Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Pióra wycieraczek samochodowych – jak i kiedy należy je wymienić?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Stan wycieraczek samochodowych ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W razie zużycia tego ważnego elementu nie należy więc zwlekać z wymianą. Kiedy i jak wymienić wycieraczki?

Po czym poznać, że wycieraczki są już zużyte?

To, że nadeszła pora na wymianę wycieraczek samochodowych, da się poznać już gołym okiem. Jedna z pierwszych oznak ich zużycia to niewłaściwe zbieranie wody i pozostawianie na szybie smug. Częstą cechą charakterystyczną zużytych wycieraczek jest również nieprzyjemny skrzypiący odgłos podczas pracy. Uwagę kierowcy powinno zwrócić ponadto drganie i przeskakiwanie tego elementu. Wszystkie wspomniane objawy oznaczają, że wymiana wycieraczek na nowe jest już niezbędna. Należy wymienić je również w sytuacji, gdy na ich powierzchni pojawią się pęknięcia. Wielu specjalistów zaleca profilaktyczną wymianę wycieraczek przynajmniej raz w roku – zwłaszcza przed okresem jesienno-zimowym, w którym częstotliwość ich używania znacząco wzrasta.

Warto wiedzieć, że brudne szyby ze smugami – a więc takie, które nie zapewniają odpowiedniej widoczności – mogą być podstawą do otrzymania mandatu w wysokości 500 złotych. Wynika to z zapisów art. 66 ust.1 pkt 1 i 5 Ustawy Prawo o ruchu drogowym – zgodnie z ich treścią wyposażenie samochodu w ruchu nie może:

  • zagrażać bezpieczeństwu jadących nim osób ani innych uczestników ruchu;
  • narażać kogokolwiek na szkodę.

Elementy wyposażenia samochodu – w tym przypadku właśnie wycieraczki do szyb samochodowych – muszą zapewniać dostateczne pola widzenia.

 Na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko stan wycieraczek, ale i prawidłowa ilość oleju silnikowego czy płynu hamulcowego. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule „Płyny eksploatacyjne w samochodzie – kompletny poradnik”.

Czy można wymienić same pióra do wycieraczek?

Zużyte wycieraczki do auta nie zawsze oznaczają konieczność wymiany całego elementu. Można bowiem pozostawić stare ramiona i zdecydować się na zakup wyłącznie samych piór. W trakcie wymiany tego elementu należy jednak uważać, aby ramię wycieraczki po wyjęciu pióra nie opadło na samochodową szybę. Mogłoby to skutkować jego niechcianym uszkodzeniem. Przed wymianą pióra wycieraczek warto również dokonać pomiarów każdego z nich. Długość pióra lewego często jest znacznie większa od długości prawego.

Wymiana wycieraczek oraz samych piór nie jest skomplikowana i nie wymaga wizyty w warsztacie samochodowym. To czynność, z którą powinien poradzić sobie każdy kierowca.

Jak dobrać wycieraczki do auta?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wycieraczek samochodowych. Pod kątem konstrukcji wyróżniamy modele:

  • szkieletowe – wycieraczki z gumową nakładką i ramką z metalu, pasujące do każdej szyby i większości modeli samochodów, głównie starszych;
  • bezszkieletowe – wycieraczki bez metalowej ramki, ściśle przylegające do szyby, będące skutecznym wyborem w przypadku intensywnych opadów;
  • hybrydowe – połączenie wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych, zapewniające bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu wody.

Wybierając nowe wycieraczki do samochodu, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich rodzaj, ale i na długość piór czy typy mocowania wycieraczek – np. bagnet, hak czy śruba. Należy dopasować je do konkretnego modelu samochodu.

Nie bez znaczenia jest również sam producent oraz materiały i jakość wykonania. Wśród najlepszych wycieraczek samochodowych dostępnych w sprzedaży wymienia się m.in. produkty takich marek jak Continental, Valeo, Denso czy Bosch. Prawidłowy dobór wycieraczek ma bezpośredni wpływ na jakość zbierania wody, a tym samym – widoczność w trakcie prowadzenia auta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej więc porównać ze sobą rozwiązania kilku różnych marek. W kwestii wykonania warto rozważyć modele wyprodukowane z gumowej mieszanki z grafitem – to jeden z najbardziej polecanych wariantów.

Dlaczego wymiana zużytych wycieraczek jest tak ważna?

Nieprawidłowe działanie wycieraczek do samochodu wiąże się przede wszystkim z ograniczeniem widoczności podczas jazdy, a tym samym – ze wzrostem ryzyka kolizji lub wypadku drogowego. To jeden z głównych powodów, dla których wymiana wycieraczek w razie ich zużycia ma tak duże znaczenie. Co więcej, regularne tarcie zużytych, chropowatych wycieraczek po szybie może z czasem prowadzić do powstawania nieestetycznych rys na jej powierzchni. Powierzchowne zarysowania można jednak usunąć samodzielnie, np. przy użyciu popularnego tlenku ceru.

Niekiedy samodzielna wymiana pewnych elementów wyposażenia auta to za mało. Koszty obsługi serwisowej samochodów rosną jednak z roku na rok. Zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź, jak uchronić się przed wzrostem cen: „Ceny serwisu samochodu wzrosły o 40% – jak uniknąć podwyżek?”.

Decydując się na wynajem długoterminowy samochodów lub leasing samochodu w Automarkecie, możesz wybierać pomiędzy dwoma pakietami – Basic oraz Comfort. Drugi z nich obejmuje nie tylko koordynację likwidacji szkód, ale również zakup, serwis i wymianę opon czy obsługę serwisową samochodu w wybranym limicie kilometrów. Sprawdź, jakie modele czekają na Ciebie w naszym asortymencie, i ciesz się jazdą wymarzonym pojazdem bez zbędnych formalności i obowiązków.

Wpis powstał: 14 marca, 2024
  • Facebook