Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Punkty karne i ich skutki dla kierowców

Jak działają punkty karne, za co można je dostać i gdzie sprawdzić ich liczbę? System punktów karnych działa w Polsce od 1993 roku i służy dyscyplinowaniu kierowców. Najczęściej dostajemy je za przekroczenie prędkości, ale lista wykroczeń nimi „nagradzanych” jest dłuższa. Przygotowaliśmy komplet informacji na ten temat.

Wyprzedzasz na podwójnej ciągłej, skrzyżowaniu lub przejściu dla pieszych? A może przejeżdżasz na czerwonym świetle? Cóż, nie utrzymasz czystego konta punktów karnych…

W tym artykule zebraliśmy wszystko, co musisz o tym wiedzieć. Koniecznie poświęć kilka minut na lekturę, bo od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe zasady przyznawania i anulowania punktów karnych. Sporo się zmieniło i lepiej być na bieżąco!

Na wstępie jeszcze jedna uwaga. Nikt nie lubi dostawać punktów karnych – to jasne. Warto jednak spojrzeć na nie z szerszej perspektywy i zadać pytanie: czy ten system skutecznie dyscyplinuje kierowców? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo na bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników, ale statystyki wypadków dają do myślenia. W latach 90-tych każdego roku na drogach ginęło ponad 5 tys. osób. Dziś ta liczba jest o połowę mniejsza*.

Ile punktów karnych oznacza utratę prawa jazdy?

Za moment wyjaśnimy, za jakie „popisy” i ile dostaje się punktów karnych. Zacznijmy jednak od tego, co się stanie, gdy nagromadzimy ich za dużo. To bowiem dobrze oddaje ideę stojącą za punktami.

Krótko mówiąc: jeśli osiągniesz limit punktów karnych, tracisz prawo jazdy.

W zależności od stażu za „kółkiem” obowiązuje Cię jeden z dwóch limitów:

 • 20 punktów karnych (dotyczy kierowców z krótkim stażem, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok),
 • 24  punkty karne (dotyczy kierowców, którzy prawo jazdy mają dłużej niż rok).

W dalszej części tekstu wyjaśnimy Ci, kiedy przedawniają się punkty karne i jak odzyskać prawo jazdy. Teraz jednak przejdźmy do przykładów.

Ile punktów karnych dostanę?

Pełny taryfikator punktów karnych zawiera dziesiątki pozycji i nie ma sensu publikować go w całości. Szczegóły znajdziesz np. u źródła, a więc w Rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego.

Za część błędów w sztuce kierowania dostaniesz mało punktów (np. 2 za brak sygnalizacji manewru), ale niektóre szybko przybliżą Cię do limitu i utraty prawa jazdy!

Ważne! Do końca 2021 roku najwyższa kara wynosiła 10 punktów. Od 1 stycznia 2022  jest to 15 punktów, które możesz dostać w aż 12 sytuacjach!

Spójrz za co dostaniesz najwięcej punktów:

 1. naruszenie zakwalifikowane jako przestępstwo z art. 173 i art. 174 Kodeksu karnego (spowodowanie lub bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym), art. 177 Kk (nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym ktoś poniósł poniosła śmierć, odniósł ciężki uszczerbek na zdrowiu lub obrażenia ciała) i art. 178b Kk (niezatrzymanie się do kontroli i kontynuowanie jazdy pomimo użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych oraz polecenia zatrzymania pojazdu),
 2. kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie,
 3. kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
 4. ominięcie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym,
 5. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,
 6. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub na nie wchodzącemu,
 7. nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd,
 8. niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,
 9. niezatrzymanie się do kontroli,
 10. przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h,
 11. przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym,
 12. naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi.

Pamiętaj, że podczas jednej kontroli drogowej policjant może naliczyć Ci maksymalnie 15 punktów karnych.

Jeśli np. przekroczysz prędkość o 50 km/h (15 pkt.) podczas wyprzedzania samochodu ustępującego pieszemu (15 pkt.), to punkty nie zsumują się i nie utracisz od razu prawa jazdy.

Kiedy kasują się punkty karne?

Jak wyjaśniliśmy – osiągnięcie lub przekroczenie limitu punktów karnych powoduje utratę prawa jazdy. Aby je odzyskać trzeba ponownie odbyć szkolenie i zdać egzamin.

Dwie ważne informacje z tym związane:

 • po szkoleniu liczba punktów zmniejszy się o 6,
 • szkolenia nie możesz odbywać częściej, niż raz na pół roku.

Pamiętaj jednak, że liczba punktów nie kumuluje się w nieskończoność! Do 2021 roku zgromadzone punkty kasowały się po upływie 365 dni. Zmiany w prawie wydłużyły ten czas do 2 lat.

Jeśli masz na koncie kilka wykroczeń, to punktów będzie ubywać w kolejności, w jakiej zostały popełnione.

Przykład
Policja przyznała Ci 15 punktów karnych w styczniu 2022 roku. Po pół roku Twoje konto powiększyło się o 4 kolejne punkty – masz ich 19. 
Jeśli w międzyczasie nie otrzymasz kolejnych punktów, w styczniu 2024 roku Twój stan konta zmniejszy się do 4, a w czerwcu wyzeruje się.

To prosta zasada, prawda? Jest tylko jedno „ale”.

Punktów Ci ubędzie, ale tylko jeśli opłacisz mandat! Od terminu wpłaty zależy, kiedy zacznie liczyć się 2-letni okres obowiązywania punktów karnych (lepiej zrobić to od razu).

Poza tym od 2022 roku nie możesz kasować części punktów karnych po kursach w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. No i liczba punktów wpływa na… wysokość obowiązkowego ubezpieczenia OC!

O tych wszystkich zmianach, a także o planowanych wyższych mandatach za wykroczenia na drodze (nawet do 5 tys. zł!) dowiesz się z rządowej strony.

Jak sprawdzić punkty karne?

Policjant poinformuje Cię, ile punktów Ci przybywa po wykroczeniu. Nie dostaniesz tego jednak na piśmie.

Przy większej liczbie punktów i wykroczeń łatwo stracić rachubę… Na szczęście możesz w każdej chwili sprawdzić, ile punktów i do kiedy Cię obciąża.

Jak to zrobić? Masz kilka opcji:

 • Komisariat policji

Musisz po prostu udać się na najbliższy komisariat z dokumentem tożsamości. Zaświadczenie o liczbie punktów karnych kosztuje 17 zł.

 • Strona internetowa obywatel.gov.pl

Informacje o punktach karnych znajdziesz też na www.obywatel.gov.pl. Logujesz się na niej profilem zaufanym. W ten sposób dowiesz się, ile punktów karnych jest na Twoim koncie, a nawet kiedy i za co zostały przyznane.

Punkty są przypisane do dwóch kategorii: aktywnych i tymczasowych. Aktywne, to te już naliczone. Natomiast tymczasowe, to te przyznane razem z nieprzyjętym mandatem (widoczne są do czasu wyjaśnienia sprawy w sądzie).

 • Aplikacja mObywatel

Punkty karne sprawdzisz też w aplikacji mObywatel na swoim telefonie. Po założeniu konta i zalogowaniu się wybierasz w prawym górnym rogu ekranu opcję „Punkty karne”. Na ekranie zobaczysz, termin obowiązywania punktów karnych oraz powód i datę ich przyznania.

Punkty karne a leasing i wynajem długoterminowy

Warto tę kwestię wyjaśnić. Kto płaci mandat: kierowca czy właściciel pojazdu? Za naruszenie zasad ruchu drogowego odpowiada kierowca. Także finansowo.

Jeśli jeździsz samochodem w leasingu lub wynajmie długoterminowym, płacisz za swoje za drogowe wykroczenia. Zmienia się tylko droga, którą mandat do Ciebie dociera. Dowód rejestracyjny pojazdu zawiera dane właściciela — w tym wypadku firmy leasingowej. I to do niej listonosz dostarczy zdjęcia z fotoradaru czy innych elektronicznych systemów kontroli ruchu drogowego i wezwanie do wskazania sprawcy. Leasingodawca przekazuje te dane policji. A kierowca dostaje mandat.

Z tym wiąże się też ważna zasada: obsługa tego typu dodatkowych dokumentów i komunikacji z urzędem policji to dodatkowa praca firmy leasingowej i dlatego kosztuje dodatkowo. Stawki różnią się w zależności od leasingodawcy. Z reguły zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Wpis powstał: 6 grudnia, 2021
 • Facebook