Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Gołoledź – jak jeździć w takich warunkach? Czym jest to zjawisko?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Gołoledź to zjawisko, które przysporzyło już kłopotów wielu kierowcom. Na czym właściwie ono polega, jak powstaje i w jaki sposób jeździć w takich warunkach? Podpowiadamy, jak jeździć autem, gdy na ulicach pojawia się gołoledź.

Gołoledź – co to?

Gołoledzią nazywamy zjawisko, w którym na drodze pojawia się cienka warstwa zamarzniętej wody. W przeciwieństwie do śniegu lub lodu jest ona jednak niemal całkowicie niewidoczna. To właśnie dlatego stanowi ona tak duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Rozpoznać można ją m.in. dzięki światłu emitowanemu przez reflektory samochodu, które odbijają się w lodowej tafli – droga wówczas delikatnie się świeci.

Gołoledź pojawia się zazwyczaj w zacienionych miejscach o zwiększonej wilgotności – np. w pobliżu zbiorników wodnych czy lasów – a także na wiaduktach i mostach położonych wyżej niż pozostała część drogi. Co więcej, jeżeli lód widoczny jest na roślinności wzdłuż jezdni czy na samym poboczu, sama droga również może być pokryta niewidocznym gołym okiem lodem. Na skutki gołoledzi narażeni są zarówno kierowcy, jak i piesi poruszający się po chodnikach lub przejściach. Podczas jazdy w takich warunkach należy więc zachować szczególną ostrożność.

Warto wiedzieć: Z uwagi na fakt, że warstwa zamarzniętej wody jest całkowicie przezroczysta, gołoledź nazywana jest również „czarnym lodem”.

Jak powstaje gołoledź?

Aby powstała gołoledź, wystarczy jedynie połączenie mżawki oraz lekkiego mrozu. Jeżeli temperatura jezdni jest niższa niż zero stopni, osadzający się na niej deszcz tworzy cienką warstwę całkowicie przezroczystego lodu. Gołoledź może powstać nawet w wyniku połączenia się niskiej temperatury podłoża z mgłą. Zdarza się również, że pojawia się ona pod śniegiem – aby do tego doszło, ten musi jednak wcześniej stopnieć i zamarznąć po raz kolejny. Z tym niebezpiecznym zjawiskiem możemy zetknąć się także w pierwszych ciepłych dniach po mroźnym okresie.

Zagrożenia związane z gołoledzią – dlaczego nie należy ich ignorować?

Jazda po drodze pokrytej „czarnym lodem” wiąże się z wieloma zagrożeniami zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Jednym z nich jest poślizg, który może skutkować również potrąceniem pieszego lub uderzeniem w stały element drogi, np. słup. Takie zdarzenie może z kolei zakończyć się nawet tragicznie . To dlatego tak dużo mówi się o ostrożnej jeździe w trudnych warunkach pogodowych. Gołoledź w znacznym stopniu wpływa na siłę tarcia samochodowych opon.

Pamiętaj: Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze, warto dostosować styl jazdy do możliwości naszego pojazdu. Parametrem kluczowym podczas poruszania się w trudniejszych warunkach jest rodzaj napędu – na koła przednie, tylne lub 4×4.

Co zrobić w razie poślizgu wywołanego gołoledzią?

Podczas jazdy po drodze pokrytej gołoledzią należy unikać mocnego, nagłego hamowania oraz gwałtownych ruchów kierownicą. W warunkach słabej przyczepności droga hamowania ulega znacznemu wydłużeniu. Niezbędne jest również powolne zmniejszanie prędkości poprzez zdjęcie nogi z pedału gazu. Poślizg może być bowiem spowodowany mocnym naciśnięciem zarówno hamulca, jak i gazu. Inna technika obejmuje hamowanie silnikiem – powstaje tu jednak ryzyko zbyt gwałtownego odpuszczenia pedału sprzęgła.

Pomocny podczas jazdy po śliskiej drodze może się okazać system ABS, który ma zapobiegać zablokowaniu kół w trakcie hamowania, a co za tym idzie – wpadnięciu w poślizg. Nie wszystkie samochody są jednak w niego wyposażone.

Co zrobić w sytuacji, gdy pomimo prób nie udało się uniknąć poślizgu? Wyprowadzenie z niego samochodu nie należy do najłatwiejszych – warto jednak zachować spokój. W przypadku poślizgu spowodowanego gołoledzią należy delikatnie skierować koła w docelowym kierunku, zmniejszając wykonywany wcześniej skręt kierownicą.

Odpowiednie opony a ryzyko poślizgu na gołoledzi

Ryzyko wpadnięcia w poślizg na drodze pokrytej gołoledzią w dużym stopniu minimalizują odpowiednie opony. Głęboki i stosunkowo młody bieżnik może znacząco zmniejszyć ryzyko zdarzenia podczas jazdy. Warto jednak pamiętać, że nie stanowi on stuprocentowej ochrony przed poślizgiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bieżnika w oponach? Przeczytaj nasz artykuł Bieżnik w oponach samochodowych – minimalna grubość, rodzaje i zastosowania!

Wymiana opon z letnich na zimowe nie zawsze jest możliwa wtedy, gdy są one potrzebne. Zdarza się bowiem, że pogoda ulega nagłej zmianie z dnia na dzień. Decydując się na kupno auta, leasing samochodu lub wynajem długoterminowy na Automarket.pl, możesz liczyć na pojazd w pełni przystosowany do użytku o każdej porze roku. W przypadku pakietu Comfort zapewniamy zakup, serwis, wymianę oraz samo przechowywanie opon. Nie musisz więc martwić się o brak odpowiednich kół, gdy temperatury na zewnątrz zaczną spadać, a na drodze po raz pierwszy pojawi się śnieg lub lód. Nasze samochody są gotowe do jazdy – wystarczy, że wybierzesz odpowiedni model oraz pakiet i podpiszesz z nami umowę!

Wpis powstał: 30 stycznia, 2024
  • Facebook