Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing czy wynajem – co lepsze do jednoosobowej działalności gospodarczej?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Chcesz wziąć auto na firmę, ale bez zamrażania dużej gotówki czy brania kredytu w banku? Masz zatem dwa popularne rozwiązania: leasing samochodu albo wynajem długoterminowy. To formy finansowania, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo podobne, jednak są między nimi istotne różnice. Aby pomóc wybrać Ci usługę idealną dla Twoich potrzeb (i Twojego biznesu!), przyjrzymy się bliżej obu tym rozwiązaniom. Postaramy się również rozstrzygnąć, co będzie lepsze do jednoosobowej działalności gospodarczej: leasing czy wynajem długoterminowy.

Wynajem długoterminowy i leasing – podobieństwa

Wynajem długoterminowy auta można również nazwać wzięciem samochodu na abonament. Wypożyczasz pojazd na dłuższy okres – na Automarket.pl od 12. do nawet 48. miesięcy – i po prostu nim jeździsz, a opiekę serwisową, ubezpieczenie i inne kwestie związane z obsługą auta zostawiasz specjalistom. To trochę jak z najmem mieszkania. Ty korzystasz z jego udogodnień, a jak coś się zepsuje, to wołasz administratora lub wynajmującego. I również co miesiąc płacisz „czynsz” – ratę wynajmu długoterminowego. Na koniec umowy możesz zdecydować się na jej przedłużenie, czyli dalszy najem tego samego auta, albo wybrać inny model – a nawet wykupić ten dotychczas użytkowany. Oczywiście możesz też całkowicie zrezygnować z usługi.

Leasing auta z pozoru brzmi podobnie. W jego przypadku również używasz pojazdu w zamian za opłacanie comiesięcznych rat leasingowych, a jego obsługą zajmują się profesjonaliści. Koszty tej obsługi także zostają wliczone w raty. I też masz kilka opcji do wyboru na koniec obowiązywania umowy. Możesz ją przedłużyć, wymienić auto na nowe, odkupić dotychczas użytkowane lub zwrócić samochód i nie korzystać dalej z leasingu. Zatem dlaczego to dwie osobne usługi?

Wynajem długoterminowy a leasing – czym się różnią?

Najważniejsza różnica między leasingiem a wynajmem długoterminowym dotyczy kosztów – wysokości miesięcznych rat oraz ewentualnego odkupu użytkowanego auta. Raty za samochód na abonament są zwykle niższe niż w przypadku rat leasingowych za ten sam model. Wynika to z faktu, że choć wykupienie auta nie jest obowiązkowe przy leasingu, to w pewnym sensie zaczyna się je spłacać. Jeśli zdecydujesz się na nabycie użytkowanego pojazdu na własność, dotychczasowe raty zostaną częściowo odjęte od jego wartości.

Z kolei w przypadku wynajmu długoterminowego cała wysokość rat jest wyłącznie opłatą za użytkowanie. Oczywiście z uwzględnieniem wszystkich dodatkowych usług, które otrzymujesz w wybranym przez Ciebie pakiecie. Płacisz zatem za to, że jeździsz samochodem i cieszysz się profesjonalną opieką. Auto jest ubezpieczone, a w razie kolizji lub wypadku to specjalista zajmuje się koordynacją likwidacji szkód. W pakiecie Comfort na Automarket.pl możesz także liczyć na pojazd zastępczy, obsługę serwisową oraz przechowywanie, wymianę i serwis opon. Tym samym raty są niższe, ale przy chęci wykupu auta płacisz jego pełną aktualną wartość rynkową.

Leasing auta a wynajem długoterminowy – kwestie podatkowe

Leasing samochodu jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, w tym jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ pomaga obniżyć wartość podatku dochodowego. W przypadku wyleasingowania samochodu osobowego o wartości do 150 tysięcy zł (dotyczy pojazdów spalinowych i hybryd) lub do 225 tysięcy zł (dotyczy aut elektrycznych), można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 100 proc. wysokości rat leasingowych oraz opłaty wstępnej. W przypadku droższych pojazdów obowiązuje zasada proporcjonalności. Jeśli weźmiesz w leasing auto dwukrotnie droższe od wartości limitu, to do kosztów zaliczysz połowę ich wartości. Jeżeli będzie trzykrotnie droższe od wartości limitu – to 1/3 wartości kosztów i tak dalej. Dowiedz się więcej o tym, jak rozliczana jest rata leasingu w kosztach firmy!

Przedsiębiorca może również odliczyć 23 proc. VAT od każdej opłaty leasingowej – zarówno od comiesięcznych rat, jak i opłaty wstępnej. Odliczenie może wynosić 100 proc. lub, jeśli auto jest użytkowane nie tylko służbowo, ale też prywatnie (w tzw. celach mieszanych), 50 proc. W tym drugim przypadku nieodliczona połowa zostaje zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Wynajem długoterminowy aut również może być rozliczony. Jeśli podatnik wykorzystuje auto w celach mieszanych, to będzie mógł zaliczyć w koszty 75 proc. wartości wydatków eksploatacyjnych związanych z wynajem samochodu, takich jak np. raty za najem oraz nieodliczony podatek VAT (czyli 50 proc. VAT). Jeśli użytkuje pojazd tylko do celów działalności gospodarczej, to będzie mógł odliczyć 100 proc. podatku VAT z comiesięcznych faktur i 100 zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności 100 proc. wartości wydatków eksploatacyjnych. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku także obowiązuje wspomniany wcześniej limit 150 000 zł i 225 000 zł.

Co lepsze do JDG: leasing czy wynajem długoterminowy?

Jak zatem wynika z powyższych informacji, zarówno leasing, jak i wynajem długoterminowy to bardzo wygodne rozwiązania, które przy okazji dają przedsiębiorcy ulgi podatkowe. Zastanawiając się więc, co będzie lepsze: leasing czy wynajem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje plany względem nowego samochodu.

Jeśli planujesz zmieniać auto np. co dwa lata i chcesz cieszyć się opcją sprawdzania możliwości swoich wymarzonych samochodów, a przy tym nie płacić co miesiąc wysokich rat, to lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wynajem długoterminowy aut.

Z kolei osoby nastawione na kupno własnego pojazdu, ale z wygodnym finansowaniem, powinny zwrócić swoją uwagę raczej w stronę leasingu auta. Część jego wartości spłacą w comiesięcznych ratach, przy czym będą korzystać z samochodu prawie jak z własnego, a do tego cieszyć się profesjonalną obsługą serwisową czy pokolizyjną.

Wpis powstał: 7 czerwca, 2023
  • Facebook