Newsletter
Bądź na bieżąco z motoryzacją
Artykuły pisane przez ekspertów
Nowe samochody i promocje
Nowości na naszej platformie
Boczne lusterka oraz lusterko wsteczne to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu. Jak należy je ustawić, aby zapewniały odpowiednią widoczność podczas jazdy?
Dlaczego lusterka w samochodzie są tak istotne?
Zgodnie z zapisem § 11. Dz.U.2016.2022 tj. każdy pojazd samochodowy powinien być wyposażony w:
a) lusterka albo równoważne inne urządzenia do widzenia pośredniego typu kamera-monitor zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu:
b) co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie pojazdu – w odniesieniu do samochodu osobowego i motocykla, z zastrzeżeniem lit. b;
c) co najmniej dwa lusterka zewnętrzne, jedno po lewej i jedno po prawej stronie pojazdu – w odniesieniu do pozostałych pojazdów oraz do samochodu osobowego ciągnącego przyczepę i samochodu osobowego, w którym lusterko wewnętrzne nie zapewnia dostatecznej widoczności do tyłu;
d) wewnętrzne – w odniesieniu do samochodu osobowego.
Prawidłowe ustawienie lusterek w aucie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i sam komfort jazdy. Mowa zarówno o lusterkach zewnętrznych, jak i o lusterku wewnętrznym (wstecznym), niezbędnych do oceny sytuacji na drodze czy na parkingu. Wpływają one na pole widzenia i stanowią nieocenioną pomoc podczas wykonywania wszelkiego rodzaju manewrów – m.in. zmiany pasa ruchu – czy samego parkowania. Jeżeli lusterka są ustawione w niewłaściwy sposób – za wysoko lub za nisko – uniemożliwiają prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Coraz więcej nowoczesnych modeli samochodów posiada lusterka regulowane w sposób automatyczny. W tym przypadku podczas cofania pojazdu lub zmiany pasa ruchu ich ustawienie zmienia się samo dzięki czujnikom.
Jeśli mowa o parkowaniu, artykuł „Parkowanie równoległe – jak wykonać je poprawnie?” może się okazać dużym wsparciem dla osób, które nie przepadają za wykonywaniem tego manewru.
Czym jest martwe pole i w jaki sposób je zmniejszyć?
Wykonywanie manewrów autem podczas jazdy może utrudniać tzw. martwe pole, czyli obszar z boku samochodu, którego nie widać w lusterku. Pojazdy poruszające się na wysokości naszego auta znajdują się właśnie w tej strefie. Aby ograniczyć ryzyko kolizji do minimum, oprócz lusterek zawsze warto korzystać dodatkowo z okien w aucie. Pozwoli to zyskać pewność, że wykonanie manewru jest w danym momencie w stu procentach bezpieczne. Dobrym krokiem może się okazać również montaż dodatkowych niewielkich lusterek w jednym z rogów klasycznego lusterka. Pozwalają one w znacznym stopniu zmniejszyć martwe pole. Na redukcję tej strefy wpływają również nowoczesne lusterka asferyczne o specjalnym kształcie. Mają one zapewniać optymalny kąt widzenia, dopasowany do typu oraz rozmiaru nadwozia.
Jak ustawić lusterka boczne w aucie? Ustawiając lusterka boczne (zewnętrzne), warto sugerować się jedną zasadą: powinny one zapewniać widok na bok pojazdu i przestrzeń obok niego (czyli drugi pas ruchu). W prawym dolnym rogu lusterka powinna być więc widoczna przednia klamka – zarówno po lewej, jak i prawej stronie samochodu. Należy zwrócić uwagę również na to, aby lusterka nie były ustawione za nisko lub za wysoko.
Podczas dużych korków i w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu należy stosować tzw. jazdę na suwak. Jeśli chcesz poznać jej szczegółowe zasady, przeczytaj artykuł: „Jazda na suwak — przepisy dla kierowców”.
Jak ustawić lusterko wewnętrzne?
Lusterko wewnętrzne, nazywane również lusterkiem wstecznym, ma umożliwiać ocenę przestrzeni za samochodem. Powinieneś widzieć w nim całą tylną szybę pojazdu, a co za tym idzie – wszystkie obiekty znajdujące się za nią. Warto pamiętać o tym, aby nie wieszać na wewnętrznym lusterku zbyt wielu ozdób – mogłyby one ograniczać widoczność podczas jazdy i zwyczajnie rozpraszać kierującego. To z kolei mogłoby skutkować kolizją lub wypadkiem.
Wiesz już, jak ustawić lusterka w aucie – czas więc skupić się na innych elementach wyposażenia. Przeczytaj artykuł „Jak ustawić fotel kierowcy, by prowadzić bezpiecznie?” i zadbaj o odpowiednią pozycję swojego fotela podczas jazdy.
Czym przykleić lusterko boczne w aucie?
W wyniku kolizji lub uderzenia w stały element – np. słup – boczne lusterka mogą ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji nie trzeba jednak umawiać wizyty w warsztacie samochodowym. To prosta i stosunkowo szybka naprawa – a więc jak przykleić lusterko do szyby w aucie? Wśród polecanych preparatów wymienia się m.in.:
- przezroczyste silikony;
- kleje dwuskładnikowe;
- specjalne kleje do lusterek, np. Budfix;
- klej na gorąco.
Skuteczność działania konkretnego środka zależy w dużej mierze od skali uszkodzenia. Warto wypróbować kilka preparatów i odnaleźć ten, który zagwarantuje największą wytrzymałość.
W przypadku takich form finansowania auta jak leasing konsumencki lub dla firm, czy wynajem długoterminowy, użytkownik samochodu nie musi martwić się tego typu naprawami. Doskonały przykład stanowią klienci Automarketu, którzy korzystają z pakietu Comfort zapewniającego niezbędne naprawy pojazdu – w tym również naprawę lusterek.
Wiesz już, jak powinny być ustawione lusterka w aucie – zarówno boczne, jak i wsteczne. Zanim wyruszysz w kolejną trasę, upewnij się więc, że znajdują się one w odpowiedniej pozycji, która zapewni Ci dobrą widoczność.
Tagi:
Wpis powstał:
16 kwietnia, 2024