Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Światła drogowe a światła mijania: Przewodnik po prawidłowym korzystaniu z reflektorów samochodowych

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Właściwe korzystanie ze świateł drogowych i świateł mijania jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Omawiamy różnice między tymi dwoma rodzajami świateł, ich zastosowanie oraz zasady korzystania z nich. Kiedy i jak włączać światła mijania oraz drogowe, jak prawidłowo przełączać się między nimi, a także jak unikać błędów w korzystaniu ze świateł w aucie.

Podstawowe informacje o światłach samochodowych

W samochodach występują różne rodzaje świateł, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Wśród nich wyróżniamy światła mijania, światła drogowe oraz światła do jazdy dziennej. Każdy z tych rodzajów świateł pełni inną funkcję i ma swoje specyficzne zastosowanie. W kolejnych sekcjach omówimy szczegółowo różnice między tymi światłami oraz zasady ich używania.

Rodzaje świateł w samochodzie: światła mijania, drogowe i do jazdy dziennej

 • Światła mijania są podstawowym rodzajem świateł stosowanym w samochodach. Ich głównym zadaniem jest oświetlenie drogi przed pojazdem, jednocześnie nie oślepiając kierowców jadących z naprzeciwka. Światła mijania mają ograniczony zasięg i kąt oświetlenia, co pozwala na bezpieczną jazdę w warunkach nocnych oraz przy ograniczonej widoczności.
 • Światła drogowe natomiast mają znacznie większy zasięg i moc oświetlenia, co pozwala na lepsze dostrzeżenie przeszkód na drodze. Ze względu na ich intensywność, światła drogowe mogą oślepiać innych uczestników ruchu, dlatego należy używać ich z rozwagą i przełączać na światła mijania, gdy zbliża się pojazd z naprzeciwka.
 • Światła do jazdy dziennej to stosunkowo nowy rodzaj świateł, który ma na celu zwiększenie widoczności pojazdu w ciągu dnia. Są one mniej intensywne niż światła mijania i drogowe, a ich zadaniem jest jedynie sygnalizowanie obecności pojazdu na drodze. W wielu krajach, w tym w Polsce, używanie świateł do jazdy dziennej jest obowiązkowe.

Obowiązek używania świateł – kiedy i jakie światła powinniśmy uruchamiać?

W Polsce obowiązuje obowiązek używania świateł przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych. W ciągu dnia zalecane jest używanie świateł do jazdy dziennej, które zwiększają widoczność pojazdu na drodze. W przypadku braku świateł do jazdy dziennej, należy używać świateł mijania.

W nocy oraz w sytuacjach, gdy warunki atmosferyczne (mgła, deszcz, śnieg) ograniczają widoczność, należy używać świateł mijania. W przypadku jazdy poza terenem zabudowanym, gdy nie ma innych pojazdów w zasięgu wzroku, można używać świateł drogowych w celu lepszego oświetlenia drogi. Pamiętaj jednak, aby przełączyć światła drogowe na mijania, gdy zbliża się pojazd z naprzeciwka, aby nie oślepić jego kierowcy.

Światła mijania – kiedy i jak je włączać?

Włączanie świateł mijania jest niezbędne w wielu sytuacjach na drodze, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. W tej sekcji omówimy, kiedy należy używać świateł mijania oraz jak prawidłowo je włączać.

Włączanie świateł mijania – kiedy jest to obowiązkowe?

W Polsce obowiązuje obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę. Istnieją jednak konkretne sytuacje, w których włączanie świateł mijania jest szczególnie ważne:

 • Podczas jazdy w nocy.
 • W trakcie złych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mgła.
 • W tunelach.
 • W strefach o ograniczonej widoczności, np. na zakrętach czy wzniesieniach.

W przypadku braku świateł do jazdy dziennej, należy również używać świateł mijania w ciągu dnia.

Kontrolka świateł mijania – jak działa i co oznacza jej świecenie?

Kontrolka świateł mijania to element deski rozdzielczej samochodu, który informuje kierowcę o włączonych światłach mijania. Zazwyczaj ma postać zielonego symbolu z dwoma strzałkami skierowanymi ku sobie. Świecenie kontrolki oznacza, że światła mijania są właśnie włączone i działają prawidłowo. Jeśli kontrolka nie świeci, oznacza to, że światła mijania są wyłączone lub wystąpiła awaria.

Dzięki kontrolkom w aucie deska rozdzielcza informuje Cię, czy z Twoim pojazdem wszystko w porządku i z jakich funkcji korzystasz (np. które światła masz włączone).W krótkim przewodniku wyjaśniamy znaczenie najważniejszych ikonek w samochodzie. Przeczytaj artykuł pt.: Kontrolki w samochodzie – co oznaczają? i sprawdź, czy na pewno je znasz.

Światła drogowe – jak i kiedy prawidłowo z nich korzystać?

Wykorzystywanie świateł drogowych jest istotne w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas jazdy w nocy. W tej sekcji omówimy, kiedy należy używać świateł drogowych oraz jak prawidłowo przełączać światła mijania na drogowe.

Wykorzystywanie świateł drogowych – kiedy jest dozwolone?

Światła drogowe można używać tylko wtedy, gdy nie oślepią innych uczestników ruchu. Oto kilka sytuacji, w których korzystanie ze świateł drogowych jest dozwolone:

 • Podczas jazdy poza terenem zabudowanym, gdy nie ma innych pojazdów jadących z przeciwnym kierunkiem
 • W czasie wyprzedzania innego pojazdu, o ile nie oślepi kierowcy wyprzedzanego samochodu
 • Podczas jazdy na autostradzie, gdy odległość między pojazdami jest wystarczająco duża, aby nie oślepiać innych kierowców

Przełączanie świateł – kiedy przestawić światła mijania na drogowe?

Przełączanie świateł z mijania na drogowe powinno nastąpić w momencie, gdy widoczność jest ograniczona, a jednocześnie nie ma ryzyka oślepienia innych uczestników ruchu. Oto kilka sytuacji, w których warto przełączyć światła mijania na drogowe:

 • Podczas jazdy poza terenem zabudowanym, gdy nie ma innych pojazdów jadących z przeciwnym kierunkiem.
 • W czasie wyprzedzania innego pojazdu, o ile nie oślepi kierowcy wyprzedzanego samochodu.
 • Podczas jazdy na autostradzie, gdy odległość między pojazdami jest wystarczająco duża, aby nie oślepiać innych kierowców.

Światła drogowe wyłączanie – kiedy i dlaczego powinniśmy je wyłączyć?

Światła drogowe wyłączanie jest konieczne w sytuacjach, gdy mogą one oślepić innych uczestników ruchu. Oto kilka przykładów, kiedy należy wyłączyć światła drogowe:

 • Podczas zbliżania się do innego pojazdu jadącego z przeciwnym kierunkiem.
 • W momencie, gdy wyprzedzany pojazd opuści nasz pas ruchu, a my wracamy na swój pas.
 • Podczas jazdy w terenie zabudowanym, gdzie wystarczająca widoczność jest zapewniona przez oświetlenie uliczne.

Wyłączanie świateł drogowych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, a także przestrzeganie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że oślepianie innych kierowców może prowadzić do groźnych sytuacji na drodze, a także do mandatów karnych.

Światła do jazdy dziennej – czy są obowiązkowe?

Światła dzienne są obowiązkowe w Polsce od 2011 roku dla wszystkich pojazdów samochodowych pierwszy raz zarejestrowanych po 31 grudnia 2010 roku. Ich głównym celem jest zwiększenie widoczności pojazdu na drodze w ciągu dnia, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tej sekcji omówimy przepisy dotyczące używania świateł do jazdy dziennej oraz sytuacje, w których należy je włączać.

Światła dzienne włączanie – kiedy i jak je włączać?

Światła dzienne włączanie powinno nastąpić automatycznie po uruchomieniu silnika pojazdu. W przypadku starszych pojazdów, które nie są wyposażone w automatyczne włączanie świateł do jazdy dziennej, kierowca powinien samodzielnie włączyć światła mijania. Światła do jazdy dziennej powinny być używane w ciągu dnia, gdy warunki atmosferyczne nie wymagają włączenia świateł mijania. Przykłady takich sytuacji to:

 • Jazda w słoneczne dni, gdy widoczność jest dobra.
 • Jazda w warunkach, które nie wymagają włączenia świateł mijania, takich jak lekki deszcz czy mgła.

Wymiana żarówek halogenowych w aucie na LED retrofity może w ekonomiczny sposób poprawić bezpieczeństwo na drodze. Niestety w Polsce rozwiązanie to ciągle jest nielegalne, choć istnieje zgodny z prawem sposób, by uniknąć mandatu w razie kontroli. Przeczytaj artykuł pt.: Retrolifty LED – co to takiego? Czy w 2024 r. jest to rozwiązanie legalne? Sprawdź, co warto wiedzieć o retrofitach LED.

Światła do jazdy dziennej – czy zastępują światła mijania?

Światła do jazdy dziennej nie zastępują świateł mijania, ponieważ mają inne zadanie. Głównym celem świateł do jazdy dziennej jest zwiększenie widoczności pojazdu na drodze w ciągu dnia, podczas gdy światła mijania mają na celu oświetlenie drogi przed pojazdem oraz sygnalizowanie obecności pojazdu innym uczestnikom ruchu w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak deszcz, mgła czy zmierzch. W związku z tym, w sytuacjach wymagających włączenia świateł mijania, nie można korzystać wyłącznie ze świateł do jazdy dziennej. Oto kilka przykładów, kiedy należy używać świateł mijania zamiast świateł do jazdy dziennej:

 • Podczas jazdy w nocy
 • W warunkach ograniczonej widoczności, takich jak deszcz, mgła czy śnieg
 • W sytuacjach, gdy oświetlenie drogi jest niewystarczające, np. w tunelach czy na nieoświetlonych odcinkach dróg

Podsumowując, światła do jazdy dziennej są obowiązkowe dla nowszych pojazdów i powinny być używane w ciągu dnia, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Natomiast w sytuacjach wymagających włączenia świateł mijania, nie można korzystać wyłącznie ze świateł do jazdy dziennej.

Prawidłowe używanie świateł samochodowych – praktyczne wskazówki

W tej sekcji przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego używania świateł samochodowych, aby uniknąć błędów i poprawić bezpieczeństwo na drodze. Omówimy również najczęstsze błędy w korzystaniu ze świateł i sposoby ich unikania.

Jak właściwie korzystać z reflektorów w aucie?

Używanie świateł samochodowych jest kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo korzystać ze świateł:

 • Włączaj światła mijania w nocy, w warunkach ograniczonej widoczności oraz w tunelach i na nieoświetlonych odcinkach dróg.
 • Używaj świateł drogowych tylko wtedy, gdy nie oślepisz innych kierowców, np. na pustych odcinkach dróg, bez przeciwnego ruchu.
 • Przełączaj się między światłami długimi a mijania, gdy zbliżasz się do innego pojazdu lub gdy pojazd jedzie w przeciwnym kierunku.
 • Włączaj światła do jazdy dziennej w ciągu dnia, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają.
 • Włączaj kierunkowskazy przed zmianą pasa ruchu, skrętem czy zjazdem z ronda, aby sygnalizować swoje zamiary innym uczestnikom ruchu.
 • Używaj świateł przeciwmgielnych tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów lub mniej z powodu mgły, deszczu czy śniegu.

Błędy w korzystaniu ze świateł – jak ich unikać?

Nieprawidłowe korzystanie ze świateł może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Oto najczęstsze błędy w używaniu świateł i sposoby, aby ich unikać:

 • Niewłaściwe używanie świateł długich – unikaj oślepiania innych kierowców, przełączając się na światła mijania, gdy zbliżasz się do innego pojazdu lub gdy pojazd jedzie w przeciwnym kierunku.
 • Brak włączonych świateł – pamiętaj o włączaniu świateł mijania w nocy, w warunkach ograniczonej widoczności oraz w tunelach i na nieoświetlonych odcinkach dróg.
 • Niewłaściwe używanie świateł przeciwmgielnych – używaj ich tylko wtedy, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów lub mniej z powodu mgły, deszczu czy śniegu.
 • Brak sygnalizowania zmiany kierunku jazdy – zawsze używaj kierunkowskazów przed zmianą pasa ruchu, skrętem czy zjazdem z ronda.

Stosując się do powyższych wskazówek, zwiększysz swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że prawidłowe używanie świateł samochodowych jest kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Mamy nadzieję, że ten kompleksowy przewodnik po prawidłowym korzystaniu ze świateł samochodowych będzie pomocny zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kierowców, oraz osób korzystających z wynajmu długoterminowego i leasingu samochodów.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 21 maja, 2024
 • Facebook