Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – jakie daje uprawnienia?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Miejsca parkingowe oznaczone tzw. kopertą przeznaczone są tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Muszą one jednak posiadać specjalną kartę parkingową. Do czego dokładnie uprawnia taki dokument?

Czym jest karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami?

Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej to dokument uprawniający m.in. do parkowania na miejscach oznaczonych znakiem P-20 (koperta) czy innych wyznaczonych polach. Ma ona na celu ułatwienie przemieszczania się w przestrzeni publicznej osobom, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Karta posiada tło w niebieskim kolorze, wymiary 106 × 148 mm i jest zadrukowana z obydwu stron. Symbol potwierdzający jej autentyczność stanowi hologram z wózkiem inwalidzkim. Pomiędzy dokumentem dla osoby z niepełnosprawnością a kartą dla placówki zajmującej się ich opieką czy edukacją występują pewne różnice. Na karcie widnieją jednak wyraźne oznaczenia.

Kto może wyrobić kartę parkingową osoby niepełnosprawnej?

Zgodnie z zapisem ust. 3a art. 8a Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Uprawnienia osób niepełnosprawnych; karta parkingowa) kartę parkingową może wyrobić:

 • osoba niepełnosprawna zaliczona do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
 • osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła 16. roku życia;
 • placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją i edukacją osób niepełnosprawnych.

Możliwość korzystania z karty dotyczy osób z niepełnosprawnościami, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Lekki stopień niepełnosprawności a karta parkingowa

Z karty parkingowej mogą korzystać osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu kod:

 • 04-O – choroby narządu wzroku;
 • 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia;
 • 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
 • 10-N – choroby neurologiczne.

Osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności nie przysługuje natomiast prawo do posługiwania się kartą parkingową –  niezależnie od tego, jaki kod widnieje w orzeczeniu.

Pozostając w temacie parkowania, skupmy się na elementach wyposażenia przydatnych podczas tego manewru – a mowa o czujnikach. Z naszego artykułu „Czujniki parkowania – dlaczego warto je mieć?” dowiesz się, czemu stanowią one tak duże wsparcie na parkingu.

Karta parkingowa dla niepełnosprawnych – uprawnienia

Dokument umożliwia parkowanie na tzw. kopercie – nie tylko na terenie Polski, ale i w innych państwach UE. Osoba z niepełnosprawnością, która posiada kartę parkingową lub osoba kierująca samochodem oznaczonym tą kartą ma ponadto prawo nie stosować się do niektórych znaków drogowych:

 • B-1 – zakaz ruchu w obu stronach;
 • B-35 – zakaz postoju;
 • B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste;
 • B-39 – strefa ograniczonego postoju;
 • B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych;
 • B-3a – zakaz wjazdu autobusów;
 • B-4 – zakaz wjazdu motocykli;
 • B-10 – zakaz wjazdu motorowerów.

Podczas postoju karta parkingowa musi jednak znajdować się w widocznym miejscu za szybą. W przeciwnym razie funkcjonariusz policji może wystawić mandat za postój w niedozwolonym miejscu. Co więcej, dokument musi być umieszczony za szybą w taki sposób, aby dało się łatwo dostrzec zabezpieczenia karty – widnieją one pod nazwą organu wydającego.

Parkowanie równoległe wielu początkującym kierowcom spędza sen z powiek. Jeśli też do nich należysz i chcesz oswoić się z tym manewrem, przeczytaj nasz artykuł „Parkowanie równoległe – jak wykonać je poprawnie?” i pozbądź się lęku.

Gdzie i w jaki sposób wyrobić kartę parkingową niepełnosprawnego?

Kartę parkingową dla niepełnosprawnych wydaje przewodniczący powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. W celu otrzymania karty należy zgłosić się do urzędu osobiście i przedstawić niezbędne dokumenty, tj.:

 • oryginał orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność;
 • wniosek o kartę parkingową dla niepełnosprawnych (podpisany dopiero przy urzędniku);
 • dowód uiszczenia opłaty za dokument (21 zł);
 • aktualne zdjęcie (35×45 mm) przedstawiające osobę ubiegającą się o kartę parkingową – bez nakrycia głowy ani ciemnych okularów (z wyjątkiem osób, których wada wzroku wymaga noszenia takich szkieł);
 • ewentualne upoważnienie do odbioru karty przez inną osobę.

Placówki zajmujące się opieką, edukacją lub rehabilitacją osób z niepełnosprawnościami muszą natomiast przedstawić w urzędzie dowód rejestracyjny samochodu (do wglądu urzędnika), wniosek o wydanie karty parkingowej i dowód wpłaty.

Informacja o decyzji zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i terminie odbioru dokumentu podawana jest maksymalnie do 30 dni roboczych. Karta dla osób prywatnych wydawana jest na okres ważności orzeczenia – nie dłużej jednak niż na 5 lat. W przypadku placówek czas ten jest nieco krótszy – otrzymują one kartę parkingową na 3 kolejne lata, o ile pojazd jest ich własnością. Jeśli więc placówka zdecydowała się na wynajem długoterminowy samochodu czy leasing, nie może otrzymać dokumentu.

Samochody dla osób z niepełnosprawnościami w Automarket.pl

W naszej ofercie dostępne są nowe i używane samochody przystosowane do potrzeb różnych użytkowników – w tym np. dla osób z niepełnosprawnościami. Auta zapewniają wiele opcji adaptacji i umożliwiają komfortowy transport osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Są one dostępne w Automarkecie zarówno do kupna, jak i jako np. leasing aut używanych.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 24 kwietnia, 2024
 • Facebook