Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Co wybrać – auto poleasingowe czy samochód używany od osoby prywatnej? Wady i zalety obu rozwiązań

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Decydując się na kupno samochodu, wiele osób staje przed wyborem: pojazd od osoby prywatnej czy auto poleasingowe. Co wyróżnia każde z tych rozwiązań i które z nich jest bardziej opłacalne?

Zakup samochodu poleasingowego – wady i zalety

Samochód poleasingowy to auto, z którego ktoś korzystał wcześniej w ramach umowy leasingu. Zakup takiego pojazdu niesie za sobą wiele korzyści. Jakie?

Zalety samochodu poleasingowego

Nawet jeśli samochód poleasingowy był użytkowany przez kilka lat, zazwyczaj cechuje go dobry stan techniczny oraz wizualny. Auta w leasingu są systematycznie serwisowane i poddawane regularnym przeglądom oraz – razie potrzeby – również naprawom.

W przypadku większości firm oferujących auta poleasingowe klient otrzymuje komplet informacji na temat wyposażenia danego modelu, historii napraw czy zdarzeń drogowych. Samochody poleasingowe wyróżnia też zazwyczaj stosunkowo niski przebieg. Wynika to z faktu, że często są one używane wyłącznie do sporadycznych przejazdów na spotkanie biznesowe czy branżowy event. 

Co więcej, czasami wciąż są one objęte gwarancją producenta – wszystko zależy od wieku pojazdu. Kupno auta poleasingowego coraz częściej jest możliwy zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Na dodatek, przedsiębiorcy mogą odliczyć od niego podatek VAT.

Wady aut poleasingowych

O ile niekiedy samochody poleasingowe są używane rzadko, co przekłada się na niski przebieg, o tyle zdarza się, że są eksploatowane znacznie intensywniej niż auta prywatne – szczególnie jeśli jeżdżą nimi różni kierowcy. To z kolei może przekładać się np. na szybsze zużycie konkretnych podzespołów. Niekiedy w autach po umowach leasingu są też widoczne ślady po papierosach w tapicerce czy rysy na karoserii.

Co istotne, decydując się na zakup samochodu poleasingowego, nie mamy pewności, na jaki egzemplarz trafimy. Zazwyczaj auta po umowach leasingu cechuje też raczej podstawowe wyposażenie. Nie da się jednak ukryć, że zalety takiego rozwiązania zdecydowanie przewyższają jego wady – kupno takiego pojazdu jest bardzo opłacalne.

Wskazówka: Stoisz przed wyborem marki i modelu auta po umowie leasingu? Nasz artykuł o tym, jakie auto poleasingowe wybrać oraz czym kierować się przy wyborze może ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Zakup auta od osoby prywatnej – wady i zalety

Poszukując samochodu z drugiej ręki, najczęściej przeglądamy oferty pojazdów od osób prywatnych. Kupno takiego auta wiąże się często z niższą ceną niż
w przypadku komisu samochodowego. Co więcej, właściciele wystawionych na sprzedaż pojazdów często są skłonni do negocjowania ceny. Takie rozwiązanie pozwala także na dokładne obejrzenie samochodu w spokojnych warunkach.

Ryzyko dotyczy tu głównie stanu pojazdu. Precyzyjne sprawdzenie auta zarówno ze strony technicznej, jak i wizualnej to podstawa. W przypadku nieuczciwego sprzedawcy zakup może wiązać się z koniecznością wydania sporej sumy na naprawy ukrytych usterek.

Istotna jest również sama rozmowa z właścicielem samochodu – nikt nie zna konkretnego pojazdu lepiej niż on sam – i porównanie jego słów ze wpisami w książce serwisowej. Samochody używane od osoby prywatnej zazwyczaj nie są już objęte gwarancją producenta, a sam wybór pojazdów może być nieco ograniczony.

Używany samochód od osoby prywatnej a auto poleasingowe – różnice

Zakup samochodu poleasingowego różni się nieco od zakupu auta od osoby prywatnej. W przypadku pierwszego z nich często mamy do wyboru więcej ciekawych modeli
i zyskujemy większą pewność co do samego stanu pojazdu. W tym przypadku ryzyko ukrytych awarii jest znacznie mniejsze niż przy kupnie samochodu od prywatnego właściciela. Co więcej, samochody prywatne mają często znacznie większy przebieg niż te używane w niektórych firmach – najczęściej służą one do długich wakacyjnych tras, weekendowych wycieczek czy codziennych dojazdów do pracy. Samochody w leasingu służą z kolei niekiedy wyłącznie do krótkich, sporadycznych przejazdów.

Wskazówka: Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy lepiej postawić na auto od osoby prywatnej, czy to po umowie leasingu, zajrzyj do artykułu: „Samochody poleasingowe – czy auta poleasingowe są lepsze?” – być może on rozwieje Twoje wątpliwości.

Kanały sprzedaży samochodów używanych i poleasingowych 

Samochodów używanych na sprzedaż – zarówno od osób prywatnych, jak i po umowie leasingowej – warto szukać m.in. w:

  1. internetowych serwisach ogłoszeniowych, nazywanych też giełdami samochodowymi;
  2. grupach sprzedażowych w social mediach;
  3. platformach do zakupu nowych i używanych aut.

Przykładowo, Automarket, będący częścią grupy PKO Banku Polskiego, to miejsce pełne samochodów dla firm i konsumentów. Poszukując samochodu poleasingowego, warto sprawdzić jego ofertę – oprócz leasingu czy wynajmu długoterminowego obejmuje ona modele na sprzedaż. To zarówno samochody rodzinne oraz kompaktowe auta osobowe, jak i samochody dostawcze czy marki i modele premium.

Każdy z dostępnych w Automarkecie pojazdów został w pełni sprawdzony pod katem technicznym i posiada szczegółowy opis wyposażenia. Dzięki temu klient ma pewność co do faktycznego stanu oglądanego auta i braku ukrytych uszkodzeń.


Wpis powstał: 12 lutego, 2024
  • Facebook