Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Kolizja drogowa – co dalej? Co należy zrobić po stłuczce lub wypadku?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Stało się: zdarzyła Ci się stłuczka samochodowa – co dalej należy zrobić, gdzie zgłosić szkody i jak postępować w przypadku leasingu lub wynajmu auta? Nasz artykuł przyniesie Ci odpowiedzi na te pytania.

Czym jest kolizja drogowa?

Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym nikt nie został poszkodowany – szkody dotyczą w tym przypadku wyłącznie pojazdów. Może to być uderzenie w słupek lub budynek czy zderzenie pojazdów skutkujące wgnieceniem zderzaka.

Kolizja drogowa – co dalej?

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w przypadku wystąpienia kolizji, jest usunięcie obydwu pojazdów na bok – nie mogą one zagrażać pozostałym uczestnikom ruchu. W sytuacji, w której doszło do kolizji drogowej, kierowcy zazwyczaj nie muszą wzywać policji – szczególnie jeśli nie ma wątpliwości co do sprawcy zdarzenia, między stronami nie wyniknął żaden konflikt i żadna z nich nie pozostaje pod wpływem alkoholu. Ważne, aby obie strony miały przy sobie dokument tożsamości, prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę OC.

Jesteś poszkodowanym w kolizji drogowej – co dalej robić? Przede wszystkim upewnij się, czy sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC. Jeśli uszkodzenia są niewielkie i możesz wrócić samochodem do domu, zgłoszenia do ubezpieczyciela winnej osoby możesz dokonać już po powrocie:

 • telefonicznie;
 • online (poprzez stronę ubezpieczyciela);
 • w oddziale firmy ubezpieczeniowej.

Jeżeli natomiast konieczne jest holowanie lub lawetowanie, szkodę musisz zgłosić na miejscu zdarzenia. Osoba, która spowodowała stłuczkę, powinna natomiast sporządzić oświadczenie o kolizji drogowej. Niezbędne okażą się również zdjęcia przedstawiające powstałą szkodę, np. wgniecenia lub zarysowania karoserii.

Kolizja – co dalej w przypadku leasingu lub wynajmu?

W przypadku, gdy sprawcą kolizji jest osoba korzystająca z leasingu samochodu lub samochodu na abonament, spowodowane przez nią szkody pokrywa ubezpieczenie AC. Zazwyczaj jednak musi on dodatkowo pokryć pewną kwotę samodzielnie. Jeżeli natomiast wynajmujący lub leasingobiorca jest osobą poszkodowaną, naprawa pojazdu jest finansowana w całości z OC sprawcy.

Jeśli jesteś klientem Automarketu – bez względu na to, czy korzystasz z auta w leasingu, czy w abonamencie – w razie kolizji od razu skontaktuj się z naszą infolinią. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia zapewniamy naszym leasingobiorcom i wynajmującym profesjonalną pomoc na wszystkich niezbędnych obszarach. Co więcej, w przypadku pakietu Comfort, na czas naprawy otrzymujesz od nas samochód zastępczy.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument, w którym sprawca kolizji przyznaje się do winy. Spisują go obie strony zdarzenia, uwzględniając w jego treści:

 • imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania obydwu kierowców;
 • imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania właścicieli samochodów (o ile to nie oni prowadzili samochody);
 • datę, miejsce oraz dokładny czas zdarzenia,
 • dane świadków zdarzenia (o ile takowi byli) wraz z ich podpisami;
 • wskazanie sprawcy i poszkodowanego;
 • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy;
 • nazwę firmy ubezpieczyciela sprawcy;
 • szczegółowy opis zdarzenia i zniszczeń pojazdów;
 • informację o ewentualnym uszkodzeniu innych przedmiotów wraz z ich wskazaniem;
 • podpisy uczestników kolizji drogowej.

Druk oświadczenia sprawcy kolizji drogowej warto mieć zawsze w samochodzie – jest to jednak dobrowolna decyzja kierowcy. Istnieje natomiast kilka niezbędnych elementów, które muszą znaleźć się w każdym pojeździe – na ich temat przeczytasz w artykule „Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i za granicą – co warto wiedzieć?”.

Kolizja a wypadek – różnice

Definicja kolizji jest już Ci znana – o wypadku drogowym mówi się natomiast w przypadku zdarzenia, w którym oprócz uszkodzeń samochodu doszło do obrażeń ciała lub śmierci co najmniej jednego z uczestników. Dokładną definicję wypadku wskazuje Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128). W przypadku kolizji wzywanie policji zazwyczaj nie jest konieczne. Jeśli miał jednak miejsce wypadek drogowy, wezwanie na miejsce zdarzenia odpowiednich służb jest obowiązkowe.

Sprawdź!

W wyniku kolizji lub wypadku dochodzi niekiedy do tzw. szkody całkowitej. Więcej na jej temat przeczytasz w naszym artykule „Szkoda całkowita – czym jest i jak sobie z nią poradzić?”.

Kolizja drogowa – mandat

Osoba, która spowodowała kolizję drogową, musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami – zazwyczaj jest to utrata zniżek OC. Jeśli jednak poszkodowany postanowi wezwać policję, sprawca otrzyma dodatkowo mandat.

W 2024 roku kara za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym wynosi minimum 1000 złotych – nawet jeśli jest to wyłącznie niewielka kolizja. Oprócz wspomnianego mandatu sprawca otrzymuje również karę za wykroczenie będące przyczyną zdarzenia. Niekiedy koniecznością okazuje się sprawa w sądzie – dotyczy to jednak sytuacji, w których sprawca uciekł z miejsca kolizji lub był w jej momencie pod wpływem alkoholu.

Kolizja a zniżki OC – czy trzeba obawiać się ich utraty?

System zniżek za jazdę bez szkód zależy od firmy ubezpieczeniowej. Nie da się więc stwierdzić jednoznacznie, ile zniżek utraci sprawca kolizji drogowej w konkretnej sytuacji. Zazwyczaj jednak rok bezszkodowej jazdy wiąże się z przyznaniem 10% zniżki, z kolei spowodowanie kolizji – z utratą tych 10%. W przypadku, gdy doszło do stłuczki, zamiast wpisywać w wyszukiwarce frazy „kolizja a zniżki” czy „kolizja drogowa a zniżki OC”, lepiej od razu skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym i zapytać o zniżki po kolizji.

Wiesz już, co zrobić w razie kolizji, jak wygląda kwestia zniżek po spowodowaniu stłuczki i czy w przypadku kolizji mandat jest normą. Pozostało nam już tylko życzyć Ci bezpiecznej, bezkolizyjnej jazdy!

Wpis powstał: 29 lutego, 2024
 • Facebook