Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zarówno jazda na oponach letnich zimą, jak i na zimowych latem jest mniej bezpieczna niż w przypadku ogumienia dedykowanego do konkretnych warunków atmosferycznych. Podpowiadamy, kiedy warto zmienić opony na zimowe, ile to kosztuje oraz co na ten temat mówią przepisy w Polsce i innych krajach Europy. Wskazujemy też, kiedy ogumienie całoroczne może zastąpić zimówki oraz co jeszcze warto wiedzieć o oponach zimowych.

Przepisy w Polsce: czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Jazda na zimówkach nie jest obowiązkowa. Nie istnieją więc przepisy wskazujące, kiedy trzeba w Polsce zmienić opony na zimowe. Korzystanie z opon dopasowanych do warunków atmosferycznych jest natomiast zalecane przez ekspertów, bo zwiększa bezpieczeństwo na drodze. 

Chociaż za brak wymiany opon na zimowe mandat Ci więc nie grozi, jazda na oponach letnich przez cały rok zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto też pamiętać, że bez względu na stosowane ogumienie, zgodnie z prawem bieżnik w oponach samochodowych musi mieć odpowiednią grubość. 

Przepisy o zmianie opon na zimowe w Niemczech i innych krajach Europy

Podobnie jak w Polsce, w wielu krajach Europy nie ma prawnej konieczności jazdy na zimówkach, choć praktycznie wszędzie jest ona zalecana. Są też jednak państwa, które regulują, kiedy zmienić opony na zimowe przepisami. Można je podzielić na dwie grupy.

  1. Kraje, w których opony zimowe są obowiązkowe w określonym czasie, bez względu na warunki panujące na drodze (m.in. Estonia, Litwa, Łotwa, Norwegia, Macedonia). Przykładowo w Litwie jest tak od 10 listopada do końca marca.
  1. Kraje, w których tylko w określonych sytuacjach niezbędna jest zmiana opon na zimowe (m.in. Niemcy, Francja, Szwecja, Włochy, Czechy, Słowacja). Na przykład w Niemczech opony zimowe są wymagane, gdy występuje lód, śnieg, błoto pośniegowe lub gołoledź, a zalecane są między październikiem i kwietniem.

Kiedy zmienić opony na zimowe i dlaczego warto to zrobić?

Najczęściej przyjmowanym, umownym terminem zmiany opon na zimowe jest 1 listopada. Niekiedy dobrze będzie to jednak zrobić już wcześniej, a czasem później, bo wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Na pewno nie można natomiast czekać na opady śniegu. Zdaniem ekspertów Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie poniżej 7 ℃, warto jeździć już na zimówkach.

Zwiększa to Twoje bezpieczeństwo, bo właściwości opon letnich wyraźnie pogarszają się w niższej temperaturze. Skutkuje to wydłużoną drogą hamowania oraz znacznie gorszą przyczepnością, szczególnie na ośnieżonej lub oblodzonej jezdni.

Opony zimowe powstają natomiast ze specjalnych, bardziej miękkich mieszanek gumowych, które zachowują elastyczność w niskiej temperaturze. Wyposażone są też w głębsze bieżniki z gęściej rozmieszczonymi lamelami, przez co lepiej przywierają do powierzchni. 

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? Czy jazda na zimówkach latem jest bezpieczna?

Również w przypadku zmiany opon z zimowych na letnie kluczowe znaczenie ma temperatura. Gdy średnia dobowa regularnie przekracza 7 ℃, warto pomyśleć o wizycie u wulkanizatora. Przy większych wahaniach temperatury lepiej natomiast jeszcze poczekać ze zmianą, szczególnie jeśli jeździsz wcześnie rano lub późno wieczorem, gdy jest najzimniej.

Powyżej 15 ℃ zimowe mieszanki gumowe zaczynają już jednak tracić swoje właściwości, co wydłuża drogę hamowania – przy wysokich temperaturach nawet o 7 metrów – i zmniejsza stabilność pojazdu. Jazda na zimówkach latem, podobnie jak na letnich oponach zimą, nie jest więc bezpieczna. Powoduje też szybsze zużycie ogumienia. 

Od czego zależy, ile kosztuje wymiana opon z letnich na zimowe?

Cena wymiany opon na zimowe mogą się odczuwalnie różnić w zależności od wulkanizatora/serwisu. Koszt usługi zależy też od:

  • rozmiaru ogumienia (większe felgi to wyższa cena);
  • rodzaju felg (przy aluminiowych będzie drożej niż przy stalowych);
  • rodzaju opon (zmiana opon z czujnikami ciśnienia TPMS czy typu Run Flat będzie droższa niż standardowego ogumienia).

Najczęściej za wymianę kompletu opon zapłacisz od 120 zł do nawet 200-250 zł. Gdy potrzebne jest wyważenie kół czy zmiana wentyli, cena wzrośnie o kilka-kilkanaście złotych za każdą oponę.

Przy wynajmie długoterminowym lub leasingu samochodu w Automarket.pl wymianę i przechowywanie opon masz natomiast w cenie z pakietem Comfort. Gdy już korzystasz z samochodu z pakietem Comfort, wystarczy, że skontaktujesz się z Centrum Technicznym, a konsultant zaproponuje Ci punkt serwisowy w dogodnej lokalizacji.

Opony całoroczne oraz używane, 4- lub 5-letnie opony zimowe – czy warto je kupić?

Koszt zakupu dwóch kompletów dobrej klasy opon oraz ich sezonowej wymiany może być spory – z tego powodu część kierowców szuka oszczędności. 

Jednym z rozwiązań jest zakup używanych opon zimowych. Wiąże się on jednak z większym ryzykiem, więc jeśli już decydujesz się na taki krok, wybierz sprawdzonego sprzedawcę oraz ogumienie z bieżnikiem w dobrym stanie. Przy odpowiednim przechowywaniu sam wiek opony ma nieco mniejsze znaczenie (profesjonalnie magazynowane, nieużywane opony uznaje się za nowe nawet do 3 lat od daty produkcji). 

Inna możliwość to opony wielosezonowe, które zapewnią tym większą oszczędność, im mniej kilometrów rocznie przejedziesz. Dobrej jakości ogumienie całoroczne zapewnia już wystarczający komfort i bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza po mieście i przy mniejszych prędkościach. Dwa komplety ogumienia plus zmiana opon na zimowe będą jednak lepszym wyjściem przy dynamiczniejszej jeździe, wysokiej mocy silnika i masie pojazdu, a także w przypadku dłuższych tras i intensywniejszego wykorzystania samochodu.

Kiedy wymienić opony zimowe na nowe?

Wysokiej jakości opony zimowe mogą Ci służyć przez wiele sezonów, jednak w końcu przychodzi czas, że trzeba je zastąpić. Należy to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy:

  • bieżnik opony jest niższy niż 4 mm;
  • ogumienie ma więcej niż 8-9 lat od daty produkcji;
  • uszkodzona jest stopka opony, czyli element stykający się z felgą;
  • ogumienie ma widoczne przetarcia lub można dostrzec elementy konstrukcji opony takie jak opasanie czy drutówka.

Masz już odpowiednie opony zimowe? Wbrew pozorom, to nie koniec przygotowań na niższe temperatury. Sprawdź, jak jeszcze zadbać o samochód przed zimą


oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 10 października, 2023
  • Facebook