Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Naklejka na szybę auta w 2024 roku – czy nadal obowiązuje?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

W ciągu kilku ostatnich lat zmieniło się wiele przepisów kodeksu drogowego. Zaktualizowano m.in. regulacje dotyczące naklejek rejestracyjnych na szybach pojazdów. Czy naklejka na szybę jest obowiązkowa? Sprawdziliśmy stan prawny i konsekwencje braku naklejki na przednią szybę.

Czym są naklejki rejestracyjne?

Naklejki rejestracyjne to identyfikatory umieszczane na przedniej szybie pojazdów, zawierające numer rejestracyjny samochodu. Ich główne zadanie to ułatwienie identyfikacji pojazdu przez służby drogowe. Wydawane są w Polsce przy rejestracji pojazdu, razem z tablicami rejestracyjnymi.

Czy naklejka rejestracyjna na szybę jest obowiązkowa? Dopuszczenie pojazdu do ruchu

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym samochód dopuszczony jest do ruchu, jeżeli jest zaopatrzony w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, oraz spełnia warunki dopuszczające pojazd do ruchu.

Jakie inne warunki należy spełnić, aby móc się poruszać po drogach publicznych? Dopuszczone do ruchu są auta, które odpowiadają warunkom określonym w art. 66 Kodeksu drogowegoPojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

2) nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;

3) nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;

4) nie powodowało niszczenia drogi;

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

6) nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

Dodatkowo posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Sprawdź więcej informacji o karze za brak OC – ile wynosi i jak jej uniknąć.

Czy naklejka na szybę jest obowiązkowa w 2024 roku?

W wyniku zmian w przepisach drogowych zniesiono obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych. Rezygnacja z naklejek na przednią szybę była częścią szerszego procesu upraszczania i cyfryzacji administracji publicznej. Od 4 września 2022 r. wydawanie nalepki kontrolnej nie jest konieczne, ponieważ organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Zniesiono obowiązek wydawania nalepki kontrolnej przy pierwszej rejestracji pojazdu.

Funkcję atrybutu dopuszczenia do ruchu przestała spełniać naklejka kontrolna. Od pewnego czasu, naklejka na szybę nie jest już potrzebna. Jednakże nie ma również konieczności jej usuwania, jeśli została już nałożona. Zaleca się jednak, aby w przypadku uszkodzenia lub konieczności wymiany szyby, nie naklejać jej ponownie.

Naklejka na szybę a dowód rejestracyjny pojazdu

Dowód rejestracyjny pojazdu jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym rejestrację pojazdu w urzędzie. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych należy zarejestrować, a dowód rejestracyjny jest niezbędny do potwierdzenia tego faktu. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje o pojeździe, takie jak: marka, model, rok produkcji, numer identyfikacyjny pojazdu (VIN), a także dane właściciela pojazdu. Jeżeli chcesz dowiedzieć o nich więcej, sprawdź oznaczenia i kody w dowodzie rejestracyjnym.

Dowód rejestracyjny jest wymagany przy różnych formalnościach, takich jak przegląd techniczny, ubezpieczenie pojazdu, czy transakcje kupna-sprzedaży. Chociaż jest on dokumentem niezbędnym i wymaganym do prowadzenia pojazdu, to karta pojazdu oraz naklejka rejestracyjna na przednią szybę nie są już obowiązkowe.

Leasing w Automarket

Leasing samochodowy to usługa dostępna zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Ta forma finansowania pozwala na korzystanie z nowego lub używanego samochodu. Co istotne, leasing umożliwia wliczenie miesięcznych opłat w koszty działalności firmy, a także zapewnia przewidywalność kosztów eksploatacji pojazdu. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik ma możliwość korzystania z pojazdu „od już” na start, bez konieczności jego pełnego finansowania od samego początku oraz załatwiania różnych urzędowych spraw.

Zyskaj czas i wygodę z leasingiem samochodu comfort lub obniż ratę dzięki leasingowi basic. Co ważne, leasing samochodu na platformie Automarket nie oznacza konieczności wykupu auta.

Wynajem długoterminowy samochodu – oferta Automarket

Wynajem długoterminowy samochodów to usługa pozwalająca osobom fizycznym lub firmom na wynajem pojazdu na dłuższy okres, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Wynajmowane auto jest od razu gotowe do jazdy – przed dostarczeniem we wskazane miejsce, jest sprawdzane, serwisowane i ubezpieczane.

To szczególnie opłacalna opcja dla tych, którzy potrzebują pojazdu na dłuższy czas, ale nie chcą zobowiązywać się do jego zakupu. Wynajem długoterminowy samochodu poleca się klientom, którzy pragną bezproblemowego korzystania z pojazdu bez zbędnych formalności. Na platformie Automarket.pl, podobnie jak w przypadku leasingu, można rozszerzyć wynajem o dodatkowe usługi, obejmujące serwis, obsługę ogumienia, czy auto zastępcze, jeśli będzie potrzebne.

Wpis powstał: 29 grudnia, 2023
  • Facebook