Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak zadbać o samochód przed zimą?

Zima to pora roku, która testuje każdy samochód jak żadna inna. Temperatury spadające poniżej zera, zaśnieżone i śliskie drogi oraz ograniczona widoczność to tylko niektóre z prób, jakim zostaną poddane nasze auta. Zanim zima rozpocznie się w pełni, warto więc nie tylko zmienić opony, lecz także sprawdzić niektóre podzespoły czy skontrolować lub wymienić płyny eksploatacyjne. Przyda się też woskowanie auta przed zimą i inne zabiegi, które zabezpieczą karoserię i podwozie. Zobacz, jak przygotować auto do zimy, żeby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek problemów z pojazdem.

Wymiana opon na zimowe – czy zawsze jest niezbędna?

Jak przygotować auto do zimy? - opony

Na pytanie, jak przygotować samochód na zimę, wielu kierowców bez wahania odpowie – wymienić opony na zimowe. Nie zawsze będzie to jednak absolutnie konieczne, bo wysokiej jakości ogumienie wielosezonowe jest już na tyle dobre, że często zapewni wystarczający komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Sprawdzi się w przypadku większości pojazdów, szczególnie wtedy, gdy jeździsz stosunkowo spokojnie i głównie po mieście. Im mniej kilometrów rocznie pokonujesz, tym większa będzie też oszczędność, którą zapewnią Ci opony całoroczne.

Jeśli natomiast częściej jeździsz w dłuższe trasy, poza miastem i ogólnie intensywniej korzystasz z auta, lepszym rozwiązaniem będą dwa komplety ogumienia oraz zmiana opon z letnich na zimowe. Jest to również lepszy wybór przy dynamicznej jeździe oraz wysokiej mocy silnika lub dużej masie pojazdu.

Bez względu na to, czy jeździsz na oponach zimowych, czy też wielosezonowych, przed sezonem zimowym powinny one mieć co najmniej 4 mm bieżnika i nie więcej niż 5 lat. Nie zapomnij też o regularnej kontroli ciśnienia w oponach, które istotnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wymiana opon powinna natomiast obejmować wszystkie gumy i najlepiej, jeśli na obu osiach mają one podobny stopień zużycia.

Sprawdzenie akumulatora i alternatora to podstawa przygotowania auta do zimy

Jak przygotować auto do zimy? - akumulator

Zimą zużyty lub niedostatecznie naładowany akumulator może częściej prowadzić do problemów z uruchomieniem samochodu. Szczególnie w przypadku aut z silnikiem Diesla, które dłużej nagrzewają się do temperatury roboczej oraz wymagają wyższej mocy rozruchowej.

Stan akumulatora – zarówno w spoczynku, jak i po obciążeniu – należy sprawdzić za pomocą miernika (napięcie spoczynkowe powinno wynosić 12,3-12,8 V, a ładowania 14,0-14,4 V). Jeśli napięcie po całonocnym postoju wynosi mniej niż 12,4 V, akumulator należy doładować, a jeżeli problem będzie się powtarzał – wymienić na nowy.

Ważny jest również alternator, który uzupełnia w trakcie jazdy zużytą przez rozrusznik energię elektryczną i zasila elektrykę pojazdu. Gdy pomiar wykaże, że alternator ma zbyt słabe ładowanie, urządzenie wymaga regeneracji lub wymiany.

Jak przygotować samochód na zimę? Nie zapomnij o płynach eksploatacyjnych i filtrach

Jak przygotować auto do zimy - płyn do spryskiwaczy

Przygotowanie auta do zimy powinno obejmować wymianę lub przynajmniej kontrolę płynów eksploatacyjnych.

 • Płyn do spryskiwaczy. Letni może zamarznąć, blokując dysze spryskiwaczy, warto więc zastąpić go zimowym. Najlepiej jeszcze przed nadejściem zimy zużyć letni płyn do spryskiwaczy i dolać już tylko preparatu zimowego.
 • Płyn chłodniczy. Jeśli do terminu wymiany pozostało tylko kilka miesięcy, warto to zrobić przed zimą lub choćby dolać odrobiny koncentratu. Chociaż świeży płyn chłodniczy nie zamarznie nawet przy dużych mrozach, wraz z zużyciem, próg zamarzania spada. Zamarznięcie może zaś skutkować nawet uszkodzeniem silnika.
 • Płyn hamulcowy. Podobnie jak w przypadku płynu chłodniczego, ten hamulcowy również lepiej wymienić przed zimą, jeśli termin wymiany jest bliski. Płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, a przedostająca się do niego z czasem wilgoć zauważalnie zmniejsza skuteczność hamowania.
 • Olej silnikowy. Zasada „lepiej wymienić przed zimą nieco wcześniej, niż za późno” dotyczy też oleju silnikowego. Ujemne temperatury pogorszą jego właściwości i utrudnią mu szybkie dotarcie do elementów silnika. Warto także zwrócić uwagę na lepkość zimową oleju (oznaczoną literą W), która powinna być jak najniższa.

Zimą, zwłaszcza w silnikach Diesla, warto też stosować dodatki do paliw, które usuwają wodę i oczyszczają układ paliwowy. Dobrym pomysłem jest również kontrola, a w razie potrzeby wymiana filtru paliwa oraz filtru powietrza.

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą, żeby karoseria i podwozie zniosły ją jak najlepiej?

Jak przygotować auto do zimy?

Przygotowanie auta do zimy powinno też obejmować podwozie oraz nadwozie pojazdu, w tym takie elementy jak wycieraczki czy uszczelki. Troskę o karoserię warto zacząć od dokładnego, najlepiej ręcznego umycia samochodu. Jest to również dobry sposób, by znaleźć i usunąć ogniska korozji oraz drobne odpryski lakieru.

Następnie pora na glinkowanie, a potem woskowanie auta przed zimą, które chroni lakier przed działaniem wody i soli. Zwykle najlepiej sprawdzają się woski syntetyczne z wysoką zawartością polimerów odpornych na zmiany temperatury. Usługę najwygodniej zlecić profesjonalistom. Jeśli jednak decydujesz się na samodzielne woskowanie auta przed zimą, pamiętaj, że preparat należy nakładać w temperaturze powyżej 10 °C.

Śladów korozji należy też poszukać w podwoziu, zwłaszcza na elementach zawieszenia oraz układu hamulcowego, paliwowego i wydechowego. Następnie trzeba usunąć je z pomocą neutralizatora rdzy i zabezpieczyć podwozie auta środkiem konserwującym, który wytwarza powłokę antykorozyjną.

Przygotowanie pojazdu do zimy powinno również obejmować sprawdzenie uszczelek w drzwiach i bagażniku. Jeśli nie wymagają jeszcze wymiany, ale są już starsze, przyda się sztyft lub spray do zabezpieczenia uszczelek. Zapobiegnie to sytuacji, gdy woda przedostająca się do uszczelek sprawi, że drzwi przymarzną do karoserii. Warto też skontrolować stan wycieraczek i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Inne podzespoły, czyli jak jeszcze przygotować auto do zimy?

Jak przygotować auto do zimy? - światła

Przygotowanie auta do zimy powinno też obejmować kontrolę podzespołów szczególnie wrażliwych na zimowe warunki.

Świece zapłonowe lub żarowe

Mocno zużyte świece żarowe mogą powodować problemy z uruchomieniem silników Diesla. Z kolei w jednostkach benzynowych, zużyte świece zapłonowe mogą nie tylko utrudnić rozruch, lecz także powodować spadki mocy oraz nierówną pracę czy gaśnięcie silnika.

Układ hamulcowy

Przyda się zwłaszcza sprawdzenie klocków i tarcz hamulcowych oraz stan przewodów, w tym linki hamulca ręcznego.

Oświetlenie

Zimą oświetlenie jest szczególnie intensywnie eksploatowane, warto więc skontrolować kalibrację (kąt padania) oraz skuteczność świateł.

Wentylacja oraz system ogrzewania

Chodzi przy tym zarówno o podgrzewanie wnętrza pojazdu, jak i szyb oraz lusterek.

Co warto nosić przy sobie lub mieć w aucie przed zimą?

Jak przygotować auto do zimy? - skrobaczka

Wiesz już, jak przygotować auto do zimy, żeby zminimalizować ryzyko problemów z pojazdem. Gdy temperatury spadają poniżej zera, przyda się też jednak kilka dodatkowych akcesoriów, z których większość najwygodniej przechowywać w samochodzie.

 • Skrobaczka pomoże przywrócić widoczność oszronionym lub oblodzonym szybom. Alternatywą może być odmrażacz do szyb i szczotka, która przyda się także przy większych opadach śniegu;
 • Im dłużej trzeba odśnieżać auto i im jest zimniej, tym bardziej docenisz też ocieplane rękawiczki. Możesz je nosić ze sobą, ale przyda się zapasowa para w samochodzie.
 • Kable rozruchowe pomogą Ci z kolei awaryjnie odpalić auto z pomocą innego pojazdu. Przewody o przekroju 16 mm² wystarczą dla większości samochodów benzynowych. Przy Dieslach i kablach dłuższych niż 3 m lepiej wybrać jednak 25 mm², a jeśli masz auto z dużym silnikiem – nawet 35 mm².
 • Gdy jeździsz pojazdem otwieranym kluczykiem, może Ci się przydać także odmrażacz do zamków. Warto jednak nosić go przy sobie, bo jeżeli zostanie w aucie, to nie pomoże Ci dostać się do środka.

Przygotowanie auta do zimy jest łatwiejsze dzięki usługom Automarket.pl

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto upewnić się, czy pojazd jest odpowiednio przygotowany do zimy. Niestety wymaga to poświęcenia czasu i środków – tym więcej, im bardziej kompleksowo podejdziesz do sprawy. Nie wszystko jednak musisz zrobić lub zorganizować samodzielnie.

Gdy masz samochód z Automarket.pl oraz cenisz swój czas i wygodę, możesz liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie specjalistów. Wystarczy, że wybierzesz Pakiet Comfort, dostępny zarówno w przypadku leasingu samochodu, jak i wynajmu długoterminowego. Koszty eksploatacji samochodu będą wtedy bardziej przewidywalne, bo wszystkie najważniejsze kwestie związane z jego obsługą i naprawami obejmuje stała, miesięczna rata.

Co zawiera pakiet komfort?

Pakiet komfort obejmuje następujące świadczenia:

 • obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów,
 • serwis, wymianę i przechowywanie opon,
 • samochód zastępczy na czas naprawy auta.

Bez względu na wybrany pakiet usług, Automarket.pl koordynuje również likwidację ewentualnych szkód i wspiera Cię w kontakcie z ubezpieczycielem. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy, rata uwzględnia też ubezpieczenie (OC + AC + NNW).

Tagi:
Wpis powstał: 4 listopada, 2022
 • Facebook