Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing samochodu na firmę jednoosobową – wszystko, co musisz wiedzieć

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Czy można wziąć leasing samochodu na jednoosobową działalność gospodarczą? Jak najbardziej! To forma finansowania, która jest dziś dostępna dla wszystkich. I zdecydowanie warto się nad nią zastanowić, szczególnie gdy dobry samochód w firmie jednoosobowej jest absolutnie niezbędny. Decydując się na leasing, nie trzeba zamrażać dużej gotówki, a tym samym ograniczać finansowo swojego biznesu. Auto ma pomóc wspierać jego rozwój, a nie go spowalniać – i właśnie tak może być z leasingiem samochodu! A to zaledwie początek korzyści, które może przynieść przedsiębiorcy.

Niższe podatki w firmie jednoosobowej z autem w leasingu

W zdecydowanej większości umów leasingowych, w których przedmiotem dzierżawy jest pojazd, chodzi o leasing operacyjny – nie inaczej jest w przypadku leasingu na Automarket.pl. Leasing operacyjny polega na użyczeniu leasingobiorcy pojazdu w zamian za opłacanie przez niego co miesiąc rat leasingowych. Zatem właścicielem auta przez cały okres trwania umowy pozostaje leasingodawca. W związku z tym to on ujmuje samochód w swojej ewidencji środków trwałych, a nie firma jednoosobowa będąca leasingobiorcą.

Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcy co miesiąc spore korzyści podatkowe, zarówno pod względem obniżenia kosztów uzyskania przychodu, jak i rozliczenia VAT-u.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, warto rozważyć także inną opcję, jaką jest wynajem długoterminowy samochodu. Chociaż zasady tego rodzaju finansowania są podobne, jak w przypadku leasingu, istnieją również różnice, na które należy zwrócić uwagę. Na naszym blogu wyjaśniamy, kiedy lepiej zdecydować się na wynajem a kiedy wziąć auto w leasing.

Leasing samochodu a koszty uzyskania przychodu

Przedsiębiorca ma możliwość wliczenia wydatków związanych z leasingiem w koszty uzyskania przychodu. Jednak to, jaką ich część może w taki sposób rozliczyć, jest uzależnione od wartości auta (po nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku).

  1. Samochód osobowy do 150 tys. zł netto (spalinowy/hybryda) albo do 225 tys. zł (elektryczny) netto – osoby, które zdecydują się na leasing auta, którego wartość jest równa lub niższa wymienionym kwotom, mogą zaliczyć w koszty uzyskania przychodu:
  2. 100 proc. wartości czynszu inicjalnego – czyli tak zwanej opłaty wstępnej – warto pamiętać, że w ofercie Automarket.pl jest dostępny leasing samochodu z opcją dostosowania wysokości tej opłaty do własnych potrzeb; od 0 do 40. proc.,
  3. 100 proc. wartości rat leasingowych – co miesiąc.

Samochód osobowy powyżej 150/225 tys. zł netto

Biorąc natomiast w leasing samochód, którego wartość przekracza ten limit, trzeba mieć na uwadze określoną w ustawie tzw. zasadę proporcjonalności. Za koszty uzyskania przychodów nie są uznawane opłaty w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota limitu pozostaje do wartości samochodu osobowego.

Objaśniając to na przykładzie: jeśli auto jest dwukrotnie droższe, niż wskazuje limit 150. lub 225. tys., to w koszty można wliczyć połowę wydatków związanych z leasingiem. Jeżeli jest dziesięć razy droższe – to jedną dziesiątą wydatków (wartości czynszu inicjalnego i każdej comiesięcznej raty).

Leasing na firmę jednoosobową a VAT

Operacyjny leasing samochodu na firmę jednoosobową to usługa, która jest objęta podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Jest on zatem doliczany do czynszu inicjalnego oraz każdej comiesięcznej raty leasingowej. Przedsiębiorca ma prawo do jego odliczenia – o ile jest czynnym płatnikiem VAT.

O tym, w jakiej wysokości można odliczyć VAT, decyduje sposób korzystania z samochodu. Jeśli auto z leasingu jest wykorzystywane jedynie w celach służbowych, to można odliczać 100 proc. wartości podatku VAT. Z kolei osoby, które korzystają z auta zarówno służbowo, jak i prywatnie, mogą odliczyć 50 proc. VAT. Co istotne, nieodliczona połowa może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu!

Profesjonalna obsługa samochodu w leasingu

Leasing auta na firmę jednoosobową to nie tylko korzyści podatkowe. Niemniej istotna jest wygoda takiego rozwiązania. Przedsiębiorcy mają sporo na głowie – to nie ulega wątpliwości. Wzięcie samochodu w leasing odciąża ich przynajmniej w kwestii opiekowania się pojazdem czy załatwiania takich stresujących i często przedłużających się formalności, jak przejście przez proces likwidacji szkód w firmie ubezpieczeniowej po kolizji czy wypadku.

Firmy leasingowe oferują często swoim klientom pakiety usług dodatkowych dotyczących profesjonalnej obsługi auta. Biorąc leasing na Automarket.pl, leasingobiorca ma do wyboru dwie opcje:

  • Pakiet podstawowy Basic – z zagwarantowaną koordynacją likwidacji szkód oraz obniżoną wysokością raty leasingowej (w stosunku do raty uwzględniającej pakiet Comfort).
  • Pakiet rozszerzony Comfort – oferuje to samo, co pakiet Basic, a ponadto samochód zastępczy na czas naprawy auta, obsługę serwisową u sprawdzonego specjalisty oraz opiekę nad oponami: pomoc dotyczącą ich zakupu, serwisu, wymiany czy przechowywania.

Korzystne warunki rozliczeń leasingu samochodu na firmę jednoosobową

Leasing samochodu na Automarket.pl, a dokładniej związane z nim wydatki, można dopasować do potrzeb oraz możliwości finansowych firmy. Kredyty bankowe są pod tym względem zdecydowanie mniej elastyczne. Na Automarket.pl zyskasz optymalną dla siebie (i swojego biznesu!) ratę leasingową, dostosowując następujące elementy umowy:

  • Wysokość opłaty wstępnej – możesz zapłacić z góry określoną część wartości pojazdu, dzięki czemu Twoje comiesięczne raty leasingowe będą niższe. Wybierasz najbardziej odpowiadającą Ci opcję z zakresu od 0 do 40 procent – jeśli zdecydujesz się na 0, to nie ponosisz jednorazowej opłaty wstępnej, ale raty będą wyższe.
  • Pakiet usług – pakiet Basic jest wliczony w wartość każdego auta, w przypadku pakietu Comfort do rat będzie doliczana dodatkowa stała opłata. W zamian zyskujesz jednak szereg profesjonalnych usług związanych z opieką nad pojazdem.
  • Okres obowiązywania umowy – im więcej rat, tym niższa ich wartość!
  • Limit kilometrów – do podpisania umowy leasingowej konieczne jest określenie liczby kilometrów, które przejeżdża się w ciągu całego roku. Ma on wpływ na wartość raty; im wyższy limit (czyli im więcej jeździsz), tym większa będzie rata. Pamiętaj jednak, że zaniżanie limitu zdecydowanie się nie opłaca. Po jego przekroczeniu konieczne jest bowiem poniesienie dodatkowej opłaty (przy zwrocie pojazdu) za każdy nadprogramowy kilometr. Ale spokojnie: jeśli w trakcie trwania umowy okaże się, że limit został źle oszacowany i przydałby się wyższy, to można go po prostu zmienić.

Leasing samochodu używanego czy nowego?

Co jeszcze warto wiedzieć o tej formie finansowania, nim weźmie się samochód w leasing? Zdecydowanie to, że możesz zdecydować się nie tylko na nowe, ale też używane auto! Ta druga opcja pozwala Ci sporo zaoszczędzić w stosunku do comiesięcznych wydatków związanych z wyleasingowaniem identycznego, ale nowego, modelu auta.

Leasing samochodu używanego może dotyczyć pojazdów każdego typu i wszystkich marek, oczywiście zależnie od oferty danego leasingodawcy. Na Automarket.pl masz naprawdę spory wybór, co znacznie ułatwia zdobycie auta marzeń. Co więcej, oznacza brak zmartwień o stan techniczny pojazdu. Eksperci Automarket.pl dokonują dokładnej oceny stanu technicznego poprzez szczegółową 75-stopniową inspekcję. Standardem także gwarancja lub polisa ubezpieczeniowa od kosztów napraw na pojazdy używane. W odpowiednim miejscu leasing samochodu używanego na firmę jednoosobową jest zatem w pełni bezpieczny!

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 14 czerwca, 2023
  • Facebook