Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – jakie daje uprawnienia?
- Czym jest karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami?
- Kto może wyrobić kartę parkingową osoby niepełnosprawnej?
- Lekki stopień niepełnosprawności a karta parkingowa
- Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – uprawnienia
- Gdzie i w jaki sposób wyrobić kartę parkingową niepełnosprawnego?
- Samochody dla osób z niepełnosprawnościami w Automarket.pl
Bądź na bieżąco z motoryzacją
Zapisuję sięMiejsca parkingowe oznaczone tzw. kopertą przeznaczone są tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Muszą one jednak posiadać specjalną kartę parkingową. Do czego dokładnie uprawnia taki dokument?
Czym jest karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami?
Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej to dokument uprawniający m.in. do parkowania na miejscach oznaczonych znakiem P-20 (koperta) czy innych wyznaczonych polach. Ma ona na celu ułatwienie przemieszczania się w przestrzeni publicznej osobom, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się.
Karta posiada tło w niebieskim kolorze, wymiary 106 × 148 mm i jest zadrukowana z obydwu stron. Symbol potwierdzający jej autentyczność stanowi hologram z wózkiem inwalidzkim. Pomiędzy dokumentem dla osoby z niepełnosprawnością a kartą dla placówki zajmującej się ich opieką czy edukacją występują pewne różnice. Na karcie widnieją jednak wyraźne oznaczenia.
Kto może wyrobić kartę parkingową osoby niepełnosprawnej?
Zgodnie z zapisem ust. 3a art. 8a Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Uprawnienia osób niepełnosprawnych; karta parkingowa) kartę parkingową może wyrobić:
- osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
- osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła 16. roku życia;
- placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją i edukacją osób niepełnosprawnych.
Możliwość korzystania z karty dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Lekki stopień niepełnosprawności a karta parkingowa
Z karty parkingowej mogą korzystać osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu kod:
- 04-O – choroby narządu wzroku;
- 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia;
- 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
- 10-N – choroby neurologiczne.
Osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności nie przysługuje natomiast prawo do posługiwania się kartą parkingową – niezależnie od tego, jaki kod widnieje w orzeczeniu.
Pozostając w temacie parkowania, skupmy się na elementach wyposażenia przydatnych podczas tego manewru – a mowa o czujnikach. Z naszego artykułu „Czujniki parkowania – dlaczego warto je mieć?” dowiesz się, czemu stanowią one tak duże wsparcie na parkingu.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – uprawnienia
Dokument umożliwia parkowanie na tzw. kopercie – nie tylko na terenie Polski, ale i w innych państwach UE. Osoba z niepełnosprawnością, która posiada kartę parkingową lub osoba kierująca samochodem oznaczonym tą kartą ma ponadto prawo nie stosować się do niektórych znaków drogowych:
- B-1 – zakaz ruchu w obu stronach;
- B-35 – zakaz postoju;
- B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste;
- B-39 – strefa ograniczonego postoju;
- B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych;
- B-3a – zakaz wjazdu autobusów;
- B-4 – zakaz wjazdu motocykli;
- B-10 – zakaz wjazdu motorowerów.
Podczas postoju karta parkingowa musi jednak znajdować się w widocznym miejscu za szybą. W przeciwnym razie funkcjonariusz policji może wystawić mandat za postój w niedozwolonym miejscu. Co więcej, dokument musi być umieszczony za szybą w taki sposób, aby dało się łatwo dostrzec zabezpieczenia karty – widnieją one pod nazwą organu wydającego.
Parkowanie równoległe wielu początkującym kierowcom spędza sen z powiek. Jeśli też do nich należysz i chcesz oswoić się z tym manewrem, przeczytaj nasz artykuł „Parkowanie równoległe – jak wykonać je poprawnie?” i pozbądź się lęku.
Gdzie i w jaki sposób wyrobić kartę parkingową niepełnosprawnego?
Kartę parkingową dla niepełnosprawnych wydaje przewodniczący powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. W celu otrzymania karty należy zgłosić się do urzędu osobiście i przedstawić niezbędne dokumenty, tj.:
- oryginał orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność;
- wniosek o kartę parkingową dla niepełnosprawnych (podpisany dopiero przy urzędniku);
- dowód uiszczenia opłaty za dokument (21 zł);
- aktualne zdjęcie (35×45 mm) przedstawiające osobę ubiegającą się o kartę parkingową – bez nakrycia głowy ani ciemnych okularów (z wyjątkiem osób, których wada wzroku wymaga noszenia takich szkieł);
- ewentualne upoważnienie do odbioru karty przez inną osobę.
Placówki zajmujące się opieką, edukacją lub rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami muszą natomiast przedstawić w urzędzie dowód rejestracyjny samochodu (do wglądu urzędnika), wniosek o wydanie karty parkingowej i dowód wpłaty.
Informacja o decyzji zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i terminie odbioru dokumentu podawana jest maksymalnie do 30 dni roboczych. Karta dla osób prywatnych wydawana jest na okres ważności orzeczenia – nie dłużej jednak niż na 5 lat. W przypadku placówek czas ten jest nieco krótszy – otrzymują one kartę parkingową na 3 kolejne lata, o ile pojazd jest ich własnością. Jeśli więc placówka zdecydowała się na wynajem długoterminowy samochodu czy leasing, nie może otrzymać dokumentu.
Samochody dla osób z niepełnosprawnościami w Automarket.pl
W naszej ofercie dostępne są nowe i używane samochody przystosowane do potrzeb różnych użytkowników – w tym np. dla osób z niepełnosprawnościami. Auta zapewniają wiele opcji adaptacji i umożliwiają komfortowy transport osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Są one dostępne w Automarkecie zarówno do kupna, jak i jako np. leasing aut używanych.
oferta automarketu
Samochody w atrakcyjnym finansowaniu
Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych