Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Rata leasingu w kosztach firmy – jak rozliczyć leasing?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Rośnie popularność leasingu jako formy finansowania inwestycji firmowych. Doceniają ją nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Leasing oznacza bowiem niskie lub zerowe koszty początkowe, czy elastyczność w dopasowywaniu auta do potrzeb firmy. Oraz fakt, że ratę leasingową można wciągnąć w koszty firmowe. Sprawdź, jak to zrobić.

Popularność leasingu i jej przyczyny

Według prognoz Związku Polskiego Leasingu w 2023 r. finansowanie leasingiem może wzrosnąć nawet o 8-9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. A warto zauważyć, że już wtedy łączna kwota, na jaką firmy leasingowe udzieliły finansowania, wynosiła ponad 88 mln zł. Z kolei z raportu przygotowanego przez PKO Leasing wynika, że 73 proc. aut na polskim rynku kupowana jest przez właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw i to właśnie leasing jest najchętniej wybieraną przez nich formą finansowania zakupu. Autorzy raportu zaznaczają też, że na popularności zyskuje również wynajem długoterminowy. Ich zdaniem obie formy finansowania są chętnie wybierane z uwagi na:

 • mniej formalności i większą łatwość w uzyskaniu zgody na finansowanie niż w przypadku kredytu bankowego,
 • możliwość ujęcia raty leasingowej lub czynszu w najmie w kosztach uzyskania przychodu oraz rozliczenia podatku VAT,
 • większą elastyczność firm leasingowych w stosunku do klientów, którzy mają problemy ze spłatą samochodu.

Zalety leasingu

Do atutów leasingu, wymienionych w raporcie PKO Leasing, niewątpliwie należy dodać:

 • pozyskanie sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej z minimalnym wkładem własnym na start albo bez niego,
 • możliwość dostosowywania floty do potrzeb firmy. Jeśli aktualnie posiadane auto okaże się np. za duże albo zbyt drogie w eksploatacji, po upływie umowy leasingowej można wymienić je na inne bez konieczności wykupu,
 • łatwość wymiany i modernizacji floty co kilka lat,
 • brak ryzyka utraty wartości, szczególnie w przypadku nowych aut, które w pierwszych latach użytkowania tracą nawet 30-40 proc. wartości,
 • możliwość rozszerzenia umowy leasingowej o dodatkowe usługi takie jak samochód zastępczy na czas naprawy auta, przeglądy, czy wymiana opon. Takie opcje zawarte są w pakiecie Comfort na platformie Automarket.pl.

Leasing finansowy

W zależności od tego, kto jest właścicielem przedmiotu leasingu czyli samochodu i kto ponosi odpowiedzialność za utratę jego wartości oraz koszty eksploatacji, wyróżnia się leasing finansowy i operacyjny.

W przypadku leasingu finansowego, od momentu podpisania umowy to leasingobiorca jest właścicielem auta i ponosi koszty jego amortyzacji. Jednocześnie może wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych swojej firmy. Podatek VAT jest opłacany z góry wraz z pierwszą ratą leasingową. Gdy spłacona zostanie ostatnia rata, auto przechodzi na własność leasingobiorcy.

Rata leasingowa składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć część odsetkową raty oraz odpisy amortyzacyjne. Aby możliwe były odpisy amortyzacyjne, należy ustalić wartość początkową pojazdu. Następnie, po wpisaniu go do ewidencji środków trwałych, wybrać metodę amortyzacji. Dwie najpopularniejsze to:

 • amortyzacja liniowa, która polega na równomiernym rozłożeniu kosztu pojazdu w określonym czasie. Roczna wartość amortyzacji jest stała i równomiernie rozłożona na cały okres leasingu.
 • amortyzacja degresywna, która stosowana jest wówczas, gdy koszt amortyzacji nie jest rozłożony równomiernie ale w sposób bardziej intensywny na początku okresu leasingu i coraz mniejszy w kolejnych latach.

Leasing operacyjny

W przypadku leasingu operacyjnego, to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu przez cały okres obowiązywania umowy, a przeniesienie praw własności może nastąpić dopiero po wykupie pojazdu. Leasingobiorca ma jednak możliwość odstąpienia od wykupu i zwrot auta do firmy leasingującej. Podatek VAT jest w tej opcji doliczany do rat leasingowych.

Przy leasingu operacyjnym istotną informacją, która rzutuje na możliwość wciągnięcia raty w koszty firmy, jest wartość pojazdu. Jeśli nie przekracza ona 150 tys. zł dla samochodów spalinowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych raty leasingowe można w całości wpisać w koszty prowadzonej działalności. W sytuacji, kiedy auto wykorzystywane jest wyłącznie służbowo, można też odliczyć 100 proc. podatku VAT od każdej raty leasingowej. Jeśli pojazd używany jest też prywatnie, wówczas odliczenie może sięgać tylko 50 proc.

Właściciel firmy ma też możliwość ujęcia w kosztach polisy ubezpieczeniowej OC leasingowanego samochodu.

Wykup auta poleasingowego a odliczenia

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na wykup samochodu poleasingowego, na który kończy się umowa, poniesiony wydatek także może wciągnąć w koszty firmowe. Może także odliczyć podatek VAT.

Po wykupie z leasingu operacyjnego samochód może zostać wpisany do ewidencji środków trwałych. Wówczas przedsiębiorca może wciągnąć w koszty jego amortyzację. Jeśli wartość pojazdu nie przekracza 10 tys. zł, może to być amortyzacja jednorazowa.

Rata leasingu w kosztach firmy

Z punktu widzenia planowania finansów firmowych, sposób wciągania w koszty leasingu samochodu albo floty pojazdów jest bardzo istotny. Przed podjęciem decyzji o rodzaju leasingu warto więc zastanowić się m.in. nad tym, czy firmę stać na opłacenie całości podatku VAT jednorazowo przy leasingu finansowym, czy pojazd będzie w przyszłości wykupywany oraz czy istotny jest czas trwania umowy leasingowej, która może być znacznie krótsza w przypadku leasingu finansowego.

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 31 maja, 2023
 • Facebook