Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Dzięki kontrolkom w aucie deska rozdzielcza informuje Cię, czy z Twoim pojazdem wszystko w porządku i z jakich funkcji korzystasz (np. które światła masz włączone).

W krótkim przewodniku wyjaśniamy znaczenie najważniejszych ikonek w samochodzie. Sprawdź, czy na pewno je znasz.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

No dobrze, więc kontrolki na desce rozdzielczej informują Cię o stanie technicznym samochodu oraz o jego aktywnych funkcjach. Dzięki nim wiesz, czy czas zatankować, wymienić klocki hamulcowe lub uzupełnić olej. Pokazują też, czy nie jeździsz z otwartymi drzwiami, masz włączony kierunkowskaz, z których świateł korzystasz itd.

Podział lampek kontrolnych w samochodzie wygląda tak:

  • alarmowe (czerwone),
  • ostrzegawcze (żółte/pomarańczowe),
  • informacyjne (zielone/niebieskie).

Jak widzisz, kontrolki różnią się przede wszystkim kolorem – głównie według systemu, który znasz z sygnalizacji świetlnej.

Różnic jest jednak więcej. Pozostałe są jednak kosmetyczne i głównie dotyczą kształtu. Symbole wyglądają inaczej w różnych modelach. Poza tym w nowych pojazdach znajdziesz więcej kontrolek, niż w starszych samochodach.

Ale spokojnie, różnice w designie są na tyle małe, że raz poznane symbole skojarzysz w każdym bez wyjątku aucie.

Czerwone kontrolki w aucie – co oznaczają?

To kontrolki alarmowe. Zapalą się, jeśli masz problem z autem. Najlepiej jak najszybciej się zatrzymaj, wyłącz silnik i wezwij pomoc.

Nie lekceważ czerwonego koloru na desce rozdzielczej! Jeśli nie zastosujesz się do komunikatu, Twoje auto może stanąć na dobre lub doprowadzisz do wypadku. Z tym serio nie ma żartów.

Bez znajomości czerwonych kontrolek nie wsiadaj do auta! W poniższej grafice znajdziesz najważniejsze symbole alarmowe – radzimy wkuć je na pamięć.

Żółte kontrolki w aucie – co oznaczają?

Jeśli coś podświetli się na żółto, nie panikuj. Ale też tego nie lekceważ. Symbole w tym kolorze to znaki informacyjno-ostrzegawcze. To oznacza, że prawdopodobnie nie ominie Cię przegląd samochodu.

Sprawdź, co może podświetlić się na żółto.

Kontrolki zielone lub niebieskie

To „przyjemna” kategoria! Znaki informacyjne i sygnalizacyjne świecą się na zielono. Informują o aktywnej w danym momencie funkcji samochodu. Gdy się włączą, ciesz się – wszystko jest w porządku.

Komplet tych kontrolek też zebraliśmy na grafice.

Jak uniknąć sygnałów alarmowych w samochodzie używanym?

Wystarczy, że będziesz robić regularne przeglądy auta, wymieniać zużyte części, pilnować poziomu oleju, paliwa, ciśnienia opon itp. Nie masz oczywiście gwarancji, że coś się nie zepsuje, ale minimalizujesz takie ryzyko i zapobiegasz niespodziewanym wydatkom.

Z kolei jeśli chcesz kupić samochód używany, lampki kontrolne mogą Ci wiele pokazać. Rzut okiem na deskę rozdzielczą to wstępny przegląd stanu technicznego samochodu.

Jeśli sprowadzasz samochód zza granicy, nie zawsze masz wgląd do jego historii serwisowej. Właściwa ocena jakości takiego auta może być trudna. Sama analiza kontrolek w aucie nie wystarczy.

Tym bardziej że jeden z trików nieuczciwych handlarzy to podłączanie kontrolek wskazujących usterkę do działających systemów samochodu! Niestety, nie wszyscy sprzedawcy grają fair…

W pełni sprawne używane auta znajdziesz na Automarket.pl. W naszych samochodach nie zobaczysz żadnych czerwonych kontrolek. Są pod każdym względem przebadane technicznie. Dba o nie renomowana firma leasingowa, której samochody są wizytówką i zależy jej na ich najlepszej jakości.

W Automarket.pl z pakietem Comfort masz też zapewnione regularne przeglądy i serwis pojazdu, wliczone w koszt comiesięcznej raty wynajmu długoterminowego lub leasingu samochodu.

Sprawdź samochody używane dostępne na Automarket.pl.

Tagi:
Wpis powstał: 24 marca, 2022
  • Facebook