Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czy leasing lub wynajem auta mogą być tańsze od zakupu za gotówkę?

Silnik, bagażnik, spalanie, wyposażenie – to tylko część rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając samochód. Poza nimi do najważniejszych spraw należy finansowanie.

Pierwsza myśl: zakup za gotówkę. W tej sytuacji auto będzie Twoje. Brzmi nieźle, ale może warto poszukać innych form finansowania? W tym artykule pokażemy Ci dwie ciekawe opcje – leasing i wynajem długoterminowy.

Warto poświęcić kilka minut na lekturę. Zwłaszcza jeśli jesteś na „nie” i uważasz, że za nic w świecie nie odejdziesz od posiadania auta (to wciąż dość powszechna opinia). W kolejnych akapitach udowadniamy, że auto na własność nie zawsze się opłaca.

Zresztą do takiego wniosku dochodzi coraz więcej kierowców w Polsce. Widać to w danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Zobacz, w 2020 roku:

 • rynek wynajmu długoterminowego w Polsce urósł o 2% pomimo pandemii (gdyby nie koronawirus byłoby jeszcze lepiej – po I kwartale ub.r. wzrost wynosił przecież aż 7,7%!),
 • już w przypadku jednej czwartej samochodów firmy wybierały wynajem długoterminowy.

Ten trend „przyszedł” do nas z zagranicy. W ostatnich latach, w Europie czy w USA, kierowcy coraz chętniej zamieniają własność na wygodne korzystanie z auta. Sprawdź, co im w tym odpowiada.

Weź to pod uwagę, chcąc kupić auto za gotówkę

Mogłoby się wydawać, że to najlepsze rozwiązanie. Płacisz raz i nie martwisz się ratami kredytu. Nie gromadzisz też wielu dokumentów, ubiegając się o kredyt na samochód. I najważniejsze — płacisz za auto tyle, ile ono kosztuje.

W praktyce nie wszystko jest tak kolorowe.

Zakup za gotówkę oznacza, że za jednym zamachem „pozbywasz” się dużej kwoty. A przecież te środki mogłyby w tym czasie „pracować” dla Ciebie lub Twojej firmy, ewentualnie stanowić zabezpieczenie na gorsze czasy (na pewno myślisz o tym w czasie pandemii!).

Samo odkładanie gotówki na zakup auta to wyrzeczenia i utrudniona droga do realizacji innych planów. Remont mieszkania, wyjazd na wakacje, kosztowne hobby Twojego dziecka – dobrze wiesz, co mamy na myśli.

Zbieranie pieniędzy na samochód nie pomaga też w biznesie. „Włożenie” środków w auto ogranicza inwestycje.

Naszym zdaniem musisz zadać sobie to pytanie: czy „zaciskanie pasa”, aby sfinansować samochód na raz ma sens? Przekonaj się, że niekoniecznie.

Zakup za gotówkę a wynajem długoterminowy – porównanie zasad i kosztów

Sytuacja ma się tak – dzięki gotówce masz co prawda auto na własność, ale nie minie Cię sporo wydatków i obowiązków:

 • przeglądy,
 • naprawy,
 • zakup, wymiana i przechowywanie opon,
 • obowiązkowy zakup OC i dobrowolny AC/assistance
 • konieczność późniejszej odsprzedaży auta.

Poza tym musisz przygotować się na spadek wartości samochodu. To kłopot przy sprzedaży auta.

Porównajmy to z wynajmem długoterminowym. W tym przypadku podpisujesz umowę z firmą leasingową, która pozostaje właścicielem samochodu. Przez cały okres umowy (od 12 do 48 miesięcy) płacisz ustalony na początku czynsz, a po zakończeniu kontraktu zwracasz samochód.

Dzięki temu przenosisz na firmę leasingową koszty i organizację napraw, przeglądów, ubezpieczeń czy sezonowej wymiany opon. Poza czynszem płacisz jedynie za paliwo i dolewasz płyn do spryskiwaczy!

W efekcie oszczędzasz czas i nerwy. No i pieniądze, co widać na przykładzie Fiata Tipo z oferty Automarket.pl.

Przyjrzyj się naszej kalkulacji. Jeśli miesięczny koszt posiadania auta z przykładu wynosi 1273,29 zł, a raty najmu 1169 zł, to miesięcznie zostaje Ci 104,29 zł. W skali roku masz więc 1251,48 zł w kieszeni, a to przecież… jedna rata najmu i tankowanie do połowy baku!

Pamiętaj też, że opłatę za wynajem długoterminowy „wrzucisz” w koszty prowadzenia firmy. To dodatkowa korzyść finansowa.

Leasing działa podobnie do wynajmu długoterminowego. W tej opcji po zakończeniu umowy z firmą leasingową możesz wykupić auto za niewielką kwotę.

Więcej o wszystkich formach finansowania dostępnych w Automarket.pl piszemy w tym tekście.

Nowy samochód: pomyśl dwa razy zanim kupisz za gotówkę

Chcemy Ci jeszcze opowiedzieć o wynajmie długoterminowym samochodów premium. Ta opcja „wypada” wyjątkowo korzystnie w przypadku droższych aut. Wyjaśniamy to w czterech punktach poniżej:

 • Drogie auto = wysokie koszty obsługi

Przegląd, serwis, nieprzewidziane naprawy pozagwarancyjne – w przypadku nowych aut to wszystko kosztuje krocie. W wynajmie tego rodzaju opłaty obciążają nie Ciebie, a firmę leasingową. Po swojej stronie masz tylko stały, miesięczny czynsz.

 • Drogiego auta nie ubezpieczysz tanio

Musisz mieć OC, bo to w Polsce obowiązek. AC to dobrowolna polisa, ale żadne drogie auto nie powinno bez niej wyjeżdżać na drogę. Przydaje się po kradzieży lub stłuczce/wypadku z Twojej winy. Ubezpieczenia dla aut premium kosztują majątek, ale w wynajmie Cię to nie interesuje!

 • Chcesz często zmieniać auta

Lubisz zmiany? Świetnie, bo dzięki wynajmowi możesz mieć nowe auto… co rok! Po prostu oddajesz jedno i wybierasz inne, również luksusowe. I nie przejmujesz się trudną sprzedażą drogiego samochodu.  

 • Atrakcyjna cena wynajmu

Firmy leasingowe oferujące wynajem długoterminowy często pozyskują auta po niższej cenie niż rynkowa. Dlatego rata za wynajem samochodu klasy premium nie musi być „wystrzelona w kosmos”.

Leasing samochodu i wynajem długoterminowy — korzyści

W Automarket.pl wybór pozostawiamy Tobie. Możesz kupić samochód. Przemyśl jednak, czy chcesz rozstawać się z dużą sumą i „zamrozić” ją w samochodzie, który mocno traci na wartości.

Zachęcamy Cię to przyjrzenia się leasingowi i wynajmowi długoterminowemu. Dlatego na koniec przedstawiamy osiem argumentów, dlaczego warto to zrobić na naszej platformie!

 1. Znasz dokładne koszty utrzymania auta – płacisz stałą, comiesięczną ratę.
 2. O stan techniczny pojazdu dba firma leasingowa.
 3. Ne martwisz się spadkiem wartości i odsprzedażą auta.
 4. Nie musisz wpłacać tzw. opłaty na start.
 5. Leasing i wynajem nie obciążają zdolności kredytowej firmy.
 6. Po zakończeniu umowy możesz błyskawicznie wymienić samochód na inny.
 7. Przy przedłużeniu umowy jako stały klient otrzymujesz korzystniejszą ofertę.
 8. Samochód rozliczasz w firmowych kosztach.

Pełną ofertę naszych aut znajdziesz tutaj.

Wpis powstał: 28 czerwca, 2021
 • Facebook