Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czujniki parkowania – dlaczego warto je mieć?

Bez czujników parkowania da się jeździć, pewnie. Ale co to za jazda? Czujniki ułatwiają życie, więc warto o nich pamiętać przy wyborze samochodu.

Na tysiąc osób przypada w Polsce ponad 600 samochodów – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Z roku na rok mamy coraz więcej aut. A każde z nich trzeba gdzieś zaparkować. Na ulicy pod kamienicą lub blokiem? Tłok. Na parkingu w galerii handlowej? Tłok. W centrum miasta pod biurem. To samo… Wszędzie ciasno! Gdy parkowanie przypomina sport ekstremalny, z pewnością docenisz czujniki parkowania. Jeśli Twoje dotychczasowe auta ich nie miały, przeczytaj nasz poradnik. Tłumaczymy, jak działają.

Czujniki parkowania — co musisz wiedzieć?

Czujniki parkowania ze wskazaniami na wyświetlaczu

Czujnikami parkowania nazywamy system, który informuje Cię o obiektach znajdujących się przed i/lub za samochodem. Niektóre czujniki producenci łączą z równolegle pracującą kamerą cofania. W działaniu wykorzystują fale ultradźwiękowe, które odbijają się od przedmiotów. Czujnik mierzy czas od wysłania sygnału do jego powrotu. Im krócej mu to zajmuje, tym bliżej przeszkody jesteś.

Siedząc za kierownicą odbierasz sygnał dźwiękowy oraz, w zależności od modelu, wskazania na wyświetlaczu centralnym deski rozdzielczej. Mniejsza odległość to coraz bardziej intensywny dźwięk. Gdy jesteś bardzo blisko jakiegoś obiektu, sygnał z przerywanego zamienia się w ciągły. To dla Ciebie znak, żeby się zatrzymać. Być może tego nie wiesz – czujniki włączają się automatycznie, gdy jedziesz na wstecznym lub powoli zbliżasz się przodem do przeszkody.

Ważne! Czujniki parkowania nie zwalniają Cię z patrzenia w lusterka — choć to bardzo przydatne urządzenie, to nie jest doskonałe — może pominąć niewielki słupek, kamień lub inną przeszkodę.

Kiedy warto mieć czujniki parkowania?

Możesz jeździć bez czujników parkowania, żaden problem. Ale z nimi parkowanie staje się po prostu łatwiejsze. Uwierz, każdy to docenia! Świetny przykład to kierowcy SUV-ów. Mają duże auta z wyżej usytuowaną maską, która utrudnia widoczność przeszkód znajdujących się blisko ziemi.

O czujnikach parkowania powinni pomyśleć też niedoświadczeni kierowcy. Samo parkowanie to dla nich źródło stresu. Nie mówiąc już o perfekcyjnym wyczuciu długości auta z przodu i z tyłu oraz umiejętności jazdy „na lusterkach”. Na szczęście coraz więcej samochodów różnych segmentów ma czujniki parkowania w standardowym wyposażeniu. Przeważnie te montowane z tyłu.

Najlepiej sprawdzają się czujniki parkowania zainstalowane fabrycznie. Co jeśli jednak dopiero nosisz się z zamiarem zmiany auta, a z czujników chcesz korzystać od zaraz? Możesz bez problemu zamontować je w swoim samochodzie. Mamy dla Ciebie kilka porad na ten temat.

Rodzaje czujników parkowania

Na rynku do wyboru jest wiele czujników parkowania. Najprostszy podział to oczywiście: przednie i tylne. Możesz mieć oba rodzaje, choć niektórym wystarczają tylko jedne. Dla bezpieczeństwa sugerujemy wybór co najmniej czterech czujników: po dwa z przodu i z tyłu auta. Jeśli jednak chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie, zamontuj dodatkowe sensory. Sześć czy osiem czujników to nie przesada (w końcu mówimy o bezpieczeństwie!). Możesz je zamontować na narożnikach zderzaka.

Czujniki dzielimy również na:

  • bezprzewodowe,
  • przewodowe,
  • elektromagnetyczne.

Czujniki mogą różnić się zasięgiem

Upewnij się, że Twoje czujniki rozpoznają obiekty z odległości 1,5-2 metrów od nich. To da Ci więcej czasu na reakcję. Ważna jest również szybka aktywacja sygnału dźwiękowego po rozpoznaniu przeszkody. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na hak samochodowy. A właściwie na to, czy czujnik „widzi” go jako integralną część auta, czy przeszkodę. Niektóre czujniki da się połączyć ze wcześniej wspomnianym wyświetlaczem. To bardzo przydatny element systemu, bo pokazuje jaka odległość dzieli auto od przeszkody i z której strony się znajduje.

Czujniki parkowania to tylko jeden najbardziej podstawowych systemów asystujących. Więcej o najbardziej użytecznych elementach wyposażenia, napisaliśmy we wpisie: Wyposażenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Kamera cofania

Alternatywa dla czujników parkowania - kamera cofania

Czujniki parkowania to coraz częściej standardowe wyposażenie samochodów. Nieco większa nowość, choć coraz powszechniej stosowane rozwiązanie, to kamera cofania.  Kamera umieszczona z tyłu samochodu (np. nad tablicą rejestracyjną, obok przycisku otwierającego bagażnik), włącza się po załączeniu wstecznego biegu. Urządzenie rejestruje widok za pojazdem i przesyła go do ekranu wewnątrz auta, dzięki czemu widzisz, co znajduje się za samochodem. Na wyświetlaczu zobaczysz też linie „rysujące” tor Twojej jazdy na wstecznym. W niektórych kamerach linie pokazują tylko drogę kół, ale w bardziej zaawansowanych urządzeniach zobaczysz też, dokąd sięgają boczne krawędzie Twojego auta. Uwierz, że z taką pomocą naprawdę trudno o zarysowanie boku pojazdu.

Czy kamera może zastąpić czujniki parkowania?

Kamera cofania raczej nie jest w stanie w 100% zastąpić czujników, należy ją raczej traktować jako ich uzupełnienie. Na rynku znaleźć można wprawdzie modele z z samą kamerą cofania, jednak połączenie dźwięku czujników i obrazu na wyświetlaczu daje najlepsze rezultaty, bo podczas cofania zyskujesz pomoc niezależnie od warunków na drodze. To ważne, bo kamera cofania nie zawsze zadziała ze 100-procentową skutecznością.

Minusy korzystania z kamery cofania

  • podczas deszczu obraz może być nieczytelny (krople na obiektywie „rozmazują” widok nawet w najlepszych kamerach),
  • nie wszystkie kamery mają tryb nocny, bez którego po zmroku w nieoświetlonym terenie urządzenie Ci się nie przyda,
  • obraz w niektórych kamerach jest zniekształcony – to kwestia obiektywu.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz: Twoje nawyki. Wielu kierowców tak przyzwyczaiło się do jazdy „na lusterkach”, że kamerę uznaje za… zbędną. Jasne, posiłkują się nią przy cofaniu, ale obrazowi na ekranie ufają w ograniczonym stopniu.

Kamera 360°

Kamera 360° w BMW serii 8
Kamera 360° w BMW serii 8

Powyżej opisaliśmy „zwykłą” kamerę cofania. W nowszych autach znajdziesz też bardziej zaawansowaną wersję tej technologii – kamerę 360˚. To rozwiązanie wykorzystuje obraz z kilku umieszczonych w aucie kamer, a następnie zbiera je i symuluje widok auta z lotu ptaka – bezpośrednio z góry.

Jakie auto z czujnikami lub kamerą cofania wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą auta, koniecznie poszukaj modelu z czujnikami parkowania, a najlepiej z całym zestawem sensorów z przodu i z tyłu wraz z kamerą. Z dodatkową pomocą parkowanie nawet dużego samochodu może być łatwiejsze i mniej stresujące! Warto zdecydować się na odpowiednie wsparcie również w zakresie finansowania zakupu i skorzystać z oferty platformy Automarket.pl, gdzie znajdziesz wiele modeli z systemami wspomagającymi parkowanie, dostępnych z bezpiecznym finansowaniem: leasingiem samochodu lub wynajmem długoterminowym.

Tagi:
Wpis powstał: 16 grudnia, 2022
  • Facebook