Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Samochód na abonament – jak wybrać i o czym pamiętać?

Kiedy nie chcesz lub nie możesz kupić samochodu za gotówkę, masz do wyboru różne opcje. Najpopularniejszymi są finansowanie w postaci kredytu lub leasingu, na których jednak możliwości się nie kończą. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest auto na abonament, które działa niemal jak usługi komórkowe czy platformy VOD. Co miesiąc płacisz stosunkowo niewielką ratę i możesz użytkować auto tak, jak swoje, choć nie jesteś jego właścicielem. Na czym dokładnie polega i jak wybrać samochód na abonament, by cieszyć się najlepszą ofertą? Wyjaśniamy!

Samochód na abonament – jak to działa?

Samochód na abonament jest formą długoterminowego wynajmu nowego lub używanego pojazdu w zamian za stałe raty miesięczne. Czyli:

 • wybierasz auto, które podoba Ci się najbardziej,
 • decydujesz, na jak długo chcesz je wynająć – możliwy zakres to zwykle 12-48 miesięcy, jest jednak zależny od oferty wybranej firmy,
 • wybierasz ewentualne usługi dodatkowe – biorąc samochód na abonament w Automarket, możesz zyskać np. obsługę serwisową, samochód zastępczy czy sezonową wymianę opon,
 • poznajesz proponowaną ratę miesięczną – możesz nawet znaleźć auta na abonament z ratą poniżej 1000 zł miesięcznie,
 • odbierasz samochód i użytkujesz go tak, jak własny – najlepsze oferty umożliwiają nawet swobodne podróżowanie za granicę (po wcześniejszym zgłoszeniu wyjazdu) czy udostępnianie auta osobom trzecim,
 • a gdy umowa dobiega końca, zwracasz samochód, przedłużasz tę samą umowę i dalej użytkujesz to samo auto, wybierasz nowe lub odkupujesz aktualnie użytkowane na własność.

Samochód na abonament – jak wybrać ofertę?

Auto na abonament staje się coraz popularniejszą opcją. Na rynku funkcjonuje zatem wiele firm, które oferują takie rozwiązanie. Jak spośród nich wybrać najbardziej opłacalny abonament na samochód? Warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Opłata na start – czyli opłata wstępna, którą można wnieść, by obniżyć wysokość miesięcznego abonamentu. Zasada jest prosta – im więcej zapłacimy na start, tym niższa będzie miesięczna rata. Warto zwrócić uwagę na to, czy firma nakłada obowiązek uiszczenia opłaty wstępnej i czy możesz samodzielnie dobierać jej wysokość. Na platformie Automarket.pl znajdziesz wiele pojazdów z opcją braku opłaty wstępnej. Możesz jednak zdecydować się na 10%, 15% czy nawet 30% i korzystać z niższej miesięcznej raty.
 • Limit kilometrów – limit, który obowiązuje przy każdej ofercie. Określa on, ile kilometrów można przejechać rocznie bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Po przekroczeniu limitu płacisz określoną w umowie kwotę za każdy nadprogramowy kilometr. Warto zatem sprawdzić, jak wysoki limit kilometrów można wybrać; niektóre firmy ograniczają go np. do 20 tys. km rocznie. Na platformie Automarket.pl możesz przejechać wynajmowanym autem nawet 40 tys. km! Co więcej, w trakcie trwania umowy istnieje opcja zwiększenia limitu (z rekalkulacją miesięcznej raty), w razie gdybyś nie oszacował go idealnie.
 • Możliwe opłaty dodatkowe – poza opłatami za przekroczenie limitu kilometrów, w umowie mogą być określone inne opłaty dodatkowe. To np. opłata za czyszczenie samochodu przy jego zwrocie, jeśli jest zabrudzony, naprawę auta wynikającą z jego nieprawidłowego użytkowania, zgubienia elementów pojazdu czy kluczyków i tym podobne.
 • Możliwość wyjazdu za granicę – nie każda firma daje możliwość wyjechania samochodem na abonament za granicę. Jeśli zatem planujesz wyjazdy, czy to służbowe, czy prywatne, to koniecznie upewnij się, że abonament na auto uwzględnia podróżowanie nim również poza granicami kraju.
 • Możliwość udostępniania samochodu osobom trzecim – podobnie jak z wyjazdem za granicę, kwestia pożyczania samochodu innej osobie może być wykluczona w umowie. Wiele osób udostępnia auto współlokatorom, teściom czy małżonkom, warto więc sprawdzić, czy w danej ofercie jest to dozwolone.
 • Ubezpieczenie – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, zatem powinno być standardem przy samochodach na abonament. Najlepsze oferty będą jednak zapewniać pełen pakiet ubezpieczeń, czyli nie tylko samo OC, ale również AC oraz NNW. Tak też jest w przypadku auta na abonament w Automarket.pl. Co więcej stawka za roczną polisę pozostanie stała przez cały czas trwania umowy.
 • Obsługa serwisowa – awaria, usterka – i co teraz? Zwróć uwagę na to, czy wybrana oferta uwzględnia tego typu naprawy. Jeśli tak, to nie musisz przejmować się koniecznością pokrycia kosztów usunięcia ewentualnej usterki i zostaniesz skierowany do autoryzowanego serwisu.
 • Wymiana opon – najlepszy pakiet usług przy abonamencie na samochód będzie zawierał sezonową wymianę opon, a więc z letnich na zimowe i odwrotnie, wraz z samymi oponami.
 • Okres obowiązywania umowy – warto również sprawdzić, jakie są dostępne do wyboru okresy obowiązywania umowy. Zazwyczaj można zdecydować się na 12 lub 24 miesiące abonamentu, część firm oferuje jednak również nawet 36 i 48 miesięcy.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 17 lutego, 2023
 • Facebook