Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Wyposażenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

Wyposażenie samochodu to z jednej strony to, co musisz na nim zamontować lub w nim wozić, np. tablice rejestracyjne czy trójkąt ostrzegawczy. A z drugiej rozwiązania zastosowane przez producenta – obowiązkowe lub dostępne jako opcje.

Zerknij do naszego poradnika, żeby dowiedzieć się więcej o wyborze wyposażenia w nowych i używanych autach.

Obowiązkowe wyposażenie auta

Rynek motoryzacyjny nie lubi nudy! Producenci samochodów co chwilę dostają nowe zadania, np. wynikające z unijnego prawa. W rezultacie auta wyjeżdżające z salonów muszą być nie tylko sprawne, ale i odpowiednio wyposażone.

Spójrz, w 2021 roku każde nowe auto musi mieć m.in.:

 • Isofix (rodzice to wiedzą, ale wyjaśniamy, jeśli nie masz dzieci: to bezpieczny system do mocowania dziecięcego fotelika w aucie),
 • system dźwiękowy przypominający o konieczności zapinania pasów,
 • poduszki powietrzne,
 • ABS (Anti-Lock Braking System, czyli system zapobiegający poślizgowi kół),
 • ESC (Electronic Stability Control, czyli system stabilizujący tor jazdy na zakrętach),
 • system kontroli trakcji (chroni przed poślizgiem kół podczas przyspieszania),
 • TPMS (Tire Pressure Monitoring System, czyli system monitorowania ciśnienia powietrza w oponach),
 • system eCall (po wypadku system dzwoni pod numer 112 i przekazuje informacje o miejscu zdarzenia, modelu i marce samochodu, poda jego nr VIN, rodzaj paliwa oraz liczbę pasażerów),
 • asystent pasa ruchu (zapobiega zmianie jeśli, nie wymuszają jej znaki na jezdni).

Co nowego w wyposażeniu aut w 2021 i 2022 roku?

Powyższe elementy wyposażenia to część tematu, bo przepisy zmieniają się dynamicznie. Na przykład od połowy 2021 roku każdy nowy samochód musi posiadać system monitorujący emisję spalin. To jeden z elementów proekologicznej polityki Unii Europejskiej.

Jednak zmian będzie niebawem więcej. Nie wszystkie związane z ekologią, bo dotyczą różnych funkcji samochodów. Świetnie widać to w obszarze bezpieczeństwa. Od połowy 2022 roku łącznie z obecnie wymaganymi systemami każdy pojazd będzie miał ich prawie trzydzieści!

Kilka spośród tych systemów wymieniamy poniżej.

 • Inteligentne dostosowanie prędkości. System będzie powiązany z sieciowymi mapami oraz radarami rozmieszczonymi na jezdniach. Znając ograniczenia prędkości na danym odcinku, poinformuje kierowcę o jej przekroczeniu.
 • System wykrywania rozproszenia uwagi kierowcy. Zachowanie kierowcy będzie na bieżąco analizowane, system zareaguje, gdy wykryje brak skupienia.
 • Systemy monitorujący senność. Będzie śledzić położenie górnej i dolnej powieki, a w razie zagrożenia zaśnięciem — ostrzeże o niebezpieczeństwie.
 • Wykrywanie obiektów przy cofaniu. To nie tylko czujniki, ale i kamerka wspierająca parkowanie.
 • Zaawansowany system hamowania awaryjnego. Gdy wykryje potencjalne zderzenie, automatycznie zacznie hamować.

Użytkownicy aut używanych na zainstalowanie dodatkowych systemów bezpieczeństwa będą mieli czas do maja 2024 roku.

Sprawdź, co musisz wozić w swoim aucie

To oczywiście nie tak, że obowiązki mają tylko producenci samochodów. O pewnych sprawach Ty także musisz pamiętać. Nie miną Cię oczywiście przeglądy (chyba że korzystasz np. z leasingu samochodu lub wynajmu długoterminowego w Automarket.pl – w takiej sytuacji dbamy o to my!). To ze spraw technicznych.

A poza tym pamiętaj, żeby wyposażyć samochód w:

 • gaśnicę typu ABC (ważne: zamontuj ją tak, żeby nie zmieniała położenia w trakcie jazdy i była zawsze „pod ręką”),
 • trójkąt ostrzegawczy (niezbędny, np. po awarii na trasie),
 • tablice rejestracyjne (mają być widoczne i przytwierdzone na stałe).

Jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że w Twoim aucie brakuje choćby jednego elementu obowiązkowego wyposażenia — zapłacisz mandat. I to niemały — za brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy policja naliczy nawet 500 zł. Źle zamontowana lub nieczytelna tablica rejestracyjna to koszt 100 zł.

Brak gaśnicy skutkuje również tym, że na przeglądzie technicznym Stacja Kontroli Pojazdów nie dopuści samochodu do ruchu.

I pamiętaj: choć nie ma jej na liście wymaganego wyposażenia, to warto mieć także kamizelkę odblaskową. Przepisy drogowe wymagają jej użycia, jeśli po zmroku wysiadasz z auta poza terenem zabudowanym.

Skąd wziąć auto z dobrym wyposażeniem?

Opowiemy Ci teraz w paru zdaniach, jak korzystać z naszej wyszukiwarki samochodów. Ale nie bój się, cały czas pozostajemy w temacie wyposażenia.

Mamy w ofercie ponad 1000 samochodów – od małych miejskich po klasę premium. Nowych i używanych. Jak się domyślasz, mają różne wyposażenie.

To, co obowiązkowe w nowym samochodzie, w używanym często możesz mieć opcjonalnie. Aby ułatwić Ci nawigację po ofertach, dodaliśmy opcję filtrowania aut po wyposażeniu.

Popatrz na grafikę poniżej, możesz szukać interesującego Cię wyposażenia przy użyciu różnych kryteriów (zaznaczasz jedno lub więcej).

Dzięki wyszukiwarce bez trudu znajdziesz samochód, który odpowiada Twoim potrzebom. I pamiętaj, że świetnie wyposażony samochód nie musi być nowy.

Nie wiesz, co przyda się w aucie? Spokojnie, mamy dla ciebie pięć podpowiedzi:

 • czujniki parkowania i kamerka cofania (zdziwisz się, jak łatwo dzięki nim parkować!),
 • tempomat (świetna sprawa na długich trasach, zwłaszcza na autostradach – samochód utrzymuje prędkość, która Ci odpowiada),
 • klimatyzacja (przydaje się zimą, przydaje się latem – kto raz spróbował jazdy z „klimą”, ten z niej nie zrezygnuje),
 • podgrzewane siedzenia (działają niemal natychmiast po włączeniu, dzięki czemu ogrzejesz się jeszcze zanim klimatyzacja na dobre się rozkręci – świetna sprawa jesienią, zimą i wczesną wiosną),
 • bluetooth (podłącz bezprzewodowo telefon do samochodu i korzystaj z zamontowanego w aucie systemu głośnomówiącego; w niektórych autach możesz też słuchać dzięki temu muzyki z telefonu, np. ze Spotify).

W Automarket.pl mamy tylko sprawdzone samochody używane. Pochodzą od dealerów (należą do nich od nowości!). Poza tym przed wstawieniem do oferty przeszły zaawansowane testy i przeglądy. Inaczej mówiąc: spełniają wszelkie kryteria dobrego stanu technicznego. A dodatkowo samochody obejmujemy minimum 12-miesięczną gwarancją. Zobacz pełną ofertę aut dostępnych na Automarket.pl.

Tagi:
Wpis powstał: 31 maja, 2021
 • Facebook