Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak sfinansować nowe auto, gdy brakuje gotówki? Leasing konsumencki, kredyt czy wynajem?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Powodów, dla których kierowcy decydują się na zakup nowego samochodu, jest wiele. Zbyt duże koszty eksploatacji? Plany związane z powiększeniem rodziny? A może kosztowny remont silnika, przewyższający wartość dotychczasowego samochodu? Decyzję często jednak odkładają w czasie, a główną przyczyną bywa brak gotówki. Jak sfinansować nowe auto w takiej sytuacji? Przychodzimy z pomocą.

Czy zakup samochodu bez oszczędności jest w ogóle możliwy?

Jak sfinansować zakup samochodu, na który nie odkładaliśmy regularnie pieniędzy? Wiele osób właśnie z powodu braku wystarczających oszczędności wciąż odwleka w czasie poszukiwania pojazdu – aż do momentu, gdy jesteśmy dosłownie zmuszeni do zakupu samochodu znacznie gorszej jakości, niż sobie życzyliśmy.

Co nam to daje? W praktyce nic. Prawdopodobnie samochód, który kupiliśmy za te kilka tysięcy odłożonych na czarną godzinę, znów niebawem da o sobie znać, co bezpowrotnie wpędzi nas w zamknięte koło wybierania aut niskiej jakości. A może dałoby się w jakiś sposób sfinansować samochód młodszy, lepszy jakościowo i pochodzący od uznanego producenta? Jest to możliwe. Przedstawiamy trzy popularne formy finansowania samochodu. Przekonaj się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.

Finansowanie zakupu samochodu – kredyt gotówkowy

Kredyt na samochód to wciąż najpopularniejsza forma finansowania zakupu wymarzonego auta. Nie można odmówić konkretnych, twardych zalet wynikających z wyboru tego rozwiązania. Przede wszystkim za pośrednictwem takiej formy finansowania jesteśmy w stanie zakupić na własność samochód, na który nie moglibyśmy sobie pozwolić z własnych oszczędności. I stwierdzenie „zakupić na własność” jest tutaj kluczowe.

W przypadku kredytu, otrzymujemy prawo własności do samochodu, co dla wielu z nas może być bardzo istotne. Kredyt to obecnie dość wygodna forma finansowania pojazdu, w której mamy możliwość wyboru okresu kredytowania, który bezpośrednio wpływa na wysokość miesięcznej raty. Chcemy jak najszybciej pozbyć się zobowiązania? A zatem wybierzmy krótki okres kredytowania z wysoką ratą. A może zależy nam na niskich miesięcznych kosztach? W takim układzie okres spłacania będzie wydłużony, a udział raty w miesięcznym budżecie znacznie niższy. Decydując się na kredyt musimy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty kredytowania, jakimi są prowizja i marża za użyczenie pieniędzy. Jeśli jednak zaakceptujemy konieczność uiszczenia także prowizji, już niebawem staniemy się właścicielami samochodu, o jakim zawsze marzyliśmy.

Zakup a leasing samochodu

Kolejną formą finansowania jest leasing auta. Wciąż jednak panuje obiegowa opinia, że jest to opcja finansowania zarezerwowana jedynie dla przedsiębiorców. Nic bardziej mylnego. Od 2011 roku dla klientów indywidualnych jest dostępny leasing konsumencki, który jawi się jako świetna alternatywa w stosunku do tradycyjnego kredytu konsumenckiego.

Wprawdzie leasing firmowy ma swoje zalety (korzyści podatkowe związane z możliwością odpisu), jednak klienci indywidualni zyskują możliwość wejścia w posiadanie samochodu, który w tradycyjnym scenariuszu byłby poza naszym finansowym zasięgiem.

Dla kogo leasing konsumencki jest dobrym rozwiązaniem? Z pewnością dla osób, które nie koniecznie chcą wejść w posiadanie auta. Leasing zapewnia możliwość użytkowania samochodu w zamian za miesięczną, stałą ratę, a sam pojazd dalej stanowi własność firmy leasingowej.

Co na koniec leasingu? W zależności od jego typu klient może wykupić samochód na własność po bardzo atrakcyjnej cenie lub zwrócić samochód do leasingodawcy i zastanowić się nad wyborem nowego auta w leasingu. Samochody z tym finansowaniem, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm, są dostępne w ofercie Automarket.pl.

Finansowanie zakupu samochodu – wynajem długoterminowy

Nie interesuje nas kredyt, a leasing auta nie jest rozwiązaniem, do którego do końca jesteśmy przekonani? Czy pozostaje nam coś innego niż zakup wymarzonego samochodu za gotówkę? Na szczęście możemy zaproponować jeszcze jedną formę finansowania samochodu – to sposób świetnie znany za granicą, a w Polsce dopiero odkrywany. O czym mowa? O wynajmie długoterminowym.

Wynajem długoterminowy dla klientów indywidualnych i przedsiębiorstw to forma finansowania samochodu, w ramach której firma wynajmująca podpisuje z nami umowę na czas użytkowania samochodu. Umowa wynajmu długoterminowego z reguły przekracza rok i może trwać nawet do pięciu lat. Z tej opcji finansowania nowego auta również można skorzystać na Automarket.pl.

Przeczytaj też: Czy leasing lub wynajem auta mogą być tańsze od zakupu za gotówkę?

Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z wynajęcia samochodu na długi termin? Przede wszystkim brak zmartwień o wszelkie kwestie związane z utrzymaniem samochodu. Cykliczne wizyty w serwisie, wymiana opon, ubezpieczenie OC/AC – z odpowiednim pakietem, to wszystko należy do obowiązków firmy wynajmującej. My natomiast, wybierając konkretny pakiet, od razu dowiadujemy się, jak będą kształtować się nasze całkowite miesięczne koszty.

Na co musimy uważać, wybierając wynajem długoterminowy? Przede wszystkim na limit kilometrów, jaki mamy do dyspozycji w ramach okresu umowy. Warto zwrócić na to uwagę i odpowiednio przemyśleć, ile kilometrów faktycznie pokonujemy w ciągu roku. Każdy ponadprogramowy kilometr będzie dla nas oznaczać dodatkowe koszty. Jeśli jednak będziemy uważać na tego typu detale, może się okazać, że właśnie wynajem długoterminowy okaże się dla nas najlepszą formą finansowania samochodu.

Wpis powstał: 1 sierpnia, 2023
  • Facebook