Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak ustawić fotel kierowcy, by prowadzić bezpiecznie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Można powiedzieć, że każdy kierowca jest… wyjątkowy. I nie, nie mamy na myśli złych lub dobrych nawyków za „kółkiem” czy umiejętności prowadzenia auta. W tym artykule chodzi nam o cechy fizyczne, takie jak wzrost, sylwetka, długość nóg i ramion.

Dlaczego? Cóż, to one „podpowiadają”, jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy, a przez to mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Zerknij do naszego poradnika i sprawdź, w jakiej pozycji prowadzić auto i jakie możliwości ustawienia fotela przewidują producenci samochodów.

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Trochę w przód lub tył, potem pomajstrować z oparciem i… gotowe. No, nie do końca. Ustawienie fotela w aucie to nic skomplikowanego, ale trzeba umieć zrobić to dobrze.

Kilka najważniejszych reguł tłumaczymy w czterech poniższych punktach:

 1. Ustawienie siedziska fotela w samochodzie
  Zacznij od regulacji wysokości siedziska fotela kierowcy. Ustaw je w takiej pozycji, aby nie ograniczać swojego pola widzenia. Pamiętaj jednak, że odległość między Twoją głową a dachem samochodu musi wynosić przynajmniej 10 cm.

  Następnie ustaw odległość fotela od pedałów. Siedząc za kierownicą, wciśnij do końca pedał sprzęgła – musisz poczuć wyraźny opór. Fotel ustaw w takiej odległości, aby Twoja noga przy wciśniętym sprzęgle była lekko ugięta w kolanie i nie uciskała przedniej części siedziska.

  To w „manualu”, bo w aucie z automatyczną skrzynią biegów sprzęgła do wciskania przecież nie ma.
  I dlatego w tym przypadku działasz inaczej. Na postoju, przy pracującym silniku, możliwie jak najmocniej wciśnij pedał hamulca. W tej pozycji Twoje kolano musi mieć jeszcze rezerwę, czyli nie być całkowicie wyprostowane.
 2. Oparcie fotela kierowcy
  W fotelu samochodowym nie możesz zajmować pozycji półleżącej. Dlatego nie odchylaj za bardzo oparcia. Serio, nie lekceważ tego, bo w razie kolizji pasy bezpieczeństwa nie utrzymają Cię na miejscu!

  Prawidłowe odchylenie oparcia to 100-110° względem siedziska. Ale nie tylko to ma znaczenie. Zadbaj też, aby plecy – w tym rzecz jasna barki i łopatki – przylegały do fotela na całej długości. To samo dotyczy pośladków, które powinny przywierać do siedziska.
 3. Jak ustawić zagłówek w samochodzie?
  Zagłówek ma dwa zadania. Pierwsze: zapewnić Ci komfort jazdy samochodem. Drugie: ochronić Twoją głowę w razie wypadku. Wysokość zagłówka wyreguluj tak, aby jego szczyt był na poziomie wierzchołka Twojej głowy. Pamiętaj też, że powinna ona być oddalona od zagłówka o maksymalnie 3-4 cm.
 4. Jaka odległość kierownicy od fotela?
  Kierownica zasłania zegary i liczniki lub obija się o nogi? Coś na pewno jest nie tak i musisz „powalczyć” z ustawieniami. Na start przyjmij zasadę, że odległość środka kierownicy od Twojej klatki piersiowej powinna mieścić się w przedziale 25-40 cm. Niezależnie od Twojego wzrostu.

  Gdy ustawisz kolumnę kierownicy, zrób prosty test. Mając plecy oparte o fotel, połóż nadgarstek na szczycie kierownicy. Jeśli dosięgasz do niej delikatnie ugiętą w łokciu ręką, wszystko jest w porządku. A jeśli musisz wyprostować rękę lub nie dosięgasz nadgarstkiem do kierownicy przesuń fotel do przodu lub/i wyprostuj oparcie. I odwrotnie – jeśli masz zbyt zgięty łokieć, możesz lekko odsunąć kierownicę od siebie.

  Wiesz, dlaczego to ważne? Bo jeśli usiądziesz zbyt daleko od kierownicy, będziesz odrywać plecy podczas wykonywania skrętów, a Twoja szybkość reakcji się obniży. Jeśli natomiast będziesz siedzieć zbyt blisko kierownicy, ograniczysz sobie możliwość ruchu rękoma i nogami, a w razie kolizji wybuchająca poduszka powietrzna może zrobić Ci krzywdę (gdy się otwiera, pędzi z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę!!!).

Poprawna pozycja za kierownicą

Prawidłowe ustawienie fotela w samochodzie to nie wszystko. Zwróć też uwagę na swoją pozycję za kierownicą. Mamy tu dla Ciebie dwie istotne porady.

 1. Właściwe ułożenie rąk na kierownicy
  Żelazna zasada, której tak często w Polsce nie przestrzegamy: auta nie prowadzi się jedną ręką. To bardzo niebezpieczne. Podczas jazdy obie Twoje dłonie powinny trzymać kierownicę w najszerszym miejscu, czyli w tzw. układzie „za piętnaście trzecia”.

  Dzięki temu możesz bez trudu wykonać pełny ruch kierownicą. I lepiej czujesz, co dzieje się z przednią osią pojazdu.
 2. Zapięcie pasów bezpieczeństwa
  Niby to oczywiste, ale wolimy przypomnieć: zawsze (i mamy na myśli ZAWSZE!) pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Utrzymają Ciebie i pasażerów w bezpiecznej pozycji nawet podczas dachowania pojazdu.

  Dobrze zapięty pas ułatwia Ci panowanie nad samochodem, zwłaszcza na zakrętach i nierównych drogach.

  Pas zabezpieczający tułów powinien przechodzić przez obojczyk, w połowie drogi między krawędzią barku a szyją. Pozioma taśma (biodrowa) powinna znajdować się na wysokości bioder, niżej niż brzuch oraz być mocno dociśnięta.

Najlepsze fotele samochodowe. Na co zwrócić uwagę?

Nowoczesne fotele samochodowe podwyższają komfort jazdy – dotyczy to zwłaszcza aut premium. Wśród udogodnień znajdziesz m.in.

 • podgrzewanie siedzisk i oparć,
 • regulację podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • wentylację,
 • a nawet opcję masażu, która rozluźni Twoje ciało podczas długiej podróży.

Część samochodów ma funkcję zapamiętywania ustawień fotela. To przydatne, gdy zmieniasz się z kimś za kierownicą.

Na szczególną uwagę zasługują ergonomiczne fotele z certyfikatem AGR (Aktion Gesunder Rücken). Mają szeroki zakres ustawień, m.in. czterokierunkową regulację podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa, regulację długości i pochylenia siedziska, odpowiednio wyprofilowany zagłówek i oparcie w kształcie litery „S”. 

Automarket.pl – bezpieczny zakup samochodu

Bezpieczeństwo ma różne oblicza i należy o nim myśleć zarówno w kontekście jazdy, jak i wyboru samochodu. Jeśli chcesz w szybki, bezpieczny i wygodny sposób wymienić auto, skorzystaj z platformy Automarket.pl. W ofercie mamy zarówno samochody nowe, jak i używane.

Do wyboru masz kilka sposobów finansowania – leasing dla osoby prywatnej (konsumencki) lub dla firm, wynajem długoterminowy (samochód na abonament) i autopożyczkę.

Tagi:
Wpis powstał: 26 lipca, 2021
 • Facebook