Newsletter
Bądź na bieżąco z motoryzacją
Artykuły pisane przez ekspertów
Nowe samochody i promocje
Nowości na naszej platformie
21 września 2022 r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Dróg oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy były szczególnie istotne z punktu widzenia kierowców. Ustawa zmieniła m.in. definicję chodnika, co wywołało spore wątpliwości dotyczące legalności parkowania na chodniku. Jak jest w rzeczywistości i czy można dostać mandat za parkowanie na chodniku?
Parkowanie na chodniku – przepisy
Do 21 września 2022 r. parkowanie na chodniku było możliwe, choć pod pewnymi warunkami. Część kierowców, dowiadując się o tym, że definicja chodnika została zmieniona wraz z wejściem w życie wspomnianej wyżej ustawy, obawia się, że to zmieniło również zasady parkowania na chodniku. Wszystko ze względu na fakt, że zgodnie z nowymi przepisami chodnik to „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”. Kierowcy obawiali się, że w świetle tej definicji, zaparkowanie samochodu na chodniku nie będzie już możliwe.
Wbrew obawom kierowców, nie jest to jednak prawda – a ustawa, która weszła w życie 21 września 2022 r., nic w tym zakresie nie zmieniła. To oznacza, że kierowcy nadal mogą parkować na chodniku – choć pod pewnymi warunkami. Potwierdziło to zresztą Ministerstwo Infrastruktury, które w związku z obawami kierowców zajęło w tej kwestii oficjalne stanowisko. Jak stwierdził jeszcze w zeszłym roku Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, nowe przepisy miały na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podkreślił jednak, że ustawa nie wprowadziła żadnych ograniczeń ani niedogodności zarówno dla kierowców, jak i rowerzystów czy pieszych.
Sprawdź też: Co grozi za przegląd samochodu po terminie w 2024? |
Parkowanie na chodniku 2024: w jakich sytuacjach jest możliwe?
Od czasu ustawy, która zaczęła obowiązywać 21 września 2022 r., nie pojawiły się żadne nowe przepisy dotyczące parkowania na chodnikach. Zmiany nie są też planowane w najbliższym czasie. Tym samym, w 2024 r. obowiązują takie same zasady parkowania na chodnikach jak wcześniej.
Kiedy w takim razie można legalnie zaparkować samochód na chodniku? Postój i zatrzymanie samochodu są dozwolone w miejscach, gdzie auto będzie widoczne dla innych uczestników ruchu i nie będzie stwarzał niebezpieczeństwa na drodze, a co za tym idzie, nie można zaparkować samochodu na chodniku, który np. niemal w całości jest przysłonięty drzewami w taki sposób, że kierujący włączający się z chodnika do ruchu, nie będzie mieć widoczności pozwalającej mu na bezpieczny manewr. Jest to jednak zasada ogólna – i przepis ten nie jest stosowany wyłącznie w odniesieniu do chodników.
Ustawodawca jasno jednak wskazał, jakich zasad trzeba przestrzegać, by nie narazić się na mandat na chodniku. Zgodnie z przepisami, na chodniku można zatrzymać się dwoma kołami jednego boku lub przednią osią pojazdu, jeśli masa samochodu nie przekracza 2,5 tony, a dodatkowo w danym miejscu nie obowiązuje zakaz zatrzymania się i postoju. Kierowcy muszą jednak pamiętać o pozostawieniu swobodnego przejścia dla pieszych. Zostało to dokładnie określone przez przepisy - parkując na chodniku należy pozostawić przynajmniej 1,5 metra jego szerokości.
Chęć zatrzymania się na chodniku często wiąże się z koniecznością wykonania manewru parkowania równoległego. Dowiedz się, jak zrobić to poprawnie! |
Zakaz parkowania na chodniku: kiedy jeszcze obowiązuje?
Kierowcy powinni mieć jednak świadomość, że istnieją inne ograniczenia dotyczące parkowania. Na przykład w przypadku przejścia dla pieszych należy parkować na odległość co najmniej 10 metrów od przejścia. Ograniczenie dotyczy jednak jezdni. Jeśli kierowca zaparkuje samochód na chodniku, na przykład w odległości 2-3 metrów od przejścia, nie musi obawiać się nałożenia mandatu. Należy jednak pamiętać, że piesi powinni mieć jednocześnie możliwość swobodnego wejścia na pasy oraz nieograniczoną niczym widoczność – tym samym wiele zależy od tego, w jaki sposób usytuowane jest konkretne przejście dla pieszych.
Warto również pamiętać, że na niektórych obszarach mogą znajdować się tabliczki informujące o zakazie parkowania, znajdujące się de facto na terenie wspólnot mieszkaniowych lub konkretnych instytucji. W takim przypadku parkowanie na chodniku również jest zakazane.
Mandat za nieprawidłowe parkowanie na chodniku: co grozi kierującemu?
Co jednak w sytuacji, gdy kierujący pojazdem zaparkuje pojazd w sposób niedozwolony? Podstawowy wymiar kary dla kierowcy nie jest wysoki. W 2024 r. mandat za takie wykroczenie wynosi 100 zł oraz 2 punkty karne. Jeśli kierowca nie zastosował się do znaków wskazujących na parkowanie lub za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej, mandat może wynieść nawet 1200 zł.
Podsumowując – ustawa z końca 2022 roku nie zmieniła nic w kwestii zasad parkowania na chodniku. Kierowcy nadal mogą to robić, choć muszą pamiętać o tym, by przestrzegać przy tym obowiązujących przepisów.
POMOŻEMY CI Z FINANSOWANIEM
Pomożemy Ci z finansowaniem
Leasing, wynajem długoterminowy – dostępne dla Ciebie lub Twojej firmy. Dopasuj sposób finansowania samochodu do Twoich potrzeb.
Tagi:
Wpis powstał:
8 grudnia, 2023