Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Klimatyzacja w aucie – wszystko o klimatyzacji w samochodzie

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Podróż w rozgrzanym samochodzie to nic przyjemnego. Temperatura panująca wewnątrz auta ma wpływ nie tylko na komfort kierowcy i pasażerów. Jest to również czynnik, od którego zależy bezpieczeństwo jazdy – zwłaszcza na dłuższych trasach. Zbyt wysoka temperatura utrudnia koncentrację i wywołuje poczucie zmęczenia.

Teoretycznie prawidłowa obsługa klimatyzacji nie jest niczym trudnym. Jest jednak kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę – poruszymy je w tym poradniku. Podpowiemy Ci, jak korzystać z klimatyzacji, by działała efektywniej i skuteczniej chłodziła wnętrze samochodu – nawet podczas największych upałów. Wyjaśnimy także, jak należy konserwować instalację – dzięki temu unikniesz kosztów związanych z naprawami.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Zanim przejdziemy do praktyki, zaczniemy od teorii i przyjrzymy się temu, jak działa klimatyzacja samochodowa. Za obniżanie temperatury powietrza, które wdmuchiwane jest do wnętrza pojazdu, odpowiada czynnik chłodniczy.

Czynnik chłodniczy krąży w zamkniętym systemie przewodów i podzespołów. Substancja w postaci gazu trafia do kompresora, w którym ulega sprężeniu i podgrzaniu. Następnie przekazywana jest do chłodnicy (skraplacza) – tam temperatura czynnika zostaje obniżona dzięki wykorzystaniu wentylatora i pędu powietrza. W wyniku ochłodzenia czynnik zmienia stan skupienia – z gazowego na ciekły. Ciecz trafia do osuszacza, gdzie zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń, a następnie do zaworu rozprężającego. Podczas rozprężania dochodzi do nagłego spadku temperatury. Schłodzony czynnik trafia do parownika – tam pochłania ciepło z powietrza, które kierowane jest do wnętrza samochodu.

Klimatyzacja automatyczna

Zasada działania klimatyzacji jest bardzo podobna w samochodach wszystkich marek. Różnice pojawiają się, gdy przyjrzymy się metodzie sterowania.

W nowszych modelach samochodów instalowana jest klimatyzacja automatyczna. Całym systemem zarządza komputer pokładowy. Ty musisz tylko ustawić pożądaną temperaturę i kierunek nawiewu, a następnie uruchomić tryb AUTO – resztą zajmie się układ elektroniczny. Komputer pokładowy reguluje temperaturę powietrza i siłę nawiewu. Po osiągnięciu pożądanej temperatury system dalej steruje klimatyzacją, by utrzymać tę wartość. Wykorzystywana obecnie technologia umożliwia ustawienie oddzielnych temperatur dla strefy kierowcy i pasażera – jak wiadomo, każdy ma swoje preferencje. Bardziej zaawansowane systemy pozwalają wydzielić nawet cztery strefy. Nowe i używane samochody z klimatyzacją dwustrefową i czterostrefową znajdziesz w ofercie samochodów w leasing Automarket.pl.

Sterowanie automatyczne to wygodne i bezpieczne rozwiązanie – dzięki niemu możesz skupić się na jeździe. Precyzyjny system utrzymuje określoną przez Ciebie temperaturę powietrza. Nie musisz odrywać wzroku od drogi i sięgać do pokręteł, żeby zmienić ustawienia klimatyzacji – podczas jazdy z dużą prędkością nawet chwila dekoncentracji może dużo Cię kosztować.

Nowoczesne samochody wyposażone są w czujniki, które monitorują stan powietrza na zewnątrz. Gdy stężenie szkodliwych substancji jest wysokie (np. gdy stoisz w kroku), systemem sterowania automatycznie uruchamia obieg wewnętrzny. Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz nie dostaje się do samochodu. W ten sposób osoby podróżujące pojazdem są chronione przed kontaktem ze spalinami czy smogiem.

Klimatyzacja ręczna

W starszych modelach samochodów sterowanie klimatyzacją wymaga udziału kierowcy. Na panelu kontrolnym najczęściej znajdują się trzy pokrętła – za ich pomocą określasz temperaturę powietrza, siłę i kierunek nawiewu. Taki system sterowania jest zdecydowanie mniej precyzyjny – jego używanie wymaga wyczucia. Pokrętło nie pozwala określić temperatury w stopniach Celsjusza – poziom schłodzenia powietrza wizualizowany jest za pomocą prostych piktogramów. Podczas dłuższych tras czas konieczne będą korekty ustawień – tylko w ten sposób będziesz mógł utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz samochodu.

Klimatyzacja ręczna jest mniej wygodna od systemu automatycznego, ale sprawdza się podczas upalnych dni. Osiągnięcie odpowiedniej temperatury wymaga po prostu więcej uwagi ze strony kierowcy. To proste rozwiązanie ma też swoje zalety – brak układów elektronicznych ułatwia ewentualne naprawy klimatyzacji i obniża ich koszt.

Klimatyzacja w samochodzie – optymalna temperatura

Kwestia tego, jak klimatyzacja wpływa na zdrowie, rodzi wiele pytań. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Klimatyzacja w samochodzie nie ma szkodliwego wpływu na samopoczucie i zdrowie – pod warunkiem, że używasz jej właściwie. Chodzi przede wszystkim o unikanie zbyt gwałtownych zmian temperatury. To podstawowa kwestia, o której powinieneś pamiętać, by uchronić się przed przeziębieniem czy infekcją gardła.

Przyjmuje się, że optymalna temperatura powietrza w samochodzie to 20–22 stopnie Celsjusza. Częstym błędem jest ustawianie takiej temperatury od razu po uruchomieniu silnika. Należy unikać tego zwłaszcza podczas upałów. Temperatura w nagrzanym pojeździe możne wynosić nawet ponad 50 stopni Celsjusza – nagłe obniżenie jej o 30 stopni nie jest dobrym pomysłem. Nagłe zmiany temperatury nie są korzystne dla organizmu.

Jak używać klimatyzacji latem?

Przed rozpoczęciem podróży lub na jej początku warto przewietrzyć samochód – wystarczy otworzyć okna podczas pierwszych minut jazdy. Wnętrze pojazdu należy ochładzać stopniowo. Na kilka minut ustaw temperaturę tylko o kilka stopni mniejszą od tej, która panuje na dworze. Organizm będzie miał czas, żeby przyzwyczaić się do zmiany. Posiadacze samochodów z automatyczną klimatyzacją mają ułatwione zadanie. Użytkownicy klimatyzacji sterowanej manualnie muszą robić to „na wyczucie”. Strumień zimnego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na kierowcę czy pasażerów – może to doprowadzić do zbytniego wychłodzenia organizmu, a w skrajnych przypadkach – do zapalenia stawów. Najlepiej ustawić kratki wentylacji w kierunku podłogi, szyby lub sufitu.

Kilkanaście minut przed końcem podróży warto zmniejszyć moc klimatyzacji. Dzięki temu unikniesz gwałtownej zmiany temperatury, gdy wysiądziesz samochodu. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w chłodnym wnętrzu samochodu spędziłeś kilka godzin, a na zewnątrz panują upały.

O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas używania klimatyzacji zamknij wszystkie okna – dzięki temu system będzie działał efektywniej, a Ty zaoszczędzisz na paliwie. Przydatne wskazówki, dzięki którym obniżysz wydatki na benzynę, znajdziesz w naszym poradniku „Jak zmniejszyć spalanie w aucie?”.

Dlaczego warto używać klimatyzacji zimą?

Używanie klimatyzacji poza sezonem wiosenno-letnim może wydawać się zupełnie niepotrzebne. Wbrew pozorom – jest inaczej. Klimatyzację warto włączyć również podczas chłodnych miesięcy – przynajmniej raz w tygodniu, na kilkanaście minut. Długotrwały przestój może niekorzystnie wpłynąć na sprawność systemu. Chłodziwo, które krąży w instalacji, zawiera domieszkę smaru – regularne używanie klimatyzacji umożliwia odpowiednią konserwację kompresora i innych podzespołów. W sytuacji, gdy klimatyzacja jest nieużywana przez dłuższy czas, może dojść do rozwarstwienia substancji chłodzącej i smaru. Gdy uruchomisz klimatyzację po długiej przerwie, jej elementy nie będą odpowiednio smarowane – sprzyja to powstawaniu usterek.

Istnieje także drugi powód, który może przekonać Cię do używania klimatyzacji zimą. Za jej pomocą szybko poradzisz sobie z zaparowanymi szybami – klimatyzacja skutecznie osusza powietrze. Dzięki temu pozbędziesz się także wilgoci, która może osadzać się wewnątrz pojazdu.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Systematyczne używanie klimatyzacji to tylko jedna z wielu kwestii, o których powinieneś pamiętać. Raz na rok instalacja powinna przejść przegląd w profesjonalnym serwisie – nawet jeżeli wszystko działa bez zarzutu. Podczas takiej kontroli sprawdzona zostanie szczelność instalacji oraz poziom czynnika chłodzącego. Niedobory chłodziwa powinny być uzupełniane na bieżąco – zbyt niski poziom obniża skuteczność klimatyzacji i może doprowadzić do zatarcia kompresora. Więcej przydatnych informacji o serwisowaniu samochodów znajdziesz w naszym tekście pt. „Serwis używanego auta. Różnice w utrzymaniu auta kompaktowego i premium”.

Wysoka temperatura i wilgoć sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Sygnałem ostrzegawczym jest nieprzyjemny zapach wydobywający się z kratek wentylacyjnych – lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji. Raz na rok należy zapobiegawczo przeprowadzić odgrzybianie instalacji. Możesz skorzystać z pomocy fachowców lub zrobić to samodzielnie przy użyciu środków dostępnych w sklepach motoryzacyjnych. Raz na rok warto również wymieć filtr kabinowy odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do wnętrza samochodu. Zatrzymuje on kurz, pyłki i drobnoustroje. Zapchany filtr nie jest w stanie skutecznie spełniać swojej funkcji. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy z pakietem Comfort, przeglądami klimatyzacji zajmiemy się my!

To wszystko, co warto wiedzieć o klimatyzacji. Życzymy przyjemnych podróży – nawet w wyjątkowo upalne dni!

Tagi:
Wpis powstał: 28 kwietnia, 2022
  • Facebook