Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Najważniejsze zmiany w przepisach o ruchu drogowym 2024 w Polsce

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Rozpoczął się nowy rok – a wraz z nim weszły w życie zmiany w przepisach dla kierowców. Czego dokładnie dotyczy nowe prawo drogowe? Sprawdź, co powinien wiedzieć każdy kierowca.

Obowiązek rejestracji pojazdu a nowe przepisy drogowe

Jedną ze zmian w przepisach drogowych w 2024 roku jest obowiązek rejestrowania pojazdów. Dotychczas nowy właściciel mógł zgłosić wyłącznie nabycie pojazdu, i to w formie online. Od 1 stycznia konieczna jest jednak rejestracja samochodu – co więcej, nowi właściciele aut nie będą już mogli zgłaszać samego faktu ich nabycia. Czas na zarejestrowanie pojazdu to 30 dni od daty zakupu. W przypadku niedotrzymania terminu trzeba będzie liczyć się z karą w wysokości nawet 2000 złotych – a im dłuższe opóźnienie, tym wyższa kwota.

Konfiskowanie pojazdów nietrzeźwych kierowców

Nowe przepisy o ruchu drogowym przewidują również konfiskatę samochodów prowadzonych przez kierowców pod wpływem alkoholu. Została ona uwzględniona w samym Kodeksie karnym. Konfiskata będzie dotyczyła osób, które zdecydują się prowadzić auto:

  • mając we krwi 1,5 promila lub więcej;
  • spowodują wypadek, mając we krwi więcej niż 1 promil;
  • spowodują wypadek, mając we krwi 0,5-1 promil (orzeczenie sądu).

W sytuacji, gdy pojazd nie będzie własnością sprawcy wypadku – w przypadku leasingu lub długoterminowego wynajmusąd orzeknie przepadek jego równowartości. Równowartość oznacza wartość samochodu, która została określona w polisie ubezpieczeniowej na dany rok. Jeżeli natomiast kierowca nie będzie posiadał polisy, sąd weźmie pod uwagę średnią wartość rynkową danego modelu samochodu – podobna zasada będzie dotyczyła zbycia lub ukrycia auta, którym spowodowano wypadek. Od kiedy nowe przepisy drogowe dotyczące nietrzeźwych kierowców wejdą w życie? Początek obowiązywania zmian zapowiedziano na 14 marca 2024.

Przekroczenie limitu punktów karnych może skutkować nawet całkowitą utratą prawa jazdy. Przeczytaj nasz artykuł „Utrata prawa jazdy za punkty — co oznacza? Jak je odzyskać?” i dowiedz się więcej!

Wyższa kara za brak aktualnej polisy OC – zmiana przepisów dla kierowców

Nowe przepisy ruchu drogowego przewidują również wzrost kar za brak aktualnej polisy OC. Na ich wysokość będzie miało wpływ obowiązujące w danym momencie wynagrodzenie minimalne – od stycznia 2024 jest to 4242 zł brutto. Właściciele aut osobowych mogą więc otrzymać karę nawet 8484 zł, jeżeli spóźnią się z opłaceniem polisy o więcej niż 14 dni. W przypadku zaledwie 4-14 dni kara może wynieść 4242 zł, z kolei jeśli opóźnienie nie będzie większe niż 3 dni – 1700 zł.

Dla właścicieli pojazdów ciężarowych kwoty są jeszcze wyższe:

  • 2550 zł przy opóźnieniu do 3 dni;
  • 6370 zł przy opóźnieniu 4-14 dni;
  • 12730 zł przy opóźnieniu dłuższym niż 14 dni.

Podwyżka kar za brak aktualnego OC dotyczy również właścicieli motorowerów oraz motocykli – w tym przypadku jednak kwoty są dużo niższe niż dla właścicieli samochodów osobowych i „dostawczaków” – 280 zł, 700 zł lub 1400 zł.

Wysokość kar za brak aktualnej polisy ubezpieczeniowej OC wzrośnie po raz drugi po 1 lipca 2024 – wiąże się to z kolejną podwyżką minimalnego wynagrodzenia.

Pozostając w temacie przepisów ruchu drogowego, warto przypomnieć sobie wszystkie znaki drogowe spotykane na polskich drogach. Artykuł „Jakie są rodzaje znaków drogowych w Polsce?” to solidna dawka wiedzy na ten temat!

Nowe prawo drogowe – taksówkarze wyłącznie z polskim prawem jazdy

W związku ze zmianami przepisów drogowych taksówkarze poruszający się po polskich ulicach będą zmuszeni do wymiany prawa jazdy na polskie. Od 17 czerwca 2024 roku kierowcy z zagranicznym dokumentem nie będą mogli realizować przewozów osób. Co ważne, obowiązek ten będzie dotyczył również kierowców Bolta i Ubera. Wszelkie tego typu firmy będą więc zobowiązane do weryfikacji swoich kierowców – zarówno pod kątem posiadania polskiego prawa jazdy, jak i pod kątem niekaralności.

Podatek od samochodów spalinowych

Zmiana przepisów dla kierowców na 2024 rok uwzględnia również nowy podatek płacony po zakupie używanego samochodu spalinowego. Ma on dotyczyć zarówno pojazdów z silnikiem benzynowym lub silnikiem diesla, jak i aut z LPG oraz hybrydowych. Zmiana została przewidziana dopiero na koniec 2024 roku – na rok 2026 planowane jest z kolei wprowadzenie podatku, który będzie zobowiązany zapłacić każdy właściciel auta spalinowego, nie tylko przy zakupie. Opłata ma obowiązywać na cały rok.

Więcej na temat podatku od aut spalinowych przeczytasz w artykule „Podatek od aut spalinowych w 2024 – ile wyniesie i kto go zapłaci?”.

Strefy czystego transportu

Nowe przepisy drogowe dotyczą także powstania pierwszych stref czystego transportu – jako pierwsze mają się one pojawić w Warszawie i w Krakowie w lipcu 2024. W związku ze zmianą do tych miast nie będą mogli wjechać posiadacze starszych modeli:

  • aut benzynowych, które nie spełniają wymogów Euro 1;
  • diesli, które nie spełniają wymogów Euro 2.

Kolejna część uchwały przewidziana jest na 2026 rok. Niestety, samochody, które nie spełniają jej wymogów, a zostały zakupione od kwietnia 2023, nie będą mogły wjechać do Krakowa już od połowy 2024 roku. Kierowcy, którzy pomimo zakazu zdecydują się poruszać po mieście starszym pojazdem, będą musieli liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł.

Jeśli poszukujesz kilkuletniego samochodu spełniającego wymogi norm Euro, lecz nie masz wystarczających środków na jego zakup, możesz skorzystać z autopożyczki, leasingu lub wynajmu auta!

Wpis powstał: 23 lutego, 2024
  • Facebook