Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Konfiskata samochodu w 2024 roku

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Kierowcy prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości muszą liczyć się z utratą auta. Czym jest konfiskata samochodu, od kiedy obowiązuje i kogo dokładnie dotyczy? Konfiskata auta to wynik nowelizacji Kodeksu karnego opublikowanej w Dzienniku Ustaw w grudniu 2022 roku. W związku z tym jest to kara zgodna z obowiązującym prawem.

Według ustawy, konfiskacie ma podlegać pojazd kierowcy, który zdecydował się prowadzić pod wpływem alkoholu lub spowodował wypadek, mając alkohol we krwi. W sytuacji, gdy konfiskata samochodu nie ma sensu – np. z uwagi na szkodę całkowitą – kierowca będzie natomiast zobowiązany zapłacić średnią wartość samochodu o podobnych parametrach.

Przepisy dotyczą zarówno aut, jak i motocykli. Wprowadzenie konfiskaty ma na celu eliminację zachowań zagrażających zdrowiu i życiu, a tym samym – zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat szkody całkowitej? Przeczytaj nasz artykuł: „Szkoda całkowita – czym jest i jak sobie z nią poradzić?”.

Jazda pod wpływem alkoholu – stan po spożyciu a stan nietrzeźwości

Konfiskata pojazdu grozi kierowcom, którzy zdecydują się prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Warto tutaj skupić się na dwóch pojęciach – stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu) i stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu). Pojęcia te bardzo często stosowane są zamiennie – warto więc wiedzieć, że są to dwie odmienne kwestie. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu to wykroczenie, natomiast jazda w stanie nietrzeźwości jest już traktowana jako przestępstwo.

Konfiskata samochodu po alkoholu – kiedy i za co?

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu karnego konfiskata pojazdu stanie się obowiązkowa w sytuacji, w której:

  • osoba prowadząca samochód będzie miała we krwi przynajmniej 1,5 promila alkoholu;
  • kierowca będzie miał we krwi minimum 1 promil alkoholu i podczas jazdy spowoduje wypadek.

Co ważne, jeżeli samochód prowadził pod wpływem alkoholu współwłaściciel, również będzie on zobowiązany do zapłaty równowartości samochodu (w sytuacji, gdy konfiskata nie ma sensu).

Zastanawiasz się, czym skutkują inne wykroczenia podczas jazdy? Zapoznaj się z artykułem „Punkty karne i ich skutki dla kierowców”!

Konfiskata auta – od kiedy?

Konfiskata pojazdu w Polsce weszła życie 14 marca 2024 roku. Do tego dnia za jazdę pod wpływem alkoholu kierowcy byli karani zgodnie z ówczesnymi przepisami:

  • kara za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu – grzywna od 2500 zł do nawet 30 000 zł bądź areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, 15 punktów karnych;
  • kara za jazdę w stanie nietrzeźwości – ograniczenie lub pozbawienie wolności do 3 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, 15 punktów karnych.

Wysokość grzywny za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu – zależna od sytuacji majątkowej kierowcy. Zakaz prowadzenia pojazdów liczony od dnia, w którym właścicielowi pojazdu zatrzymano prawo jazdy.

W sytuacji, gdy kierowca spowodował po spożyciu alkoholu wypadek śmiertelny, minimalna długość pozbawienia wolności to 5 lat. Wówczas kierowca otrzymuje również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz karę w wysokości od 10 000 do nawet 60 000 zł.

W kwietniu 2024 roku w mediach pojawiła się informacja, że rząd pracuje nad modyfikacją przepisów traktujących o konfiskacie pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Wedle jednej z propozycji, konfiskata samochodu miałaby zostać zmieniona na dotkliwą karę finansową – 100 tysięcy złotych.

Warto wiedzieć!

We wrześniu 2023 roku okres ważności punktów karnych uległ ponownej zmianie. Czytając artykuł „Po jakim czasie kasują się punkty karne?”, dowiesz się więcej na ten temat.

Co dzieje się z samochodem po konfiskacie?

Samochód, który został skonfiskowany nietrzeźwemu kierowcy lub sprawcy wypadku, może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Decyzję o konfiskacie lub konieczności zapłaty jej równowartości wydaje sąd, a ona sama jest zależna od konkretnych okoliczności.

Leasing lub wynajem długoterminowy a konfiskata pojazdu

Znaczna część aut na polskich drogach to pojazdy używane w ramach leasingu samochodu. W związku z tym konfiskata auta ma dotyczyć nie tylko pojazdów zakupionych na własność, ale i tych w leasingu lub wynajmie długoterminowym. W takiej sytuacji nie będzie obowiązywać konfiskata mienia – sąd orzeknie natomiast przepadek równowartości pojazdu. Kierowca niebędący właścicielem auta otrzyma zatem karę finansową równą wartości danego modelu.

Ważne!

Prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu należy do kluczowych wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczycieli.

Jak wynika z codziennych danych polskiej policji, w ciągu zaledwie 11 dni lutego 2024 zatrzymano ponad 2300 kierowców prowadzących auto po spożyciu alkoholu. Średnio przez 24 godziny swoje samochody traci nawet kilkunastu nietrzeźwych kierowców. Jak widać, jest to realny problem społeczny – mimo że obecnie obowiązują już dość srogie kary za kierowanie pod wpływem alkoholu. Wejście w życie konfiskaty samochodu może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie tych statystyk i poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Pozostaje mieć nadzieję, że świadomość ryzyka utraty auta będzie mobilizować kierowców do przepisowej jazdy.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 10 kwietnia, 2024
  • Facebook