Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zainteresowanie autami napędzanymi energią elektryczną rośnie w Polsce z roku na rok. Co warto wiedzieć na temat ładowania tego typu samochodów oraz jego kosztów?

Stacja ładowania samochodu elektrycznego a ładowanie elektryka w domu

Stacje ładowania samochodów elektrycznych pojawiają się w coraz większej ilości miejsc – m.in. na parkingach podziemnych przy blokach, galeriach handlowych czy biurowcach. Można spotkać je również na stacjach benzynowych, a nawet obok popularnych sklepów. Wiele osób korzysta z darmowych ładowarek w miejscu pracy podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Auto elektryczne można ładować nie tylko na stacjach ładowania w miejscach publicznych, ale i w przydomowym garażu. To wyjątkowo wygodne, a przy tym także najtańsze rozwiązanie. Ładowanie samochodu elektrycznego w domu wymaga jedynie podłączenia auta do uniwersalnego gniazda zasilającego. W tym celu należy skorzystać z ładowarki, np. wariantu mobilnego typu EVSE – to właśnie ona zasili pojazd prądem przemiennym. Moc ładowarki musi zostać odpowiednio dobrana do pojemności akumulatora.

Warto wiedzieć!

W kwestii ładowania samochodu elektrycznego w garażu podziemnym przepisy określa Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Czego potrzeba, aby uzupełnić energię w samochodzie elektrycznym?

Aby ładowanie samochodu elektrycznego zakończyło się sukcesem, niezbędny jest dostęp do prądu przemiennego (AC) lub prądu stałego (DC). Pierwszy z nich przepływa w gniazdkach w każdym domu. Prąd stały gwarantuje jednak znacznie większą moc ładowania. Na publicznych stacjach ładowanie samochodów elektrycznych jest możliwe na obydwa sposoby. Czas ładowania samochodu elektrycznego za pomocą prądu stałego jest znacznie krótszy, a to z kolei pozwala szybciej ruszyć w drogę. Tego rodzaju ładowarki wyróżnia bowiem dużo większa moc. Oprócz wspomnianych już wcześniej ładowarek elektrycznych wielu właścicieli „elektryków” stawia na montaż domowej stacji nazywanej wallboxem.

Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, można skorzystać z dotacji z rządowego programu – więcej na jej temat przeczytasz w naszym artykule „Mój elektryk”.

Czego unikać podczas uzupełniania baterii samochodu elektrycznego?

Chcąc zachować baterię samochodu w jak najlepszym stanie na długi czas, warto unikać ładowania auta elektrycznego codziennie. Im częstsze jest ładowanie, tym szybciej zużywa się bateria. Zalecany odstęp od kolejnych ładowań to dwa lub trzy dni. Co więcej, widząc, że poziom baterii samochodu zbliża się do 0%, warto od razu podłączyć go do ładowania. Doprowadzanie do całkowitego rozładowania auta może po jakimś czasie skutkować uszkodzeniem ogniw. Szkodliwe dla baterii jest również ładowanie baterii do 100% – ładowarkę lepiej odłączyć przed naładowaniem do pełna. Optymalny poziom naładowania to zakres 20-80%. W przypadku samochodów elektrycznych warto wystrzegać się także przegrzania samochodu w trakcie dopełniania baterii oraz jej częstego dopełniania.

Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Cena ładowania samochodu elektrycznego zależy od wybranego sposobu ładowania czy od samego modelu auta. Najmniejsze koszty generuje ładowanie elektryka w domu – zwłaszcza w przypadku nocnej taryfy, kiedy prąd jest znacznie tańszy. Dwie taryfy wiążą się z opłatą ok. 40 gr za 1 kWh. Za uzupełnienie baterii samochodu elektrycznego, który zużywa 15 kWh/100 km, należy wówczas zapłacić 6 złotych za 100 km jazdy. A co z kosztami ładowania elektryków na publicznych stacjach ładowania? W tym przypadku trzeba liczyć się z wyższą ceną – zwłaszcza jeśli prąd dostarcza ładowarka DC. Ładując pojazd szybką ładowarką, np. na stacji GreenWay, za 1 kWh energii elektrycznej trzeba zapłacić już ok. 3 zł. Uzupełnienie baterii na 100 km jazdy autem, które zużywa 15 kWh/100 km, wiąże się więc w tym przypadku z kosztem ok. 45 zł. Większość stacji ładowania „elektryków” wymaga wniesienia opłaty, jednak zdarzają się również całkowicie darmowe ładowarki.

Decydując się na zakup ładowarki do elektryka do użytku „domowego”, za urządzenie typu EVSE należy zapłacić ok. 600-700 zł, z kolei za wallboxa – ok. 2000 zł.

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Artykuł „Elektromobilność – chwilowy trend czy przyszłość motoryzacji?” skupia się bliżej na temacie ich popularności.

Jak ładować samochód elektryczny w prawidłowy sposób?

Czas na krótkie podsumowanie: decydując się na ładowanie samochodu napędzanego energią elektryczną na stacji publicznej, wystarczy podjechać nim pod ładowarkę AC i podłączyć kabel do auta oraz do ładowarki. W przypadku ładowania w domu należy natomiast skorzystać z naściennej lub przenośnej ładowarki z gniazdkiem. Wystrzegając się wspomnianych wcześniej sytuacji, jak przeładowanie lub zbyt częste ładowanie elektryczne samochodu, można cieszyć się wieloletnim użytkowaniem wymarzonego auta.

W ofercie Automarketu dostępne są zarówno samochody z napędem konwencjonalnym, jak i auta hybrydowe oraz elektryczne. Na elektryka możesz postawić bez względu na to, czy zdecydujesz się na leasing samochodu, czy auto na abonament. Czeka na Ciebie atrakcyjny wybór maksymalnie kilkuletnich modeli, które pozwolą Ci przemierzać kolejne zaplanowane trasy!

oferta automarketu

Samochody elektryczne w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta elektryczne w leasingu oraz wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 28 lutego, 2024
  • Facebook