Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Klimatyzacja samochodowa a zdrowie – co warto wiedzieć i jak uniknąć przeziębienia od klimatyzacji?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Wbrew powtarzanym niekiedy mitom, klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia. Należy jednak o nią dbać i korzystać z niej rozsądnie. Nieodpowiednie użytkowanie oraz brak regularnego czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji samochodowej może mieć już negatywne konsekwencje zdrowotne. Podpowiadamy, jak korzystać z klimy, żeby się nie przeziębić oraz wyjaśniamy, dlaczego serwis klimatyzacji samochodowej jest ważny dla Twojego zdrowia i portfela. 

Kiedy klimatyzacja samochodowa może szkodzić zdrowiu?

Przy wysokich temperaturach klima zdecydowanie poprawia komfort podróży. Może być też korzystna dla zdrowia, bo zmniejsza ryzyko zaburzeń cieplnych oraz dolegliwości sercowo-naczyniowych i neurologicznych podczas upałów. 

Brak regularnych przeglądów i czyszczenia klimatyzacji samochodowej może już być jednak przyczyną problemów zdrowotnych. Z racji na ciepło i wilgoć, w układzie klimatyzacji z czasem rozwijają się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, szczególnie grzyby. Mogą one powodować uczucie duszności, podrażnienie dróg oddechowych i kaszel, nawracające bóle głowy, a nawet zatrucia. Pierwszym objawem zagrzybienia jest natomiast charakterystyczny stęchły zapach. 

W pewnym sytuacjach nawet czysta klimatyzacja w aucie może sprzyjać infekcjom górnych dróg oddechowych. Z jednej strony chodzi o intensywne, wielogodzinne działanie, które nadmiernie wysusza śluzówki nosa i gardła. Z drugiej, przyczyną może być niewłaściwe użytkowanie klimy, które powoduje szok termiczny i tymczasowy spadek odporności.

Jak uniknąć przeziębienia od klimatyzacji w samochodzie?

Żeby uniknąć przeziębienia przez klimatyzację, wystarczy stosować kilka prostych zasad.

  • Przed jazdą warto uchylić wszystkie okna na około minutę, by wyrównać temperaturę na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, zwłaszcza gdy wnętrze jest bardzo nagrzane;
  • Najpierw należy ustawić temperaturę klimatyzacji na tylko kilka stopni niższą od zewnętrznej. Dopiero po chwili, gdy organizm już się przyzwyczai, można zmniejszyć ją do pożądanej wartości (przy dużych upałach zaleca się temperaturę nie niższą niż 22°C, a pozostałych przypadkach minimum 20°C).
  • Nawiew klimatyzacji nie powinien dmuchać bezpośrednio na głowę i klatkę piersiową, lecz na dach i szyby. Siłę nawiewu również należy zwiększać stopniowo.
  • Na około 5, maksymalnie 10 minut przed dojazdem do celu warto wyłączyć klimatyzację, żeby organizm zdążył się z powrotem przyzwyczaić do temperatury na zewnątrz. 

Przeczytaj też: Klimatyzacja w aucie – wszystko o klimatyzacji w samochodzie

Serwis klimatyzacji samochodowej – co warto o nim wiedzieć?

Dla Twojego zdrowia, a także komfortu podróżowania ważny jest również przegląd i serwis klimy. Należy go wykonywać co najmniej raz w roku, najlepiej wiosną, a w miarę możliwości również drugi raz jesienią. Pełen serwis klimatyzacji samochodowej obejmuje:

  • kontrolę ciśnienia w układzie;
  • nabijanie klimatyzacji samochodowej;
  • wymianę filtra kabinowego;
  • odgrzybianie klimatyzacji samochodowej.

Czemu nabijanie klimatyzacji samochodowej to podstawa?

Uzupełnianie gazowego czynnika chłodniczego, który odprowadza ciepło, czyli tak zwane nabijanie klimatyzacji samochodowej ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania klimy. Z czasem gaz powoli uchodzi przez gumowe przewody. Jeśli będzie go zbyt mało, układ stanie się mniej efektywny. 

Co więcej, im niższy poziom czynnika, tym większe jest też ryzyko poważniejszej awarii. Koszt naprawy klimatyzacji samochodowej może zaś wtedy wynieść nawet powyżej 2 tysięcy złotych. Dlatego też uzupełnianie czynnika chłodniczego i kontrola szczelności układu to podstawa przeglądu klimatyzacji.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji samochodowej? 

Pierwszym etapem czyszczenia klimatyzacji samochodowej jest wymiana filtra kabinowego. Zatrzymuje on kurz i pyłki oraz większe zanieczyszczenia (np. piasek, owady, nasiona i liście roślin). Zapchany filtr ogranicza przepływ powietrza i powoduje zwiększone parowanie szyb w aucie, a także jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, gdy zatrzymane cząstki organiczne zaczną się rozkładać. Dla zdrowia jeszcze ważniejsze jest usunięcie z układu klimatyzacji szkodliwych drobnoustrojów, zwłaszcza grzybów.

Jak wygląda odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

Profesjonalnie odgrzybianie klimatyzacji samochodowej to najczęściej metoda ozonowa lub ultradźwiękowa. W pierwszym przypadku drobnoustroje zabija stężony ozon wpuszczony do obiegu klimy, a w drugim płyn bakterio- i grzybobójczy jest rozprowadzany w przewodach klimatyzacji przez dźwięki o niskiej częstotliwości. Efekty metody ultradźwiękowej są zwykle nieco dłuższe, ale przez jakiś czas w samochodzie z włączoną klimą utrzymuje się charakterystyczny zapach. 

Dla większego bezpieczeństwa pomiędzy wizytami w serwisie klimatyzacji samochodowej można też przeprowadzić samodzielne odgrzybianie za pomocą spreju z zaworem z blokadą. Po uruchomieniu klimy na maksymalną wydajność i włączeniu zamkniętego obiegu powietrza należy ustawić i włączyć sprej w kabinie oraz zamknąć drzwi. Po kilku minutach trzeb zaś otworzyć drzwi, żeby przewietrzyć wnętrze.

Leasing lub wynajem samochodu – koszty serwisu możesz mieć w cenie usługi

Regularny serwis, a w razie potrzeby także naprawa klimatyzacji samochodowej to wydatki, z którymi musi się liczyć każdy właściciel auta. Dzięki wygodnym i atrakcyjnym formom użytkowania pojazdu takim jak leasing samochodu czy wynajem długoterminowy, nie musisz się jednak nimi przejmować. 

W Automarket.pl zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy są dostępne również z pakietem Comfort, czyli dodatkowymi usługami. Pakiet Comfort obejmuje samochód zastępczy na czas naprawy auta oraz zakup, wymianę i przechowywanie opon, a także pełną obsługę serwisową pojazdu. Nie ponosisz więc dodatkowych kosztów przeglądów ani napraw usterek, które wynikają z normalnego użytkowania samochodu. 

Przeczytaj też: Wyposażenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 21 lutego, 2024
  • Facebook