Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Wynajem długoterminowy auta. Jak ustalić limit kilometrów?

Auta używasz od czasu do czasu i tylko w mieście? A może często wyjeżdżasz służbowo lub planujesz wakacje z dala od domu? Ty najlepiej wiesz, na jakich dystansach przydaje Ci się auto.

W tym artykule prezentujemy wszystkie informacje, które pomogą Ci dobrać limit kilometrów w wynajmie długoterminowym. Zacznijmy jednak od szybkiego wyjaśnienia, czym jest ten rodzaj finansowania samochodu.

Wynajem długoterminowy — co to jest i dlaczego się opłaca?

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować samochodu. Chcą z auta korzystać, ale nie mają ochoty na zajmowanie się formalnościami związanymi z zakupem, naprawami czy sprzedażą pojazdu po paru latach.

Samochody dostępne w wynajmie długoterminowym znajdziesz na platformie Automarket.pl.

Od strony praktycznej wygląda to tak, że umowę podpisujesz na minimum rok i maksymalnie cztery lata. W ramach kontraktu masz:

 • ubezpieczenie (OC, AC i NNW),
 • przeglądy i serwisowanie,
 • wymianę opon (również ich zakup i przechowywanie!),
 • pomoc techniczną w razie wypadku lub kolizji.

Serio, wynajem długoterminowy to wygodne rozwiązanie. Ty tankujesz i jeździsz, my zajmujemy się autem.

Żeby wynająć samochód nie musisz nawet ponosić opłaty na start. Jasne, możesz wpłacić od 5 do 30% przy podpisywaniu umowy i płacić mniejszą ratę. Ale zrobisz, jak uważasz.

Zwróć uwagę, że przy zawieraniu umowy znasz wysokość miesięcznego czynszu. Dzięki temu łatwo zaplanujesz swój budżet – domowy lub firmowy, bo faktura za wynajem może być kosztem uzyskania przychodu w Twojej działalności gospodarczej.

Co to jest limit kilometrów i na jaki się zdecydować?

Ale ok, mieliśmy przecież zająć się limitem kilometrów. Pod tym terminem kryje się deklarowany dystans, który możesz przejechać w ciągu roku w ramach umowy z nami. Ustalenie limitu wpływa na czynsz, dlatego warto określić go precyzyjnie.

To proste, jeśli znasz swoje potrzeby i wiesz, ile kilometrów przejeżdżasz rocznie. Jeśli tego nie wiesz, nie przejmuj się. Sprawdź, co mówią na ten temat statystyki.

Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni roczny przebieg samochodu w Polsce to 8029 km. Dane pochodzą z 2017 roku, ale raczej niewiele się od tego czasu zmieniło.

Powstaje pytanie – to dużo czy mało? Sporo. W końcu z Warszawy do Tokio jest w linii prostej 8585 km.

W Automarket.pl i tak możesz liczyć na zapas, bo oferujemy Ci trzy warianty limitu kilometrów:

 • do 20 tys. km,
 • do 30 tys. km,
 • do 40 tys. km.

Czyli w najniższym z wariantów dojedziesz z Warszawy na biegun południowy. Przy 30 tys. km dasz radę w tę i z powrotem przejechać do Johannesburga w Republice Południowej Afryki. A 40 tys. km to wiadomo – runda po równiku.

Na pewno chcesz wiedzieć, jak limit kilometrów wpływa na czynsz w wynajmie długoterminowym. Pokazujemy to na przykładzie Fiata 500 z 2017 roku.

Limit 20 tys. km
Limit 30 tys. km
Limit 40 tys. km

Różnice są niewielkie, prawda? Wzrost ceny wynika oczywiście z potencjalnego zużycia samochodu w czasie trwania umowy – więcej kilometrów to większa eksploatacja.

Wpływ limitu kilometrów na cenę sprawdzisz w ciągu kilku sekund dla każdego aut w naszej ofercie. Możesz szukać nowych samochodów, ale i używanych z niskimi przebiegami.

Te drugie nie pochodzą z drugiej ręki, bo od nowości mają jednego właściciela. To auta po kontraktach leasingowych. Wcześniej służyły w firmowych flotach i w wielu przypadkach są niemal jak nowe.

Kilka przykładów poniżej:

Opel Corsa z przebiegiem 11.500 km
Renault Clio z przebiegiem 24.240 km
Hyundai i30 z przebiegiem 13.156km

Inne oferty aut z niskim przebiegiem sprawdzisz tutaj.

Komu opłaci się auto z limitem kilometrów? Każdemu, kto nie chce, bądź nie może pozwolić sobie na kupno samochodu. Także temu, kto szybko się nudzi i chce często zmieniać oraz testować nowe auta.

Pamiętaj! Limit kilometrów możesz zwiększyć w dowolnym momencie. Wynajęte auto w żaden sposób Cię nie ogranicza.

Kiedy i jak zwiększyć limit kilometrów?

W Automarket.pl przekroczenie limitu kilometrów w czasie trwania umowy oznacza dopłatę za tzw. nadprzebieg. Wolimy o tym napisać, żeby Cię nie zaskakiwać. Opłatę naliczamy przy zwrocie pojazdu po wygaśnięciu umowy. „Kilometrówka” zależy od rodzaju samochodu.

Możesz jednak uniknąć dodatkowych opłat. Wystarczy, że zbliżając się do wybranego limitu zdecydujesz się go zwiększyć. Zrobisz to w czterech krokach:

 • zgłaszasz do nas chęć zwiększenia limitu,
 • rekalkulujemy miesięczne koszty,
 • podpisujesz aneks do umowy,
 • pokrywasz opłatę administracyjną.

Nie przejmuj się tym ostatnim punktem. W całości będzie to dla Ciebie bardziej korzystne niż dopłacanie za nadprogramowe kilometry.

Zobacz pełną ofertę aut na wynajem na Automarket.pl.

Wpis powstał: 10 sierpnia, 2021
 • Facebook