Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Ceny serwisu samochodu wzrosły o 40% – jak uniknąć podwyżek?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Jazda samochodem wiąże się nie tylko z szybkością i komfortem podróży, ale przede wszystkim z wydatkami. Paliwo, ubezpieczenie, badania techniczne – to podstawowe opłaty, jakie ponosi każdy właściciel pojazdu. Do tego dochodzą również koszty napraw i serwisu, które wciąż rosną. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez ekspertów Automarket.pl, na przestrzeni 2022 roku zdrożały nie tylko części samochodowe, ale też roboczogodzina mechaników. Czy jest sposób, by uchronić się przed podwyżkami? Sprawdzamy!

Korzystanie z samochodu staje się coraz droższe

Polscy kierowcy już od wielu miesięcy zmagają się z coraz wyższymi kosztami eksploatacji samochodu. Na początku 2022 roku cena za litr benzyny oraz oleju napędowego wynosiła mniej niż 6 zł, z kolei cena za litr LPG oscylowała nieco powyżej 3 zł. W kolejnych miesiącach paliwo kosztowało coraz więcej, aż do wakacji. To wtedy zarówno za litr benzyny, jak i ON trzeba było zapłacić prawie 8 zł. Tę barierę w październiku przekroczyło paliwo do silników Diesla. W międzyczasie internauci zaczęli żartować, że stacje benzynowe stały się ekskluzywnym miejscem, idealnym na wyszukaną randkę. Ceny paliw nieco zmalały pod koniec 2022 roku, jednak nie zapowiada się, by wróciły do stanu z 2021 roku.

Benzyna, gaz czy olej napędowy to nie jedyne wydatki związane z korzystaniem z samochodu, na które polscy kierowcy musieli zwiększyć budżet. Dane zebrane przez specjalistów z platformy Automarket.pl pokazują, że znacznie podniosły się też koszty naprawy auta.

O ile wzrósł koszt serwisu?

Tak zmieniły się wartości poszczególnych elementów obsługi pojazdów:

  • części samochodowe podrożały o 15-25%,
  • cena olejów silnikowych wzrosła o 25-44%,
  • koszt roboczogodziny mechanika zwiększył się o 38%.

Jednocześnie ceny transakcyjne samochodów zdrożały jedynie o 14%. Okazuje się więc, że koszt wizyty w warsztacie wzrósł bardziej niż koszt zakupu auta, a nawet bardziej niż inflacja (średnioroczny wzrost na poziomie 14,4%, w grudniu 2022 – 16,6%) czy ceny towarów i usług konsumpcyjnych (14% wg raportu GUS).

Eksperci z platformy Automarket.pl wskazują, że to zwiększenie kosztów pracy i skok cen energii są głównymi przyczynami podwyżek w warsztatach i serwisach. Oprócz tego drożeją również części samochodowe, takie jak klocki, tarcze czy filtry oraz płyny eksploatacyjne. Wpływają na to między innymi zmiany kursu walut – to ważne, ponieważ większość dostępnych w Polsce komponentów pochodzi zza granicy. Niepewna jest także sytuacja na rynku części zamiennych. Jak kształtują się ceny serwisu auta w 2023 roku? Specjaliści nie przewidują stabilizacji kosztów tych usług.

Jak można uchronić się przed wzrostami cen serwisu aut?

Wygląda na to, że właściciele aut są „skazani” na wysokie ceny serwisu, chyba że wolą kupić nowy samochód niż naprawiać stary. Tradycyjna forma nabycia pojazdu, czyli zakup za gotówkę lub na kredyt, obecnie stawia kierowców przed dużym wyzwaniem finansowym. Rachunki za obsługę samochodu będą, zgodnie z przewidywaniami, stale rosnąć. Z tego powodu coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne formy finansowania pojazdu. Chodzi tu między innymi o leasing samochodu czy wynajem długoterminowy aut używanych i nowych z odpowiednim pakietem usług.

Serwis wliczony w ratę wynajmu długoterminowego lub leasingu auta

Usługi serwisowe ujęte w cenie miesięcznej raty leasingu lub wynajmu długoterminowego samochodu są wyjątkowo korzystne dla kierowców. Przede wszystkim, jak wspomniano powyżej, ich koszty są przewidywalne. Wynajmujący uiszcza co miesiąc ustaloną kwotę i nie musi w ogóle martwić się cenami napraw czy wymiany części. Ponadto ceny serwisu auta wliczone w wynajem długoterminowy lub leasing są niższe niż te płacone przez osoby, które posiadają samochód na własność. Jest to możliwe dzięki przewadze skali firm, udzielających finansowania, ponieważ zapewniają partnerskim serwisom dużą liczbę obsługiwanych pojazdów.

Ponadto eksperci stale śledzą rynek i są w stanie przewidywać zmiany cen. To sprawia, że firmy leasingowe otrzymują korzystniejsze oferty w warsztatach samochodowych. Co więcej, taka skala współpracy przyczynia się również do tego, że samochody użytkowane w ramach wynajmu czy leasingu są obsługiwane priorytetowo. Co to oznacza dla kierowcy? Może liczyć na znacznie szybszy termin naprawy niż gdyby musiał zgłosić się do mechanika prywatnie.

Dodatkowy pakiet serwisowy w Automarket.pl zapewnia też auto zastępcze, z którego klient korzysta, dopóki usterka nie zostanie usunięta. To duże udogodnienie zwłaszcza w chwili, kiedy części zamienne są trudno dostępne i oczekiwanie na nie wydłuża czas naprawy. Okazuje się więc, że zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to korzystne formy finansowania samochodu. Przewidywalne koszty korzystania z auta oraz wsparcie w przypadku usterki sprawiają, że warto rozważyć alternatywne sposoby nabycia pojazdu.

Wpis powstał: 19 kwietnia, 2023
  • Facebook