Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Amortyzacja samochodu w firmie – na czym polega?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Samochód to często jeden z najważniejszych środków trwałych przedsiębiorstwa. Decydując się na jego zakup, warto zapoznać się z zasadami amortyzacji pojazdu w firmie.

Amortyzacja środków trwałych – czym właściwie jest?

Środkami trwałymi nazywamy regularne, stopniowe zużywanie składników majątkowych firmy. Odpisy amortyzacyjne umożliwiają wskazanie wartości zużywanych w przedsiębiorstwie składników. Co ważne, okres ich użytkowania musi wynosić co najmniej rok, z kolei ich wartość początkowa nie może być niższa niż 10 000 złotych. Środki trwałe muszą być wykorzystywane na potrzeby przedsiębiorstwa bądź wynajmowane lub dzierżawione.  Samochód firmowy to jeden z nich – ważne jednak, aby był użytkowany przynajmniej przez 12 miesięcy i był warty co najmniej tyle, co wspomniana kwota. Musi on wówczas zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Wówczas można odliczać jego wartość jako koszt uzyskania przychodu. Amortyzacja samochodu w firmie polega więc na ujęciu jego zużycia w firmowych kosztach. Wyróżniamy kilka rodzajów amortyzacji:

  1. liniową;
  2. naturalną;
  3. degresywną.

Amortyzacji można dokonywać zarówno w przypadku samochodów nowych, jak i używanych.

W przypadku leasingu operacyjnego czy długoterminowego wynajmu amortyzacja samochodu nie jest możliwa.

Amortyzacja pojazdu w firmie – jak jej dokonać?

Wpisując firmowy samochód do ewidencji środków trwałych, należy wybrać jedną z metod amortyzacji, a także jej okres oraz stawkę. Zgodnie z przepisami właściciel pojazdu ma także obowiązek zweryfikować, czy sposób określania odpisów amortyzacyjnych nie powinien ulec zmianie. Jedną z najczęściej wybieranych metod amortyzacji jest amortyzacja liniowa. Umożliwia ona dokonywanie odpisów amortyzacyjnych o takiej samej wysokości przez cały okres. W tym przypadku w ciągu roku można odliczyć 20% początkowej wartości auta. To z kolei oznacza, że okres amortyzacji to pięć lat – odpisy amortyzacyjne rozkładają się na cały ten czas. Mogą być one stosowane od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym samochód ujęto w środkach trwałych.

W przypadku amortyzacji samochodu osobowego spalinowego limit odpisów amortyzacyjnych to 150 000 złotych. Jeśli natomiast mowa o pojazdach elektrycznych, limit ten wynosi 225 000 złotych. Amortyzacji osobowego samochodu w firmie można dokonać także metodą liniową przyspieszoną – stawkę mnoży się wówczas przez współczynnik wynoszący maksymalnie 1,4. Najwyższa stawka może więc wynosić nawet 28% – a dzięki temu okres amortyzacji zamiast 5 lat wynosi 3 lata i 7 miesięcy.

Jednorazowa amortyzacja samochodu – co to takiego?

W 2017 roku wprowadzono możliwość jednorazowego wliczenia ceny nabycia samochodu do KUP. Dotyczy ona tzw. małych podatników oraz przedsiębiorców, którzy prowadzenie własnej działalności rozpoczęli właśnie w danym roku. Jednorazowa amortyzacja to odpis księgowany w miesiącu, w którym rozpoczęto korzystanie ze środka trwałego. Można wówczas pominąć wiele czasochłonnych formalności. Jednorazową amortyzację samochodu stosuje się też w ramach pomocy de minimis. W tym przypadku umożliwia się odpis amortyzacyjny m.in. środków transportu – nie obejmują one jednak pojazdów osobowych. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wartość początkowa auta osobowego to maksymalnie 10 000 złotych. W takim wypadku przedsiębiorca może zastosować jednorazową amortyzację pojazdu.

Z amortyzacji można skorzystać w przypadku finansowego leasingu samochodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej opcji finansowania, zajrzyj do naszych artykułów: Leasing samochodu na firmę jednoosobową – wszystko, co musisz wiedzieć i Rata leasingu w kosztach firmy – jak rozliczyć leasing?

Amortyzacja samochodu używanego lub ulepszonego

W przypadku samochodów używanych lub ulepszonych można zastosować tzw. amortyzację indywidualną. Przedsiębiorca może wówczas sam określać stawki amortyzacji – muszą to być jednak pojazdy używane lub ulepszone, wprowadzone do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy. Podstawą naliczania odpisów jest w takiej sytuacji obecna cena rynkowa pojazdu. Szczegółowe reguły określania indywidualnych stawek widnieją w Ustawie o PIT. W przypadku używanych aut podatnik ma obowiązek udowodnienia, że poprzedni właściciele użytkowali je wcześniej przez minimum 6 miesięcy. Jeśli natomiast chodzi o auta ulepszane, poniesione na ulepszenia koszty muszą wynosić minimum 20% początkowej wartości pojazdów. Przy metodzie indywidualnej okres amortyzacji może skrócić się do 2,5 roku.

Na Autom czekają na Ciebie sprawdzone samochody, na które zdecydowało się już wielu przedsiębiorców. Bez względu na to, czy poszukujesz pojazdu osobowego, czy dostawczaka do swojej firmy, znajdziesz odpowiedni model w korzystnych warunkach. Jeśli zależy Ci na amortyzacji samochodu, postaw na zakup auta za gotówkę. Jeżeli jednak wolisz pozostać przy leasingu lub wynajmie, nasza oferta również Cię nie zawiedzie.

Wpis powstał: 3 stycznia, 2024
  • Facebook