Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Katalizator samochodowy – najważniejsze informacje

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Katalizator samochodowy to jedna z najważniejszych części układu wydechowego, odpowiedzialna za oczyszczanie spalin. Co szczególnie warto wiedzieć o tym elemencie?

Katalizator samochodowy – co to jest?

Katalizator, nazywany również konwerterem katalitycznym, to część zlokalizowana w układzie wydechowym samochodu, w okolicach przedniej osi pojazdu i samego silnika. Jego główną funkcją jest oczyszczanie spalin. Stanowi on pewnego rodzaju filtr, gromadzący szkodliwe substancje powstające podczas spalania paliwa. To z kolei ma przeciwdziałać ich przedostawaniu się poza układ wydechowy do środowiska. Swoim kształtem katalizator przypomina metalową puszkę i składa się z obudowy, wewnętrznego nośnika oraz otuliny z powłoką pośrednią i aktywną katalitycznie. Konwertery katalityczne dzielą się na te z:

 • blokiem ceramicznym;
 • blokiem metalowym.

Przed i za katalizatorem znajdują się tzw. sondy lambda – czujniki, których zadaniem jest badanie zawartości tlenu w spalinach. Jeżeli jest ona za wysoka, komputer zwiększa dawkę wtryskiwanego paliwa, z kolei w przypadku zbyt niskiej zawartości – zmniejsza jego ilość.

Katalizator samochodowy – działanie

Katalizator samochodowy działa w dość prosty sposób. Podczas gdy spaliny przepływają przez powłokę aktywną, zawarte w niej pierwiastki rozkładają szkodliwe substancje. Dzięki temu do środowiska wydostają się wyłącznie bezpieczne składniki. Proces oczyszczania spalin rozpoczyna się w chwili, gdy katalizator jest odpowiednio nagrzany. Od pracy tej części układu wydechowego zależne jest działanie całej jednostki napędowej. Zgodnie z przepisami od 1995 roku katalizator musi znajdować się w każdym samochodzie – wynika to z obowiązku spełniania konkretnych norm emisji spalin. Niektóre nowsze modele aut posiadają dwa lub trzy konwertery.

Najczęstsze przyczyny awarii katalizatora

Istnieją pewne czynniki, które wpływają na znacznie szybsze zużycie katalizatora samochodowego. To m.in.:

 1. awaria elementów systemu zapłonowego;
 2. nieprawidłowo zamontowana instalacja gazowa;
 3. jazda po nierównym terenie,
 4. regularna jazda wyłącznie na krótkich dystansach, np. po mieście;
 5. wyeksploatowany silnik.

Utrzymywanie katalizatora w dobrym stanie jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, aby spełniał on swoją funkcję. W razie jakichkolwiek objawów awarii tej części najlepiej od razu udać się do specjalisty i wykonać diagnostykę. Niekiedy konieczna jest tylko regeneracja lub oczyszczenie katalizatora – warto jednak reagować odpowiednio szybko, aby nie doprowadzić do większych uszkodzeń.

Prawidłowe działanie katalizatora sprawdzisz podczas corocznego przeglądu. Warto pamiętać o tym, aby wykonać go w wyznaczonym terminie. Przeczytaj artykuł Co grozi za przegląd samochodu po terminie w 2024? i nie zapomnij sprawdzić, na kiedy przypada badanie diagnostyczne Twojego pojazdu.

Katalizator samochodowy – kradzież

Znajdujący się w katalizatorze wsad o strukturze plastra miodu pokryty jest często metalami szlachetnymi takimi jak pallad czy rod. To właśnie one mają wspomagać zmniejszanie emisji spalin. Obecność wartościowych metali szlachetnych w katalizatorze wiąże się jednak z częstymi przypadkami kradzieży tej części układu wydechowego. Po wejściu pod samochód złodzieje są w stanie wyciąć katalizator przy użyciu odpowiednich narzędzi w zaledwie kilka minut. W jaki sposób rozpoznać, że konwerter został usunięty z samochodu? Jednymi z pierwszych charakterystycznych objawów są:

 • znacznie głośniejsze działanie auta;
 • nierówna praca silnika;
 • zmiana mocy samochodu;
 • zmieniony kolor spalin;
 • wyświetlenie błędu „check engine”.

Kradzież katalizatorów zdarza się najczęściej w starszych samochodach i w pojazdach z wyższym zawieszeniem, np. autach terenowych lub SUV-ach. Brak katalizatora zauważony przez policję podczas kontroli może wiązać się z mandatem w wysokości 1,5 tysiąca złotych, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Jak uchronić się przed kradzieżą katalizatora?

Kradzież katalizatora samochodowego to stosunkowo częsty problem – warto zatem wiedzieć, jak się przed nią uchronić. Skutecznym sposobem może się okazać m.in. zastosowanie automatycznego alarmu z czujnikiem przechyłu lub specjalnej antykradzieżowej osłony z grubej blachy. Ubezpieczenie AC również uwzględnia takie przypadki jak kradzież katalizatora. Nawet jeśli złodziej zdąży wykonać swoją „pracę”, Autocasco pokryje koszty naprawy – niezbędne jest wówczas zgłoszenie kradzieży na policję. Nasze samochody na wynajem długoterminowy Automarket objęte są pełnym ubezpieczeniem – AC, OC oraz NNW.

Kradzież katalizatora to niezwykle powszechne zjawisko. Niestety, częste bywają również kradzieże całych samochodów. Nasz artykuł Jak uniknąć kradzieży auta „na walizkę”? Które są odporne na ten rodzaj kradzieży? pomoże uchronić się przed utratą pojazdu.


Na platformie Automarket.pl czekają na Ciebie auta najróżniejszych modeli i marek – zarówno nowe, jak i używane. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kupno, leasing samochodu czy wynajem długoterminowy, Twoje nowe auto – a więc i stan katalizatora – zostało dokładnie sprawdzone. Zobacz dostępne auta i znajdź swój samochód marzeń.

Wpis powstał: 16 stycznia, 2024
 • Facebook