Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Parkowanie równoległe – jak wykonać je poprawnie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Parkowanie równoległe to zmora wielu kierowców i to nie tylko tych początkujących. Często mają z nim problem również kierowcy z długoletnim stażem. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne, wystarczy dobra instrukcja i praktyka, by nauczyć się wykonywać je poprawnie. Sprawdź, jaki jest sposób na udane parkowanie równoległe.

Parkowanie równoległe w kilku prostych krokach

Parkowanie równoległe, czyli „na kopertę” jest uważane przez wielu kierowców za jeden z najtrudniejszych manewrów. Wymaga sprawnego manipulowania pojazdem, w bardzo bliskiej odległości od innych aut. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców obawia się tego manewru, jednak zdecydowanie warto pozbyć się obaw i opanować ten rodzaj parkowania. Umiejętność parkowania równoległego, szczególnie przyda się w dużym mieście, gdzie duże problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego towarzyszą kierowcom na co dzień.

O czym należy pamiętać parkując równolegle?

Poniżej krótka instrukcja parkowania równoległego:

 1. Ustaw się bokiem jak najbliżej zaparkowanego auta (najlepiej metr od niego), za którym chcesz stanąć.
 2. Zrównaj zderzak swojego auta ze zderzakiem zaparkowanego auta. Jeśli obydwa samochody są podobnej wielkości, za punkt odniesienia mogą posłużyć lusterka boczne.
 3. Skręć kierownicę do oporu w prawo i zacznij cofać. Pamiętaj, by robić to powoli.
 4. Kontroluj na bieżąco, gdzie znajduje się tylne koło. Gdy znajdzie się pośrodku szyby pasażera, musisz skręcić kierownicę w druga stronę, a potem możesz cofać dalej.
 5. Skręć kierownicę ponownie i postaraj się wyrównać pozycję samochodu. Możesz to zrobić, delikatnie jadąc do przodu.

Gotowe! Spróbuj kilka razy zaparkować równolegle, korzystając z tej instrukcji. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie zrażaj się pierwszymi niepowodzeniami i ćwicz do skutku.

Parkowanie równoległe – rozwiązania, które mogą je ułatwić

Przy parkowaniu równoległym mogą okazać się pomocne różnego rodzaju technologie, montowane w nowych autach. Niektóre z nich można również dokupić i zamontować oddzielnie. O jakich technologiach mowa?

1. Czujniki cofania

Czujniki cofania można z powodzeniem zamontować w niemal każdym aucie, nawet jeżeli oryginalnie nie zostało w nie wyposażone. To niezwykle przydatne rozwiązanie, które ułatwia parkowanie równoległe. Czujniki cofania opierają swoje działanie na ultradźwiękach. Czujnik, wysyła przed siebie fale, które są odbijane przez otaczające auto przedmioty, np. inne auta, drzewa czy słupki. Sensor oblicza czas, w jakim fala do niego wraca po wysłaniu i na tej podstawie oblicza odległość od potencjalnej przeszkody, emitując dźwięki. Im dźwięk jest emitowany częściej, tym auto znajduje się bliżej przeszkody. Dzięki temu, kierowca może łatwiej oszacować odległość samochodu od innych przedmiotów.

2. Kamera cofania

W odróżnieniu od czujników cofania, kamera daje kierowcy podgląd w postaci obrazu. Obserwując obraz z kamery, kierowca może łatwo skontrolować, czy np. w miejscu parkowania nie pojawił się człowiek lub, czy oby na pewno znajduje się wystarczająco daleko od innego auta lub przeszkody. W wielu przypadkach na ekranie wyświetlany jest także wirtualny tor jazdy pojazdu, co szczególnie pomaga przy trudnych manewrach parkingowych, takich jak parkowanie równoległe.

3. Kamera 360 stopni

Kamera 360 stopni to tak naprawdę kilka kamer, zamontowanych w różnych miejscach samochodu. Obraz z tych kamer jest przesyłany do kamery głównej, która na tej postawie może stworzyć obraz o kącie 360 stopni. Taka kamera to optymalne rozwiązanie – daje kompleksowy pogląd tego, co dzieje się w najbliższej okolicy auta.

4. Asystent parkowania

Asystent parkowania to najbardziej zaawansowana technologia, która może ułatwić parkowanie równoległe, ponieważ jest w stanie przejąć kontrolę nad samochodem i samodzielnie zaparkować auto we wskazanym miejscu. Wystarczy, że kierowca zatrzyma się i wskaże miejsce postoju. W tym momencie, inicjatywę przejmuje asystent parkowania, który jest w stanie umieścić auto w miejscu wskazanym przez kierowcę. Warto zaznaczyć, że jeśli asystent parkowania uzna, że auta nie da się zaparkować we wskazanym miejscu, nie dokończy swojego zadania.

Technologie, które pomagają w parkowaniu – w jakich autach można je znaleźć?


Planujesz leasing samochodu? A może zastanawiasz się nad wynajmem długoterminowym auta? Na platformie Automarket.pl możesz wybierać spośród samochodów nowych i używanych. Jeśli zależy Ci na tym, żeby auto posiadało wyposażenie, ułatwiające parkowanie równoległe, możesz to łatwo sprawdzić, przeglądając ofertę konkretnego modelu.

Poniżej kilka przykładowych modeli samochodów, z różnych półek cenowych, w których znajdziesz rozwiązania wspomagające parkowanie.

 • Hyundai i20 – tylne czujniki parkowania
 • Mitsubishi Space Star – kamera cofania
 • Hyundai Kona – kamera cofania,
 • Kia Stonic – czujniki parkowania z tyłu, kamera cofania
 • BMW M8 – asystent parkowania z systemem kamer 360
 • Mercedes-benz GLC 300 – czujniki parkowania, asystent parkowania z kamerą 360

Jeśli czujesz, że parkowanie sprawia Ci trudności, a planujesz wynajem długoterminowy lub leasing auta, koniecznie wybierz jeden z polecanych modeli lub inny samochód wyposażony przynajmniej w czujniki parkowania lub z kamerę cofania.

Wpis powstał: 6 lipca, 2023
 • Facebook