznego. Mówimy tutaj o niczym innym jak o dokładnym umyciu. Takie mycie powinno być wykonane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu. Oczywiście nie każdy musi mieć czas na takie zadania, dlatego upewniając się, że samochód wróci do firmy wynajmującej lub leasingującej w odpowiednim stanie wizualnym, możemy zlecić solidne czyszczenie auta profesjonalistom.

Zwrot auta po leasingu lub wynajmie – przebieg procesu

Jak wygląda typowy zwrot samochodu, który wcześniej był przez nas użytkowany w ramach umowy wynajmu długoterminowego lub leasingu? Istnieją pewne różnice pomiędzy różnymi dostawcami tego typu usług, jednak są zazwyczaj nieznaczne.

Dowiedz się więcej o tym, jak i gdzie zwrócić samochód w Automarket.pl.

Samochód na początku jest weryfikowany przez pracownika odpowiedzialnego za dokonanie wszelkich formalności, takich jak odzyskanie kluczy, dokumentów, książki serwisowej oraz sprawdzenia kompletności innego wyposażenia. Następnie samochód może (ale nie musi) być poddany dodatkowej ekspertyzie technicznej, wykonywanej przez mechaników. Ten etap ma potwierdzić odpowiedni stan samochodu w dniu jego oddania. Gdy wszystko jest w porządku, a my nie musimy regulować dodatkowych wydatków, z całego zdarzenia wykonywany jest protokół, a my możemy zająć myśli wyborem kolejnego auta.


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 4 sierpnia, 2023
  • Facebook