Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Monitoring GPS w samochodach – kompletny przewodnik

Chociaż lokalizację GPS można zastosować właściwie w każdym, także prywatnym aucie, największe korzyści przynosi przedsiębiorcom. Monitoring pojazdów zwiększa efektywność i bezpieczeństwo zarządzania flotą samochodową, co zapewnia firmom wymierne oszczędności. Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Co to jest lokalizator GPS do samochodu i jak działa śledzenie pojazdów?

Tak jak nawigacja samochodowa, lokalizator GPS pozwala określić położenie auta na podstawie sygnału, który dociera z satelity do urządzenia. Wyposażony jest jednak dodatkowo w nadajnik, który przesyła informację o lokalizacji dalej. W ten sposób możliwe staje się śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym.

Najczęściej dane z urządzenia przekazywane są za pomocą sieci komórkowej GSM i trafiają najpierw na serwer operatora monitoringu GPS. Położenie pojazdu można natomiast podejrzeć dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, które w trybie ciągłym pobiera informacje z serwera.

Jakie korzyści daje lokalizacja GPS prywatnego auta?

Korzyści z lokalizatora GPS dla prywatnych użytkowników

Podobnie jak wideorejestrator samochodowy, czyli kamera, która nagrywa otoczenie auta, monitoring GPS może podnieść bezpieczeństwo pojazdu i jego pasażerów. W razie wypadku urządzenie automatycznie zawiadomi służby ratunkowe i przekaże im położenie auta. Rozwiązanie pozwoli też namierzyć samochód w przypadku kradzieży.

Lokalizator GPS może się również przydać w mniej dramatycznych okolicznościach. Na przykład wtedy, gdy trudno znaleźć samochód pozostawiony w lesie lub na bardzo dużym parkingu. Poinformuje także, gdzie znajduje się w danej chwili bliska osoba, która pojechała w trasę wspólnym autem. Co więcej, bardziej zaawansowane urządzenia dają dodatkowo dostęp do danych z komputera pokładowego pojazdu, co zwykle będzie jednak istotniejsze dla przedsiębiorców.

Czym jest system monitoringu pojazdów przez GPS i gdzie jest wykorzystywany?

Systemy monitoringu GPS to narzędzia, które skutecznie wspomagają zarządzanie flotą samochodową. Pozwalają nie tylko na śledzenie pojazdów, lecz także w czasie rzeczywistym dostarczają informacji między innymi na temat tras przejazdów, zużycia paliwa, tankowania i kart paliwowych, prędkości i stylu jazdy oraz czasu pracy i przerw kierowców.

Najlepsze rozwiązania często zawierają też rozbudowane moduły do analizy tych danych i tworzenia raportów. Można je również łatwo zintegrować z innymi narzędziami oraz oprogramowaniem wykorzystywanym w firmie.

Systemy do monitorowania pojazdów wykorzystywane są nie tylko w branży logistycznej, spedycji czy transporcie. Korzystają z nich także korporacje taksówkarskie, firmy zajmujące się dowozem jedzenia oraz wypożyczalnie samochodów. Coraz częściej stosują je też przedsiębiorstwa, które mają stosunkowo liczną grupę mobilnych pracowników (np. handlowców czy serwisantów).

Monitoring flot pojazdów poprawia efektywność i zapewnia oszczędności

Jedną z zalet monitoringu GPS jest kontrola spalania flotowych pojazdów

Kompleksowy system lokalizacji GPS, sczytujący też dane z komputerów pokładowych, dostarcza menadżerowi floty bardzo cennych informacji. Pozwalają one znacznie efektywniej zarządzać pracą kierowców, co przekłada się na wymierne oszczędności. Jest to możliwe, ponieważ:

  • Śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym daje większą kontrolę, czy zadania realizowane są prawidłowo i pozwala szybciej reagować na sytuacje awaryjne. Agregacja tych danych pomaga natomiast zmniejszyć przestoje w pracy;
  • Analiza zapisanych tras i ich porównywanie pomoże wypracować najbardziej optymalny sposób realizacji przejazdów. Zredukuje to czas potrzebny na dotarcie do celu i ograniczy zbędne przebiegi, a co za tym idzie koszty;
  • Dane dotyczące spalania, prędkości, sposobu przyśpieszania i hamowania czy postojów z włączonym silnikiem można wykorzystać do optymalizacji stylu jazdy kierowców. Nawet stosunkowo niewielki spadek zużycia oleju napędowego lub benzyny przekłada się na spore oszczędności na paliwie w skali całego miesiąca, zwłaszcza przy większej liczbie pojazdów;
  • Digitalizacja dokumentacji, w tym choćby automatyczne gromadzenie ewidencji czasu przejazdów czy raportów wykorzystania pojazdów, poprawia przepływ pracy i zwiększa czas dostępny na wykonywanie innych zadań;
  • Zbieranie i analiza wielu danych może ograniczyć pole do nadużyć (na przykład związanych z czasem pracy czy tankowaniem pojazdów wykorzystywanych do celów prywatnych na kartę paliwową).

Monitoring GPS pojazdów to większe bezpieczeństwo pracy

Systemy do śledzenia pojazdów potrafią znacznie poprawić bezpieczeństwo pracy kierowcy, na przykład dzięki synchronizacji nadajnika z tachografem cyfrowym. Umożliwia to zdalny odczyt danych i ich bieżące monitorowanie, co przekłada się na wygodniejszą i dokładniejszą kontrolę czasu pracy.

Oprogramowanie może też przypominać o zbliżających się przeglądach. Moduł GPS powiadomi także o niebezpiecznej jeździe, czyli np. przekroczeniach prędkości, gwałtownych przyśpieszeniach i hamowaniach czy zbyt ostrym wchodzeniu w zakręty. Ubezpieczyciele coraz częściej przyznają nawet zniżki na ubezpieczenie OC i AC, jeśli jest wdrożony monitoring pojazdu, bo rozwiązanie sprawia, że kierowcy jeżdżą mniej ryzykownie.

Systemy monitoringu floty pojazdów mogą też wspomagać działanie innych rozwiązań opartych o lokalizację GPS, z których korzystają przewoźnicy. Chodzi przede wszystkim o systemy e-TOLL (do ustalania i naliczania opłat za przejazdy) oraz SENT (do kontroli ładunków i kierowców). Wysokiej jakości moduł GPS jest znacznie pewniejszym i wygodniejszy rozwiązaniem niż wykorzystanie darmowych aplikacji mobilnych na telefon.

Montaż GPS w samochodzie – gdzie zainstalować lokalizator GPS?

Montaż monitoringu GPS we flotowych pojazdach

Urządzenia do monitoringu pojazdów z GPS są montowane w różnych miejscach, w zależności od typu i efektu, który chce się osiągnąć. Możliwości jest wiele, bo sprzęt z reguły jest niewielki. Nadajniki przeznaczone dla firm podłącza się do złącza OBD lub coraz częściej indukcyjnie do szyny CAN, co zapewnia łatwy dostęp do danych z komputera pokładowego samochodu.

Poprawnie i profesjonalnie zainstalowane urządzenie łatwo też zdemontować. Nie ma ono również negatywnego wpływu na działanie elektroniki auta lub utratę gwarancji producenta. Oznacza to, że montaż modułu GPS jest zwykle możliwy w aucie leasingowanym lub wynajmowanym – także tym, które znajdziesz wśród nowych lub używanych samochodów dostępnych od ręki w ofercie Automarket.pl w atrakcyjnym finansowaniu: leasing auta, wynajem długoterminowy, autopożyczka konsumencka.

Istnieją również lokalizatory GPS wpinane do gniazda zapalniczki oraz urządzenia zasilane akumulatorowo. W tym drugim przypadku możliwych miejsc montażu odbiornika GPS będzie bardzo dużo. Sprzęt można umieścić pod fotelami, podłogą lub elementami tapicerki czy pod osłoną poduszki powietrznej albo w schowkach.

Chowanie urządzenia GPS bezpośrednio pod grubymi, metalowymi powierzchniami, które znajdują się na przykład w bagażniku czy pod maską, może natomiast osłabić sygnał. Wszystko zależy jednak od parametrów modułu, więc jeśli oprogramowanie pokazuje, że siła sygnału jest wystarczająca, nie trzeba zmieniać miejsca montażu GPS w samochodzie.

Ile kosztuje monitoring GPS pojazdów?

Wydatki związane z monitoringiem GPS pojazdów obejmują dwie główne składowe. Pierwszą jest cena samego urządzenia oraz jego ewentualnego montażu, drugą koszt abonamentu i usług oferowanych przez dostawcę rozwiązania.

Prostsze urządzenia do śledzenia pojazdów można kupić już za około 100 zł. Lepszej jakości sprzęt to wydatek od 250-300 zł w górę, a naprawdę zaawansowane modele podłączane do szyny CAN mogą kosztować 500 zł i więcej. W ostatnim przypadku dochodzą jeszcze koszty montażu (od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych).

Bardzo zróżnicowane są też ceny abonamentów. Najtańsze rozwiązania, które obejmują przechowywanie i przesyłanie danych oraz dostęp do oprogramowania wskazującego lokalizację GPS i ewentualnie inne podstawowe informacje, można mieć już za kilkanaście złotych na miesiąc. Subskrypcja systemu monitoringu GPS flot pojazdów zwykle kosztuje jednak co najmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a przy dużej liczbie pojazdów oraz dodatkowych modułach, które oferują zaawansowane funkcjonalności – nawet kilkaset złotych i więcej.

Monitorowanie pojazdu służbowego a kwestie prawne

Monitoring GPS w służbowym aucie nie może działać bez wiedzy pracownika

Na koniec warto wspomnieć, że śledzenie pojazdów nie zawsze będzie legalne. Wykorzystanie informacji pozyskanych dzięki odbiornikowi GPS może mieć zaś negatywne konsekwencje prawne zarówno dla firm, jak i osób fizycznych.

Co do zasady, pracodawca ma prawo zainstalować monitoring służbowych pojazdów i nie wymaga to zgody pracownika, pod warunkiem, że system będzie działał tylko w czasie pracy. Firma zawsze musi jednak poinformować o tym pracowników.

Powinna to zrobić co najmniej 2 tygodnie przed wprowadzeniem lokalizacji GPS. Informacja musi też dotrzeć do każdego nowego pracownika, zanim zacznie on pracę. Na minimum dzień przed uruchomieniem systemu wnętrze pojazdów należy również odpowiednio oznaczyć, na przykład naklejką. Pracodawca powinien także poinformować, jakie dane, przez kogo i w jakim celu będą przetwarzane oraz jak długo przechowywane i jakie prawa przysługują pracownikowi.

Co jednak wtedy, gdy śledzenie pojazdu działa w sposób ciągły, a jest on również wykorzystywany przez pracownika poza czasem pracy do celów prywatnych? W takiej sytuacji konieczna jest zgodna pracownika. Zdecydowanie łatwiej ją uzyskać, jeśli monitoring GPS ma opcję trybu prywatnego, w którym nie zbiera większości danych, w tym o lokalizacji, lecz tylko wybrane informacje (np. długość trasy do automatycznej weryfikacji, czy nieprzekroczony został limit kilometrów na cele prywatne).

Tagi:
Wpis powstał: 13 października, 2022
  • Facebook