Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Immobilizer – co to jest i jak działa?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Immobilizer to jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu. Czym dokładnie jest to urządzenie i w jaki sposób działa?

Immobilizer – co to?

Immobilizerem nazywamy elektroniczne zabezpieczenie uniemożliwiające uruchomienie silnika przy użyciu niewłaściwych kluczyków. Stosuje się je w samochodach i innych pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania kradzieżom. Słowo immobilize oznacza „unieruchamiać” – stąd właśnie nazwa zabezpieczenia. Urządzenie znajduje się w każdym samochodzie wyprodukowanym po 1998 roku. Wyróżniamy kilka rodzajów systemu immobilizer:

  1. kontaktowy;
  2. OEM;
  3. sensor;
  4. klawiaturowy.

Immobilizer składa się z centrali montowanej w kabinie pasażerskiej auta oraz z transpondera wbudowanego w samochodowy kluczyk. Jak każde inne rozwiązanie antykradzieżowe, nie zapewnia on 100% ochrony w każdej sytuacji – może jednak odstraszyć złodzieja, który po kilku próbach uruchomienia silnika zwyczajnie zrezygnuje z dalszych działań w obawie przed przyłapaniem przez właściciela lub przechodnia.

Jak działa immobilizer?

Chcąc uruchomić silnik, należy włożyć do stacyjki kluczyk w celu włączenia zapłonu. To właśnie w tym momencie przesyłany jest unikalny kod elektroniczny z transpondera w kluczyku. Ten z kolei jest odbierany przez sterownik, który następnie generuje swój kod. Po wymianie sygnałów kodowych między transponderem a sterownikiem silnika pojazd się uruchamia – o ile kody się ze sobą zgadzają. Praca immobilizera jest dla kierowcy całkowicie niezauważalna. W sytuacji, gdy sygnały wysyłane przez centralę i transponder nie są zgodne, silnika nie da się uruchomić. Jeśli jednak potencjalnemu złodziejowi uda się włączyć zapłon, silnik po krótkiej chwili i tak zgaśnie.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swojego auta i jego pasażerów, możesz zainwestować w lokalizator GPS. Dzięki artykułowi Monitoring GPS w samochodach – kompletny przewodnik dowiesz się więcej na jego temat.

Immobilizer – ewentualne problemy 

Jednym z głównych objawów problemów z immobilizerem jest trudność z odpaleniem silnika. W razie uszkodzenia urządzenia silnik albo wcale się nie uruchamia, albo gaśnie po sekundzie od uruchomienia. Oznaką, która od razu przykuwa uwagę, jest także mrugająca lub świecąca kontrolka immobilizera. Uszkodzenie może objawiać się także problemem z otwarciem lub zamknięciem drzwi czy brakiem możliwości obrócenia kluczyka w stacyjce. Awarie dotyczą zazwyczaj transpondera – w takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po prostu po zapasowy kluczyk bądź kartę do samochodu. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli rozwiązanie zadziała, wizyta w serwisie w dalszym ciągu jest konieczna. Możena wyróżnić wiele przyczyn uszkodzenia immobilizera, m.in.:

  • brak synchronizacji kluczyków;
  • awaria sterownika lub pętli indukcyjnej;
  • urwanie cewki urządzenia.

Jak naprawić immobilizer?

Sposób naprawy immobilizera zależy przede wszystkim od przyczyny jego uszkodzenia. Niekiedy wystarczająca może się okazać wyłącznie wymiana baterii w breloku. Jeśli jednak to nie zadziała, konieczne może być kupno nowego autoryzowanego kluczyka do samochodu z immobilizerem. Jeżeli posiadasz zapasowy kluczyk, musisz oddać go do serwisu w celu jego powielenia i wgrania kodu z chipa do nowego egzemplarza. Jeśli natomiast nie masz kluczyków zapasowych, jedynym wyjściem jest wizyta w Autoryzowanym Serwisie Obsługi producenta w celu wykonania duplikatu. W przypadku uszkodzenia przewodów konieczne może się natomiast okazać odwiedzenie warsztatu samochodowego zajmującego się elektroniką.

Warto wiedzieć! Wiesz już, jak wygląda naprawa immobilizera. A co z poduszkami powietrznymi? Przeczytaj Airbag – historia, sposób działania, wymiana, koszty i sprawdź, jak wygląda kwestia działania i napraw w ich przypadku!

IMMO OFF, czyli usuwanie immobilizera

Niekiedy kierowcy decydują się na likwidację immobilizera. Mówimy wówczas o IMMO OFF, polegającym na usunięciu urządzenia ze sterownika silnika – to z kolei wiąże się z całkowitą dezaktywacją zabezpieczenia antykradzieżowego. Aby usunąć immobilizer, potrzebny jest wyłącznie sterownik. Co ważne, w przypadku IMMO OFF warsztaty samochodowe wymagają zazwyczaj dokumentów potwierdzających, kto jest właścicielem samochodu.

Bez względu na to, czy poszukujesz auta do kupna, czy planujesz wynajem długoterminowy lub leasing samochodu, w Automarket czekają na Ciebie modele Twoich ulubionych marek w każdej z tych opcji. To sprawdzone pojazdy skutecznie zabezpieczone przed kradzieżą, które mogą służyć Ci przez kolejne lata, ułatwiając dojazdy do klientów czy urlopowe wyjazdy.

Wpis powstał: 30 listopada, 2023
  • Facebook