Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Po jakim czasie kasują się punkty karne?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

We wrześniu 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych. Zanim kierowcy zdążyli się z nim do końca oswoić, pojawiły się nowe przepisy. Punkty karne mają być teraz (od 17 września 2023 roku) redukowane szybciej, niż wskazywała poprzednia nowelizacja ustawy. A to zaledwie pierwsza dobra wiadomość. Obecna zmiana przepisów dodatkowo przywraca kursy redukujące punkty karne, które „zdjęto” w 2022 roku. Są też jednak mniej pozytywne informacje – wszystkie zmiany omawiamy w tym artykule.

Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024 roku?

Aktualnie obowiązująca ważność punktów karnych to kwestia, która ze wszystkich zmian w przepisach wielu kierowców interesuje najbardziej. Od 17 września 2023 roku kasowanie punktów karnych będzie miało miejsce po upływie 12 miesięcy od daty opłacenia mandatu. Według przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz.U. 2022 poz. 1951), które weszło w życie rok temu (17 września 2022 r.), punkty były kasowane po upływie 2 lat. I to również od momentu zapłacenia przez kierowcę grzywny, a nie od daty otrzymania mandatu, co było dodatkową nowością.

A jak wygląda sytuacja osób, które otrzymały mandat w ciągu tego roku, a więc w okresie między 17 września 2022 r. a 17 września 2023 r.? Czy w ich przypadku również punkty karne kasują się po roku? Niestety nie. Jeśli kierowca dostał mandat przed wejściem w życie najnowszego rozporządzenia (nazywanego potocznie, choć błędnie, ustawą o punktach karnych), to punkty karne otrzymane przed 17 września 2023 r. wciąż są ważne przez 2 lata. Choć można samodzielnie skrócić ten czas, o czym więcej w kolejnej części artykułu.

Redukcja punktów karnych – czy w 2024 roku wróciły kursy redukujące?

Nowe przepisy dotyczące punktów karnych wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz.U. 2023 poz. 1253). I nie tylko zmienia ważność punktów karnych, ale też przywraca kurs redukujący punkty karne, choć jego zasady są inne, niż przed jego wycofaniem w 2022 roku.

Redukcja punktów karnych po nowemu obejmuje szkolenie, które:

  • pozwala raz na pół roku wycofać z kartoteki kierowcy 6 punktów,
  • trwa jeden dzień,
  • zostało wydłużone z 6 godzin do 8 godzin,
  • nie może odbywać się online,
  • składa się nie tylko z części teoretycznej, ale też ćwiczeń praktycznych,
  • jest dostępne dla osób, które mają prawo jazdy od co najmniej roku i nie zgromadziły więcej niż 24 punktów karnych.

Warto też wiedzieć, że szkolenia kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego mogą być obecnie droższe, niż wcześniej. Choć nie wszystkie Ośrodki Ruchu Drogowego udostępniły już cennik, to wzrost cen widać już na przykładzie WORD Warszawa – 1000 zł oraz PORD Gdańsk – 900 zł. Przed 17 września 2022 roku (gdy kursy zdjęto), koszt wynosił średnio 350 zł, zależnie od ośrodka.

Nowe przepisy a taryfikator punktów karnych

Jedną z ważniejszych zmian sprzed roku było wprowadzenie w 2022 r. nowego taryfikatora punktów karnych – ten niestety pozostaje taki sam. Wciąż obowiązuje możliwość otrzymania jednorazowo od 1 do aż 15 punktów, zależnie od przewinienia. Liczba najcięższych wykroczeń, a więc tych, za które można dostać 15 punktów, dalej obejmuje 21 przypadków. Bez zmian pozostaje też przepis dotyczący tzw. recydywy, zgodnie z którym za popełnienie tego samego wykroczenia w ciągu kolejnych 2 lat kierowca zapłaci podwójny mandat.

Więcej na temat nowego taryfikatora z 2022 roku dowiesz się z naszego artykułu: Punkty karne i ich skutki dla kierowców.

Jak sprawdzić punkty karne?

Są dwa sposoby na to, jak sprawdzić swoje punkty karne. Pierwszy z nich to udanie się na najbliższy komisariat policji z dokumentem potwierdzającym tożsamość i prośba o zweryfikowanie, ile punktów zostało do nas przypisanych. 

Druga metoda jest zdecydowanie szybsza i bardziej wygodna. Punkty karne możesz sprawdzić przez internet, w serwisie gov.pl, w zakładce Sprawdź swoje punkty karne. Najpierw musisz się zalogować do serwisu mObywatel, używając aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu od razu wyświetla Ci się liczba Twoich punktów karnych.

Punkty karne a samochód na abonament

Gdy kierowca prowadzi własny samochód, to sprawa z otrzymaniem mandatu i punktów karnych za nieprzepisową jazdę jest prosta – po prostu dostaje go kierujący. Zarówno w przypadku kontroli policyjnej, jak i otrzymania zdjęć z fotoradaru. Sytuacja jest jednak mniej oczywista, gdy chodzi o auto na abonament. Kto wówczas jest zobowiązany zapłacić mandat i gdzie trafiają punkty karne?

Bez względu na rodzaj wykroczenia, stroną odpowiedzialną zawsze pozostaje najemca. Gdy mandat jest wypisywany przez funkcjonariusza drogówki, to powinien zostać zatem przyjęty przez kierowcę – nie ma tutaj znaczenia to, kto jest właścicielem auta. I choć ewentualne zdjęcie z fotoradaru trafi do wypożyczalni, to ta może wskazać najemcę jako właściwą osobę do przyjęcia oraz opłacenia mandatu i otrzymania punktów karnych. Ma też możliwość egzekwowania od wypożyczającego zwrotu pieniędzy za grzywnę.

Potrzebujesz samochodu na wynajem? W ofercie Automarket.pl znajdziesz auta na abonament dostępne od ręki, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. A w cenie wynajmu długoterminowego masz wszystko, co potrzebne do wygodnego prowadzenia pojazdu – ubezpieczenie, opiekę serwisową, koordynację ewentualnej likwidacji szkód i samochód zastępczy na czas naprawy auta po szkodzie!

Wykorzystanie limitu punktów karnych – co dalej?

Obecnie kierowcom mającym prawo jazdy dłużej niż rok przysługuje limit 24 punktów karnych. W przypadku tych mniej doświadczonych, a więc mających uprawnienia do kierowania samochodem krócej niż 12 miesięcy, granica to 20 punktów. Co się dzieje po zebraniu ich maksymalnej liczby?

Przyznanie kierowcy kolejnego punktu wiąże się już z utraceniem przez niego prawa jazdy wszystkich uzyskanych kategorii oraz:

  • skierowaniem kierującego na badanie psychologiczne,
  • skierowaniem kierowcy na ponowny egzamin na prawo jazdy – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, bez konieczności odbywania kursu w przypadku osób mających prawko dłużej niż rok, z kursem dla osób z prawem jazdy poniżej roku.

Jeżeli wynik badań oraz egzaminu będzie pozytywny, to kierowca odzyska prawo jazdy. Jeśli nie zda egzaminu, to będzie musiał podejść do kursu i następnie ponownie przejść przez egzamin teoretyczny oraz praktyczny.


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 19 października, 2023
  • Facebook