Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Relingi dachowe – czy warto je mieć w samochodzie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Relingi samochodowe to prosty sposób na przewóz rzeczy, których nie da się zmieścić w pojedzie – np. nart czy rowerów. Czy warto mieć je w swoim aucie, a jeśli tak – to dlaczego? Więcej na temat bagażnika dachowego na relingi dowiesz się z naszego artykułu.

Relingi dachowe – co to jest?

Relingi do samochodu to rozwiązanie umożliwiające montaż bagażnika na dachu pojazdu. To z kolei pozwala na wygodny przewóz dużych, nieporęcznych towarów, np. sprzętu sportowego. Części te mają postać owalnych lub prostokątnych belek biegnących wzdłuż dachu samochodu i zamocowanych na specjalnych otworach. Zazwyczaj są one wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium bądź tworzywa nazywanego metaloplastikiem. Relingi dachowe dzielą się na:

  1. uniwersalne relingi dachowe;
  2. relingi przeznaczone do konkretnego modelu samochodu.

W przypadku aut typu SUV lub VAN stanowią one często standardowy element wyposażenia, jednak w mniejszych samochodach są raczej rzadko spotykane. Właściciele takich pojazdów sami zajmują się ich instalacją. Poprzeczki na relingi można zakupić w większości sklepów z asortymentem do samochodu.

Wskazówka: Kupując lub biorąc w leasing swój wymarzony samochód, zawsze warto dokładnie przyjrzeć się jego wyposażeniu – zwłaszcza jeśli ma nim podróżować cała rodzina. Przeczytaj nasz artykuł: Wyposażenie samochodu. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, o jakich elementach podczas oglądania pojazdu nie zapomnieć!

Czy warto mieć relingi w samochodzie?

Relingi do samochodu to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim, pozwalają one na transport ładunku, którego nie można przewieźć w środku auta. W przypadku rodzinnego urlopu możliwość zabrania kompletu nart lub rowerów to naprawdę duży atut. Co więcej, dzięki relingom i bagażnikowi zwalnia się miejsce we wnętrzu pojazdu, a to wpływa w dużym stopniu na komfort pasażerów.

Ciekawostka: Jeżeli na samochodzie znajduje się bagażnik z belkami poprzecznymi, miłośnicy biwaków w plenerze mogą zdecydować się na montaż specjalnego namiotu dachowego.

Mocowanie relingów dachowych jest stosunkowo szybkie i łatwe, a ich zakup nie generuje zbyt wysokich kosztów. Wiele osób ceni sobie również ich walory estetyczne – kształt relingów dodaje wielu modelom bardziej sportowego charakteru, a ich kolor od razu wyróżnia się na tle karoserii. Co istotne, bagażnik dachowy na relingi redukuje ryzyko zarysowania lakieru na dachu samochodu – w przeciwieństwie do bagażnika montowanego bezpośrednio na karoserii auta.

Relingi w samochodzie – sposoby ich wykorzystania

Relingi, do których można przymocować dachowy bagażnik, pozwalają na wygodny przewóz przedmiotów, które nie mieszczą się w bagażniku samochodu. Zazwyczaj są to rzeczy o nietypowych rozmiarach, takie jak:

  • wóżek dziecięcy;
  • wąską szafkę;
  • wieloosobowy namiot;
  • deski czy drabina.

Relingi mogą służyć również do instalacji elementów świetlnych. Wybierając je do swojego auta, warto uwzględnić m.in. rodzaj oraz samą wagę towarów, które mają być przewożone na dachu. Najlepiej postawić też od razu na model dedykowany do konkretnego samochodu – relingi dachowe uniwersalne nie zawsze są do końca odpowiednie.

Relingi to jedno, ale co z… hakiem w pojeździe? Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat, czytając artykuł: Hak w samochodzie – co powinieneś wiedzieć i kiedy warto go wybrać?

Jak radzić sobie bez relingów w pojeździe?

Jeżeli w modelu Twojego samochodu nie da się zamontować relingów, a Ty potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Możesz postawić na wspomniany wcześniej bagażnik montowany prosto na karoserii. Musisz jednak mieć na uwadze, że może on skutkować porysowaniem lakieru.

Przed jego zakupem warto zatem najpierw sprawdzić, czy konkretny model pasuje do dachu – lepiej zatem postawić na zakupy stacjonarne. W przypadku samochodu bez belek dachowych na relingi można również zdecydować się na zamontowanie poprzecznych belek na krawędzi dachu. Są one wówczas zaczepione o jego ranty i dokręcone specjalnymi dociskami.

Samochody z relingami na Automarket.pl – przegląd

Wśród aut dostępnych w naszej ofercie – zarówno tych w wynajmie długoterminowym, jak i samochodach w leasingu – znajdziesz kilka modeli wyposażonych w praktyczne relingi. Mowa szczególnie o SUV-ach oraz VAN-ach. Jeśli więc zależy Ci na możliwości przewozu rowerów lub innych dużych bagaży, możesz z powodzeniem zdecydować się na abonament lub leasing na Automarket.pl

Wystarczy, że wybierzesz konkretną markę oraz model spośród dostępnych aut nowych i używanych, określisz sposób finansowania i wyślesz zgłoszenie poprzez formularz internetowy lub skontaktujesz się z naszym doradcą telefonicznie – my zajmiemy się przygotowaniem samochodu do odbioru lub nawet dostarczymy go pod wskazany przez Ciebie adres!

Wpis powstał: 2 lutego, 2024
  • Facebook