Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Oznaczenia i kody w dowodzie rejestracyjnym – przedstawiamy je wszystkie

Dowód rejestracyjny pojazdu zawiera wiele istotnych danych. Z racji na niewielką ilość miejsca, poszczególne rubryki w dowodzie rejestracyjnym mają oznaczenia w postaci kodów składających się z liter i liczb, zamiast pełnego, słownego opisu. W poniższym tekście wyjaśniamy pod jaką literą w dowodzie rejestracyjnym znajdziesz poszczególne adnotacje o samochodzie.

W artykule zawarliśmy też inne przydatne informacje. Między innymi na temat różnic pomiędzy dowodem rejestracyjnym tymczasowym i właściwym oraz o konieczności dokonania adnotacji w dowodzie czy wymiany dokumentu.

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i informacje na temat auta online

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i ubezpieczenia OC. Chociaż podczas kontroli służby sprawdzą wszystkie niezbędne informacje w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), warto dbać o dokument i wiedzieć, gdzie jest.

Dowód nadal jest bowiem przydatny w wielu innych przypadkach (np. wizytach w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym). Dzięki znajomości kodów w dowodzie rejestracyjnym szybko odczytasz z kolei informacje, których może wymagać na przykład ubezpieczyciel.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy chwilowo nie możesz znaleźć dokumentu? Jeśli masz profil zaufany, możesz sprawdzić dane z dowodu rejestracyjnego online. Dzięki państwowej usłudze „Sprawdź swój pojazd” masz też dostęp do wszystkich informacji z CEPiK, w tym o ubezpieczeniu OC i badaniach technicznych pojazdu.

Przeczytaj też: Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Pierwsze kody w dowodzie rejestracyjnym, czyli A, D, E, B, I oraz H

Na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego zamieszczona jest informacja o organie, który wydał dokument. Poniżej znajdziesz natomiast podstawowe informacje o dokumencie i rejestracji oraz samym pojeździe. Poszczególne litery oznaczają:

Anumer rejestracyjny pojazdu
Ddane pojazdu takie jak:

D.1 – marka
D.2 – typ pojazdu (po myślniku wariant i wersja, jeżeli występują)
D.3 – model
Enumer identyfikacyjny pojazdu (VIN), czyli inaczej numer nadwozia w dowodzie rejestracyjnym
Bdata pierwszej rejestracji pojazdu
Idata wydania dowodu rejestracyjnego
Hokres ważności dowodu (jeśli występuje

Na samym dole, poniżej oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym, jest też seria i numer dokumentu.

Oznaczenia C w dowodzie rejestracyjnym: dane posiadacza dokumentu i właściciela pojazdu

Pozostałe kody literowo-liczbowe znajdują się na drugiej stronie dowodu rejestracyjnego, która po złożeniu dokumentu tworzy tył „książeczki”. Górną część strony zajmuje obszerna sekcja C zawierająca dane posiadacza dokumentu oraz właściciela pojazdu. Pola oznaczone są w następujący sposób:

C.1.1nazwisko i imię albo nazwa posiadacza dokumentu
C.1.2numer PESEL lub numer REGON posiadacza dokumentu
C.1.3adres posiadacza dokumentu
C.2.1nazwisko i imię lub nazwa właściciela pojazdu
C.2.2numer PESEL lub numer REGON właściciela pojazdu
C.2.3adres właściciela pojazdu

Chociaż dość często posiadacz dokumentu, czyli osoba lub firma, która jest urzędowo uprawniona do jeżdżenia danym samochodem, będzie jednocześnie właścicielem pojazdu, niekoniecznie musi tak być. Na przykład przy wynajmie długoterminowym lub leasingu auta, przez cały czas trwania umowy właścicielem auta pozostaje firma leasingowa.

Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o leasing operacyjny, czy leasing finansowy. W tym pierwszym przypadku po zakończeniu umowy samochód może, ale nie musi zostać wykupiony przez leasingobiorcę, a z kolei w drugim, automatycznie staje się jego własnością.

Pozostałe oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym (od F do S)

Wszystkie inne kody w dowodzie rejestracyjnym znajdziesz pod sekcją C. Rubryki oznaczone są poniższymi literami i liczbami:

F i Gmasy pojazdu (w kg)

F.1 – maksymalna masa całkowita pojazdu;
F.2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
F.3 – dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów;

G – masa własna pojazdu;

(aby obliczyć ładowność pojazdu, należy od wartości z pola F.1 odjąć tę z rubryki G)
Jkategoria pojazdu (M1 w przypadku samochodów osobowych)
Knumer świadectwa homologacji typu pojazdu
Lliczba osi
Omasy przyczepy ( kg):
– maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem
– maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca
Pinformacje na temat silnika i paliwa

P.1 – pojemność silnika (w cm³)
P.2 – maksymalna moc netto silnika (w kW)
P.3 – rodzaj paliwa (P – benzyna, D – diesel, LPG – gaz, EE – samochody elektryczne, P/EE – hybrydy typu plug-in)
Qstosunek mocy do masy własnej (w kW/kg, jeśli dotyczy)
Sliczba miejsc w pojeździe:

S.1 – liczba miejsc siedzących łącznie z siedzeniem kierowcy;
S.2 – liczba miejsc stojących (jeżeli występuje)

Puste pola i brak numeru silnika w dowodzie rejestracyjnym to nie problem

Dowód rejestracyjny powinien zawierać możliwie kompletne informacje. Bardzo często niektóre pola będą jednak puste. Dotyczy to zwłaszcza takich oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym, jak:

• wariant lub wersja pojazdu (D.2);
• okres ważności dowodu (H), który występuje w tymczasowych dokumentach;
• stosunek mocy do masy własnej (Q), który jest wpisywany tylko w przypadku motocykli i motorowerów;
• liczba miejsc stojących (S.2), która ma zastosowanie jedynie dla autobusów.

Brak numeru silnika w dowodzie rejestracyjnym również nie jest problemem, bo w dokumentach wydawanych od 2004 roku po prostu nie ma już tego pola. Jednostkę napędową pojazdu traktuje się bowiem obecnie tak samo, jak inne części pojazdu, które nie muszą być ewidencjonowane w dowodzie.

Inne informacje, adnotacje urzędowe i miejsce na pieczątki z badań technicznych

Pozostałe strony dowodu rejestracyjnego nie mają już oznaczeń literowych i liczbowych, ale również są ważne. Na jednej z nich znajdują się dodatkowe informacje w rubrykach opisanych słownie, które obejmują rodzaj pojazdu, jego przeznaczenie i rok produkcji, dopuszczalną ładowność (opcjonalnie) oraz największy dopuszczalny nacisk osi (w kN) czy numer karty pojazdu.

Następna strona dokumentu to sześć miejsc na pieczątki z badań technicznych. Warto przy tym pamiętać, że od 4 grudnia 2020 roku nie trzeba już wymieniać dowodu, jeśli braknie miejsca na nową pieczątkę. Diagności mają obowiązek wprowadzić informację o badaniu technicznym do bazy CEPiK, a ponadto wydadzą też papierowe zaświadczenie o ważności przeglądu.

Ostatnie dwie strony dowodu rejestracyjnego, widoczne po pełnym rozłożeniu dokumentu, zawierają miejsce na adnotacje urzędowe. To w tym miejscu będą wpisane między innymi informacje o:

• współwłaścicielu pojazdu;
• zamontowaniu haka holowniczego;
• zamontowaniu instalacji LPG;
• wykorzystaniu pojazdu do odpłatnego przewodu osób (TAXI);
• wykorzystaniu pojazdu wyłącznie na cele związane z działalnością gospodarczą (VAT-1).

Dowód rejestracyjny tymczasowy a właściwy oraz adnotacje i wymiana dokumentu

Na dole dwóch ostatnich stron dokumentu znajdziesz legendę oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym oraz pouczenie, że „właściciel pojazdu jest zobowiązany zgłosić w ciągu 30 dni organowi, który wydał dowód rejestracyjny, wszelkie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu”.

Jeśli zmiany dotyczą danych osobowych posiadacza lub właściciela pojazdu, konieczna będzie wymiana dokumentu. Tak samo będzie w przypadku poważniejszych modyfikacji konstrukcji auta (np. zwiększenia mocy silnika). Dopisanie lub wykreślenie wspomnianych już adnotacji nie wymaga natomiast wymiany dowodu, choć ciągle nie obędzie się bez wizyty w urzędzie i złożenia odpowiedniego wniosku.

Gdy składasz wniosek o nowy dowód rejestracyjny, tymczasowy dokument, czyli tak zwany miękki dowód, możesz dostać od ręki. Jest on ważny przez 30 dni, a w tym czasie zwykle otrzymasz już dowód właściwy (jeśli tak się nie stanie, złóż podanie o przedłużenie ważności czasowego pozwolenia o kolejne 14 dni). Oba dokumenty na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak stały dowód, przygotowywany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych jest znacznie lepiej zabezpieczony przed podrobieniem.

Sprawdź status dowodu rejestracyjnego online lub poczekaj na informację od leasingodawcy

Warto też pamiętać, że podobnie jak przy rejestracji pojazdu, zmian i adnotacji w dowodzie dokonuje właściciel. Jeśli więc wynajmujesz samochód lub korzystasz z auta w leasingu i na przykład planujesz zamontować w nim hak, skontaktuj się z leasingodawcą w celu uzyskania odpowiedniej zgody.

Przeczytaj też: Leasing i wynajem auta. Sprawdź, co możesz zrobić z pojazdem

Jeżeli samodzielnie rejestrujesz samochód i składasz wniosek, możesz sprawdzić status dowodu rejestracyjnego online. Zrobisz to dzięki bezpłatnej usłudze w serwisie InfoCar. Wystarczy, że na stronie podasz numer rejestracyjny oraz ostatnie 5 znaków numeru nadwozia z dowodu tymczasowego (numer VIN). Dostaniesz wtedy informację, czy postępowanie administracyjne ciągle jeszcze trwa, czy też możesz już odebrać dokument.

Przeczytaj też: Punkty karne i ich skutki dla kierowców

Tagi:
Wpis powstał: 27 września, 2022
  • Facebook