Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają? Kto może ich używać?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

1 stycznia 2020 roku do użytku wprowadzone zostały charakterystyczne zielone tablice rejestracyjne. Co właściwie one oznaczają i dla kogo są przeznaczone?

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu to jasna informacja na temat województwa i powiatu, w którym zarejestrowano dany samochodu. Tradycyjne tablice występują w białym kolorze z czarnymi oznaczeniami. Coraz więcej samochodów poruszających się po polskich drogach posiada jednak zielone tablice rejestracyjne. Widnieją na nich:

 • symbol państwa (PL) i flaga Unii Europejskiej;
 • wyróżnik województwa;
 • wyróżnik powiatu bądź miasta;
 • nalepka legalizacyjna;
 • wyróżnik pojazdu (pięć liter oraz cyfr).

Zielonych tablic nie należy mylić z tymi w kolorze żółtym – oznaczają one bowiem samochody uznane za zabytkowe.

Zielone tablice rejestracyjne – w jakich autach?

Zielone tablice rejestracyjne to znak rozpoznawczy samochodów bezemisyjnych z napędem elektrycznym lub wodorowym – stają się one w Polsce coraz bardziej popularne. Drugi rodzaj aut również należy do pojazdów elektrycznych – stąd taka sama tablica. Pojazdy te w dużym stopniu zmniejszają emisję dwutlenku węgla i pracują znacznie ciszej niż auta z tradycyjnym napędem. Tablice w zielonym kolorze pozwalają z łatwością odróżnić jeden z tych samochodów od auta wyposażonego w napęd spalinowy. Od 2020 roku muszą posiadać je wszystkie pojazdy, które nie zostały wyposażone w standardowy wlew paliwa.

Możesz również sprawdzić, jak może wyglądać przyszłość samochodów elektrycznych, zapoznając się z artykułem: Elektromobilność – chwilowy trend czy przyszłość motoryzacji?

Zielone tablice rejestracyjne a przywileje właściciela

Korzystając z samochodu z zielonymi tablicami rejestracyjnymi, kierowca zyskuje kilka dodatkowych przywilejów. To m.in.:

 • jazda pasami przeznaczonymi dla autobusów (buspasami);
 • bezpłatne parkowanie w wyznaczonych strefach płatnego parkowania (w zależności od miasta);
 • wjazd do stref przeznaczonych dla pojazdów zeroemisyjnych (głównie w centrach dużych miast).

Możliwość korzystania z wymienionych dróg i stref zapewnia jednocześnie sporą oszczędność czasu – zwłaszcza w tzw. godzinach szczytu – stresu oraz pieniędzy. Co więcej, samochody elektryczne są też zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż pojazdy z napędem spalinowym. Prowadząc „elektryka” bez zielonych tablic, kierowca również ma pełne prawo korzystać z powyższych przywilejów – jest on jednak wówczas bardziej narażony na kontrole. Oznaczenia na szybie
w postaci naklejek są bowiem dużo mniej widoczne niż rejestracja. Mówiąc o przywilejach właścicieli aut z zielonymi tablicami, nie należy zapominać o dofinansowaniach do ich zakupu. Takie mogą pochodzić m.in. z rządowego programu „Mój elektryk”.

O elektrykach mówi się już od lat – coraz popularniejszy staje się też temat aut bezzałogowych. Zapoznaj się z artykułem, z którego dowiesz się czy samochody autonomiczne zdominują przyszłość motoryzacji?

Jak zdobyć zieloną tablicę rejestracyjną?

Zielone tablice rejestracyjne może uzyskać każdy właściciel samochodu z elektrycznym bądź wodorowym napędem. Możliwość ta dotyczy również osób decydujących się na leasing lub wynajem długoterminowy tego typu pojazdu. W ofercie Automarket.pl dostępnych jest wiele modeli „elektryków”. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, dla których troska o środowisko jest istotną kwestią. Co ważne, tablice rejestracyjne elektryczne montuje się wyłącznie  nowych autach. Jeśli więc kierowca korzysta z pojazdu z takim napędem od jakiegoś czasu i posiada poprzednią wersję tablic, nie ma obowiązku ich wymiany. Jeżeli jednak postanowi on zdobyć zielone tablice, jego samochód będzie znacznie bardziej rozpoznawalny na drogach – a to pozwoli uniknąć nieprzyjemności, np. zgłoszeń o „bezprawnej” jeździe po buspasach. W celu wymiany tablic na zielone wystarczy:

 • odwiedzić urząd miasta lub gminy, starostwo powiatowe bądź urząd dzielnicy zgodny z adresem zamieszkania;
 • złożyć w wydziale komunikacji wniosek, wskazując jako powód wymianę w celu oznakowania pojazdu elektrycznego;
 • wnieść opłatę za dwie tablice i naklejki legalizacyjne w wysokości 93 zł.

Jeżeli „elektryk” nie jest wyposażony w nowe zielone tablice, musi posiadać właściwe oznaczenie w postaci naklejek na przednich szybach. W przypadku pojazdów elektrycznych to litery EE, z kolei w przypadku aut z napędem wodorowym – H.

Jeśli od dawna planujesz zakup lub leasing auta z napędem elektrycznym, na Automarket.pl czeka na Ciebie ponad 100 nowych aut elektrycznych w leasingu oraz około 40 modeli dostępnych „na abonament”. To zarówno samochody osobowe, jak i praktyczne pojazdy dostawcze, pożądane w wielu przedsiębiorstwach. Wybierz model, który najbardziej przyda Ci się do celów służbowych i ciesz się wygodną, cichą i ekologiczną jazdą na własnych warunkach!


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 24 stycznia, 2024
 • Facebook