Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Parowanie szyb w aucie – jak sobie z tym radzić?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Parowanie okien, zwłaszcza zimą, to problem, z którym boryka się wielu kierowców. Podpowiadamy, skąd się bierze oraz dlaczego zaniedbania i awarie podzespołów mogą go potęgować. Wyjaśniamy też, jak skutecznie radzić sobie z parującymi szybami w aucie i zminimalizować wilgoć, która będzie ograniczać widoczność kierowcy.

Co jest bezpośrednią przyczyną parowania okien od wewnątrz samochodu?

Parowanie szyb w aucie może znacząco zmniejszyć widoczność, co utrudnia bezpieczne prowadzenie samochodu. Problem nasila się szczególnie zimą, gdy jest duża różnica temperatur między wnętrzem pojazdu a jego otoczeniem. Sprzyja mu też śnieg i deszcze, które zwiększają wilgotność powietrza

Parowanie okien od wewnątrz samochodu ma miejsce, gdy temperatura szyby obniży się poniżej tak zwanego punktu rosy, czyli temperatury, w której przy danej wilgotności względnej para wodna zawarta w powietrzu w kabinie zacznie się skraplać. Podobny proces można obserwować na przykład w chłodny, wiosenny poranek, gdy rosa osiada na trawie.

Żeby mu zapobiec lub go zatrzymać, należy ogrzać szybę lub obniżyć poziom wilgotności w aucie. Zanim podpowiemy, jak to skutecznie zrobić, warto jednak wspomnieć, że nadmierna wilgoć może też wynikać z niesprawnie działających elementów, które odpowiadają za cyrkulację powietrza w samochodzie. 

Dobra widoczność to jeden z podstawowych czynników, pomagających zadbać o bezpieczeństwo podczas prowadzenia auta. Innym kluczowym aspektem jest odpowiednio dobrane ogumienie. Dowiedz się, kiedy należy zmienić opony na zimowe w sezonie jesiennym.

Zaniedbanie lub awarie podzespołów też mogą być przyczyną parujących szyb w aucie

Żeby uniknąć silnego parowania okien zimą, należy się do niej odpowiednio przygotować. Warto sprawdzić, czy w użytkowanym przez Ciebie aucie nie występują problemy, których objawem mogą być zaparowane szyby.

 • Zapchany wlot powietrza do kabiny. Należy regularnie usuwać stamtąd kurz, piach, liście czy śnieg, żeby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
 • Nieszczelne uszczelki. Zabrzmi to banalnie, ale czasami wymiana tak niepozornych części, jak uszczelki zabezpieczające drzwi i bagażnik znacznie ograniczy parowanie szyb w aucie.
 • Zapchany filtr kabinowy (wymiana przynajmniej raz do roku). Nagromadzone na nim zanieczyszczenia nie tylko ograniczają przepływ powietrza, lecz także kumulują wilgoć, która przedostaje się do wnętrza.
 • Niesprawna klimatyzacja (przegląd raz do roku). Uszkodzenie kompresora, niedrożność odpływu kondensatu czy brak czynnika chłodzącego sprawia, że klimatyzacja nie będzie skutecznie usuwać wilgoci z kabiny auta.
 • Awaria nagrzewnicy. Może zmniejszyć skuteczność ogrzewania lub sprawić, że płyn chłodzący będzie przedostawał się do środka pojazdu, podnosząc wilgotność. 

Regularny serwis auta powinien oczywiście uwzględniać znacznie więcej czynności niż tylko sprawdzenie wspomnianych podzespołów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem pod tym i wieloma innymi względami jest wynajem długoterminowy samochodów. W połączeniu z pakietem Comfort dostępnym na Automarket.pl zapewnia pełną obsługę serwisową pojazdu w cenie. 

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Parująca szyba w aucie przestanie być problemem, jeśli zostanie odpowiednio ogrzana. Najszybciej działa elektryczne podgrzewanie przedniej szyby, lecz w większości samochodów nie jest to standardowe wyposażenie. 

Znacznie więcej pojazdów ma jednak klimatyzację, która pozwala nie tylko regulować temperaturę w pojeździe – w tym szyby – lecz także osusza powietrze. Zmniejsza w ten sposób wilgoć, przez co lepiej poradzi sobie z parowaniem szyb w aucie niż standardowy nawiew. Jeśli masz starszy samochód bez klimatyzacji, ustaw natomiast ciepły nawiew bezpośrednio na szyby. Gdy nie pada deszcz, lepiej sprawdzi się zewnętrzny obieg powietrza, który jednocześnie przewietrzy wnętrze auta. 

Jeżeli zależy Ci z kolei na bardzo szybkim efekcie, nie obędzie się bez dodatkowych wydatków. Specjalny preparat na parujące szyby może być jednak bardzo skuteczny, bo tworzy na oknie powłokę, która odpycha cząsteczki wody. Nie zredukuje natomiast bezpośredniej przyczyny problemu, czyli wilgoci w samochodzie.

Jak można zminimalizować parowanie szyb w aucie?

Parowanie okien od wewnątrz samochodu będzie tym mniejsze, im niższa wilgotność panuje w kabinie. Rzecz jasna nie wszystkie czynniki, które ją zwiększają, można ograniczyć. Kierowca i pasażerowie nie będą przecież wstrzymywać oddechu. Podróż z otwartymi oknami zimą również nie będzie komfortowa, choć przy suchym powietrzu na zewnątrz, chwila przewietrzenia pojazdu pomoże. Warto spróbować następujących sposobów na zaparowane szyby w aucie:

 • wchodząc do samochodu zimą, otrzep śnieg lub mokre błoto z butów i kurtki;
 • staraj się nie wnosić do auta mokrych przedmiotów takich jak parasole, szczotki i szmaty (jeśli to konieczne, umieść je w bagażniku) lub otwartych napojów (np. kawy czy herbaty);
 • jeśli masz materiałowe dywaniki, wymień je na gumowe i po dłuższej podróży usuwaj z nich wilgoć;
 • czyść szyby od wewnątrz, gdyż na brudnych łatwiej osiada para;
 • umieść w aucie pochłaniacz wilgoci, najlepiej wypełniony silikażelem lub żelem krzemionkowym – kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych, a jest wielorazowy i łatwo go osuszyć w mikrofali (alternatywą „na szybko” może być żwirek dla kota w przewiewnym opakowaniu, np. z rajstopy);
 • możesz też przecierać raz w tygodniu szyby od wewnątrz szmatką z zaszytą w środku solą (jeden ze skuteczniejszych domowych sposobów na zaparowane szyby w aucie). 

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Tagi:
Wpis powstał: 12 lutego, 2024
 • Facebook