Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing samochodu w 2024 roku – o czym warto pamiętać?

Przy rosnących cenach samochodów leasing dla firmy lub osoby prywatnej pozostaje atrakcyjną opcją. Jakie korzyści daje i jak działa taka forma finansowania? Na czym polegają zmiany wprowadzone w przepisach dotyczących leasingu aut w minionym roku? Jakie pojazdy można sfinansować? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z leasingiem w 2024 roku.

Jak działa leasing samochodu?

Leasing jest wygodną i opłacalną formą finansowania samochodu, za który płacisz w miesięcznych ratach. Po zakończeniu umowy na leasing auta masz wybór, czy chcesz wykupić użytkowany pojazd, czy też zwrócić go firmie leasingowej i ewentualnie wziąć w leasing nowy samochód. Wysokość raty zależy między innymi od ceny rynkowej auta, długości trwania umowy oraz wysokości kwoty wykupu i opłaty wstępnej (odpowiednik wkładu własnego przy kredycie) czy kosztu wymaganego ubezpieczenia (OC + AC).

Leasing samochodu w Automarket.pl pozwala wybrać zarówno auto, jak i finansowanie w jednym miejscu. Co więcej, nie musisz się znać ani na samochodach, ani na leasingu, bo oferta jest przejrzysta, a doradca przedstawi Ci różne rozwiązania i pomoże wybrać to, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Nie tylko dla firm – leasing konsumencki również jest korzystny w 2024 roku

Leasing auta najbardziej kojarzy się z finansowaniem dla firm. Przedsiębiorcy korzystają z niego wyjątkowo chętnie między innymi dlatego, że zapewnia im dodatkowe korzyści podatkowe (wrócimy do nich w dalszej części tekstu). Rozwiązaniem przygotowanym dla osób prywatnych jest natomiast leasing konsumencki, który również ma wiele zalet.

Z leasingu samochodu na Automarket.pl możesz skorzystać bez względu na to, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy nie. Leasing dla osoby prywatnej lub dla firmy to wygoda, bo nie musisz się przejmować późniejszą sprzedażą samochodu, jeśli nie chcesz go wykupić. Dodatkowo w pakiecie Comfort masz obsługę serwisową w cenie, czyli jeszcze bardziej przewidywalne koszty eksploatacji auta.

Zarówno leasing konsumencki, jak i firmowy wymaga również mniej formalności niż kredyt. W znacznie mniejszym stopniu wpływa też na Twoją zdolność kredytową, co może być istotne, jeśli w przyszłości chcesz uzyskać finansowanie na inne cele.

Różne możliwości – leasing samochodu używanego oraz leasing auta elektrycznego

Jeśli koszt nowego auta jest zbyt duży lub finansowanie go nie jest w danym momencie optymalnym wyborem, rozwiązaniem może być leasing samochodu używanego. Czy to się opłaca?

Jak najbardziej, bo za podobne pieniądze możesz mieć auto z wyższej półki, lepiej wyposażone czy większe i bezpieczniejsze. Przy leasingu samochodu używanego warto wybierać regularnie serwisowane pojazdy z pewnego źródła, które przeszły kompleksowy przegląd, zanim zostały zaoferowane klientom.

Coraz popularniejszym wyborem jest również leasing auta elektrycznego, bo elektromobilność jest przyszłością motoryzacji. Chociaż ceny pojazdów na prąd ciągle są stosunkowo wysokie, przy leasingu, podobnie jak przy zakupie, możesz ubiegać się o dofinansowanie z Programu aut elektrycznych „Mój Elektryk” (nawet do 27 tys. zł).

Czym różnią się leasing operacyjny i leasing finansowy samochodu?

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu. Zdecydowanie popularniejszą formą finansowania jest leasing operacyjny auta. Alternatywą jest natomiast leasing finansowy samochodu.

W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, w leasingu finansowym pojazd automatycznie staje się Twoją własnością po zakończenia umowy (nie masz więc wyboru, czy chcesz go wykupić, czy nie). Już w trakcie umowy jesteś też współwłaścicielem auta, więc to Ty odpowiadasz za jego amortyzację, a nie firma leasingowa.

Leasing finansowy od operacyjnego różni się także minimalnym czasem trwania umowy, wysokością i sposobem płacenia podatku VAT oraz tym, co przedsiębiorca może „wrzucić” w koszty prowadzenia działalności. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji na ten temat, sprawdź nasz poradnik Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice.

Jakie korzyści podatkowe daje przedsiębiorcom leasing auta w 2024 roku?

W przypadku leasingu operacyjnego samochodu firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (KUP) całą ratę leasingową oraz opłatę wstępną i kwotę wykupu. Przy leasingu finansowym auta przedsiębiorca odlicza zaś tylko część odsetkową raty, ale za to dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Obowiązują jednak limity maksymalnej wartości pojazdu, którą można zaliczyć do KUP (150 tys. zł dla samochodu spalinowego i 225 tys. zł dla elektrycznego). Wysokość odliczenia podatku VAT zależy z kolei od sposobu użytkowania samochodu. Jeśli służy on wyłącznie celom firmy, będzie to 100% podatku, natomiast przy użytkowaniu mieszanym (firmowo-prywatnym) – 50%.

Jakie zmiany obowiązują w leasingu samochodu od 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują zmiany w prawie dotyczące leasingu auta, które mogą być istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców. Pierwsza dotyczy późniejszej sprzedaży pojazdu, który po zakończeniu umowy został przez przedsiębiorcę wykupiony na cele prywatne.

Do końca 2021 roku w takiej sytuacji samochód można było sprzedać bez konieczności płacenia podatku dochodowego już po 6 miesiącach od wykupu. Obecnie jest to możliwe dopiero po 6 latach, co zmniejsza atrakcyjność takiego rozwiązania.

Kolejna ważna zmiana to sposób naliczania podatku VAT przy wykupie pojazdu. Wcześniej był on naliczany od kwoty wykupu, która często wynosiła tylko kilka procent ceny nowego auta. Obecnie VAT trzeba zapłacić od rynkowej wartości auta w momencie transakcji.

Wpis powstał: 7 lutego, 2023
  • Facebook