Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Odcinkowy pomiar prędkości – jak działa?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zbyt szybka jazda to jeden z najczęstszych powodów, dla których kierowcy otrzymują mandaty. Aby skuteczniej walczyć z tym problemem, opracowano odcinkowy pomiar prędkości.

Odcinkowy pomiar prędkości – co to?

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) to system do rejestrowania średniej prędkości jazdy na określonym odcinku drogi – zazwyczaj kilku kilometrów. Ma on na celu dyscyplinować kierowców do przestrzegania przepisów na całej długości kontrolowanego odcinka. OPP jest oznaczony znakami informacyjnymi D-51a „Automatyczna kontrola średniej prędkości” oraz D-51b „Koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”. System odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce jest częścią projektu „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

OPP od fotoradaru różni się tym, że nie mierzy prędkości jazdy tylko w jednym punkcie, lecz określa średnią prędkość na całym nadzorowanym odcinku. Na początku i końcu danego odcinka znajdują się bramki z kamerami, które rejestrują pojazd wraz z jego numerami rejestracyjnymi i obliczają czas przejazdu między jednym a drugim punktem. Aparaty wychwytują każde przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h – niezależnie od godziny czy warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy ograniczona widoczność uniemożliwia kamerze rejestrację, samochód zostaje namierzony przez podczerwień. Jeśli dany kierowca cały odcinek drogi pokonał zgodnie z przepisami, kamery usuwają zapis z jego przejazdu.

Jeżeli OPP zarejestruje przekroczenie prędkości, kierowca musi liczyć się z mandatem. Przeczytaj „Punkty karne i ich skutki dla kierowców” i sprawdź, ile punktów można otrzymać za konkretne wykroczenia.

Odcinkowy pomiar prędkości – gdzie można się z nim spotkać?

Choć mogłoby się wydawać, że odcinkowe pomiary prędkości znajdują się wyłącznie na autostradach, możemy spotkać je także na:

 • drogach ekspresowych;
 • drogach krajowych;
 • drogach wojewódzkich.

W Polsce OPP znajdują się w kilkudziesięciu punktach, m.in. w Tarnowskich Górach (993 m, droga nr 11), Tomaszowie Mazowieckim (2169 m, droga nr 48), na autostradzie A1 w kierunku Częstochowy (odc. 377 do 414 km) czy w Lubinie (1959 m, droga nr 3).

Przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości – mandat

Zmierzony czas przejazdu danego odcinka drogi pozwala obliczyć średnią prędkość pojazdu. Jeśli jest ona o co najmniej 10 km/h wyższa niż dopuszczalna, kierowca otrzymuje mandat z odcinkowego pomiaru prędkości. Przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o:

 1. 11-15 km/h – 100 zł i 3 punkty karne;
 2. 16-20 km/h – 200 zł i 3 punkty karne;
 3. 21-25 km/h – 300 zł i 6 punktów karnych;
 4. 26-30 km/h – 400 zł i 6 punktów karnych;
 5. 31-40 km/h – 800 zł i 10 punktów karnych;
 6. 41-50 km/h – 1000 zł i 13 punktów karnych;
 7. 51-60 km – 1500 zł i 15 punktów karnych;
 8. 61-70 km/h – 2000 zł i 15 punktów karnych;
 9. 71 km/h i więcej – 2500 zł i 15 punktów karnych.

Co więcej, kierowcy popełniający ponownie to samo wykroczenie, muszą liczyć się z mandatem w podwojonej wysokości. Mamy wówczas do czynienia z tzw. statusem recydywy.

Informacja o przekroczeniu prędkości trafia do CANARD – jednostki Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Na wystawienie mandatu ma ona 180 dni od chwili ustalenia wykroczenia.

Ważne!

Nie wiesz, ile wynosi okres ważności punktów za wykroczenia? Przeczytaj artykuł „Po jakim czasie kasują się punkty karne?” i poznaj najnowsze przepisy!

Czy odcinkowy pomiar prędkości przynosi jakieś pozytywne rezultaty?

Stosowanie odcinkowych pomiarów prędkości ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drodze – i rzeczywiście jest to jeden z pozytywnych skutków tego rozwiązania. OPP w znacznym stopniu wpływa na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy – bez względu na to, czy wynika to z obawy przed otrzymaniem mandatu, czy z rzeczywistej troski o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Z całą pewnością odcinkowe pomiary prędkości wykazują się większą skutecznością niż fotoradary. W przypadku tych drugich kierowcy często zwalniają do dozwolonej prędkości wyłącznie w pobliżu radaru, aby następnie ponownie przyspieszyć. Kamery na drogach z OPP dyscyplinują do przestrzegania przepisów przez dłuższy odcinek – a to z kolei pomaga budować nawyk przepisowej jazdy. Liczba wypadków na takich odcinkach zdecydowanie się zmniejszyła, co pozwala mieć nadzieję na mniejszą częstotliwość wypadków ogólnie.

W pierwszej połowie 2023 roku fotoradary i OPP zarejestrowały 301,5 tysięcy przypadków jazdy ze zbyt wysoką prędkością – wskazują na to dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Warto jednak wiedzieć, że to znacznie mniej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Może to oznaczać, że odcinkowy pomiar prędkości przynosi zamierzone rezultaty, a polscy kierowcy zaczynają jeździć z większą odpowiedzialnością. Niezależnie od tego, czy posiadasz własne auto z salonu, czy korzystasz z leasingu samochodu lub wynajmu długoterminowego samochodów, bezpieczna, przepisowa jazda to podstawa. Warto pamiętać o tym za każdym razem, gdy atrakcyjna, pusta droga zachęca do wciśnięcia pedału gazu.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 12 kwietnia, 2024
 • Facebook