Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Co grozi za przegląd samochodu po terminie w 2024?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Kierowcy muszą weryfikować stan techniczny pojazdów poprzez okresowe badania techniczne. Czym grozi niedopełnienie tego obowiązku? Sprawdź, ile kosztuje przegląd samochodu po terminie, jakie może mieć konsekwencje i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Jak często i gdzie należy wykonywać badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne, nazywane często po prostu przeglądem samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Pozwala sprawdzić, czy wszystkie najważniejsze układy i elementy auta działają prawidłowo, a pojazd może być dopuszczony do ruchu. Diagnosta skontroluje ponadto obecność obowiązkowego wyposażenia na pokładzie samochodu.

Badania techniczne samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony można wykonać zarówno w podstawowej stacji kontroli pojazdów, jak i w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Nie obowiązuje przy tym rejonizacja, więc może to być dowolnie wybrana stacja kontroli pojazdów (SKP). 

Pierwszy przegląd należy wykonać najpóźniej w ciągu 3 lat od daty zakupu nowego auta, a następny po 2 latach. We wszystkich samochodach używanych starszych niż 5 lat, badanie okresowe trzeba powtarzać co 12 miesięcy. Wyjątkiem są auta z instalacją LPG, które wymagają corocznego przeglądu bez względu na wiek. 

Przegląd samochodu – jak sprawdzić termin?

Termin ważności badania okresowego sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Data znajduje się na pieczątce od diagnosty, który wykonywał poprzedni przegląd. Co w sytuacji, gdy w dowodzie nie ma już miejsca na pieczątki? SKP powinna wtedy wydać zaświadczenie o wyniku badania, na którym znajduje się termin kolejnego przeglądu.

Informację taką znajdziesz również w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Bezpłatny raport z CEP na temat auta możesz wygenerować przez stronę historiapojazdu.gov.pl. Żeby to zrobić, nie musisz być właścicielem samochodu. Musisz jednak podać następujące informacje: 

  • numer rejestracyjny pojazdu;
  • numer VIN auta;
  • datę pierwszej rejestracji samochodu.

Przegląd samochodu po terminie – kary i konsekwencje w 2024 roku za brak przeglądu

Auto o niepotwierdzonym stanie technicznym może zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Naraża ponadto użytkownika pojazdu na spory wydatek w przypadku kontroli drogowej. 

Aż do końca 2021 roku kary za brak ważnego przeglądu technicznego samochodu wynosiły od 20 zł do 500 zł. Nowy taryfikator mandatów, wprowadzony 1 stycznia 2022 roku znacznie podniósł jednak te kwoty. Obecnie mandaty wynoszą od 1500 zł do 5000 zł, w zależności od tego, jak policja oceni stan techniczny auta i jak długo badanie okresowe jest już nieważne. 

Co więcej, przegląd samochodu po terminie może mieć też inne konsekwencje. Policja podczas kontroli może zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny, jeśli uzna, że stan techniczny pojazdu zagraża bezpieczeństwu na drodze. W takiej sytuacji konieczne będzie przewiezienie auta lawetą. 

Brak ważnego przeglądu technicznego samochodu a ubezpieczenie

Przegląd samochodu po terminie wiąże się też z konsekwencjami w sytuacji kolizji. Ofiara wypadku może liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy nawet wtedy, gdy prowadziła pojazd bez ważnego badania technicznego. Jeśli ubezpieczyciel oceni i dowiedzie, że stan auta miał wpływ na powstanie lub rozmiary szkody, ma natomiast prawo zmniejszyć wysokość odszkodowania.

Jak to wygląda w przypadku odszkodowania AC? Ubezpieczyciel w ogóle nie powinien objąć polisą samochodu bez ważnego przeglądu. Jeśli zaś dojdzie do wypadku po tym, gdy termin przeglądu minie, nie wypłaci odszkodowania.

Sprawdź, co jeszcze warto widzieć o ubezpieczeniach OC i AC.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Czy po terminie jest drożej?

Koszt przeglądu technicznego jest taki sam bez względu na wybraną stację kontroli pojazdów, bo jest ustalany odgórnie na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury. Zależy natomiast od typu pojazdu, a czasem też rodzaju napędu. 

W przypadku samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony przegląd kosztuje łącznie 99 zł (98 zł + 1 zł za wpis do CEPiK). Jeśli auto ma instalację gazową, obowiązuje jeszcze dopłata w wysokości 63 zł, więc łączny koszt wzrasta do 162 zł. 

Aktualnie koszt przeglądu technicznego samochodu po terminie jest taki sam jak przy badaniu terminowym. Sytuacja zmieni się jednak, jeśli w życie wejdą nowe przepisy dotyczące przeglądu samochodów. Cena badania technicznego wykonywanego 30 dni lub więcej po terminie będzie wówczas dwukrotnie wyższa niż normalna stawka.

Przegląd samochodu po terminie w 2024. Od kiedy mają obowiązywać nowe przepisy i co obejmują?

Nowelizacja przepisów, które dostosuje je do wymogów europejskich była już wielokrotnie przesuwana lub odrzucana przez sejm. Początkowo miała wejść w życie w styczniu 2021 roku, potem terminem był wrzesień 2022 i styczeń 2023. Obecnie jednak trudno przewidzieć, kiedy sprawa wróci na agendę. 

Oprócz podwyższonych cen za przegląd techniczny samochodu po terminie nowe przepisy przewidują też inne zmiany. Do najważniejszych należy konieczność wykonywania przez diagnostów 5 zdjęć pojazdu, w tym licznika, co ma wyeliminować niezgodne z prawem zaliczanie badań autom, które w ogóle nie trafiły do SKP. Diagności i SKP znajdą się też pod zwiększonym nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego, a za łamanie prawa grozić będą im kary finansowe. 

Nowe przepisy mają również wprowadzić korzystniejsze traktowanie przeglądu samochodu przed terminem (bez utraty dni). Obecnie okres ważności badania liczony jest od dnia jego wykonania. Projekt przewiduje natomiast, by w przypadku przeglądu samochodu do 30 dni przed terminem, okres ważności był liczony od dnia, do którego ważne było poprzednie badanie.

Przegląd samochodu w leasingu i wynajmie długoterminowym

Okresowe badania techniczne muszą też rzecz jasna przechodzić pojazdy użytkowane w leasingu lub wynajmie długoterminowym. Koszt przeglądu może być już jednak wliczony w cenę usługi. W Automarket.pl jest tak, gdy wybierzesz samochód w leasingu lub wynajmie długoterminowym w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku oraz innych miastach, w wersji z pakietem Comfort. Pakiet ten obejmuje pełną opiekę serwisową, w tym wszystkie przeglądy oraz wymianę i przechowywanie opon, a także auto zastępcze.


Wpis powstał: 10 października, 2023
  • Facebook