Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Podatek PCC od kupna samochodu – kto i kiedy musi go zapłacić?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zakup samochodu to nie tylko koszt samego pojazdu. W Polsce, nabywając samochód z drugiej ręki, musimy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Stanowi on dodatkowe obciążenie finansowe dla kupującego i jest nieodłącznym elementem procesu zakupu pojazdu na rynku wtórnym. Kto i kiedy płaci podatek? W jakiej sytuacji nie zapłacisz podatku?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Przez umowę sprzedaży samochodu sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu pojazd, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży samochodu powinna mieć formę pisemną – sprzedawca wykorzysta dokument do wyrejestrowania samochodu, a kupujący do zarejestrowania zakupionego samochodu. Poza tym umowa będzie potrzebna przy zgłaszaniu ubezpieczycielowi zmiany właściciela auta.

Kupno-sprzedaż samochodu – obowiązki stron

Obowiązkiem sprzedającego jest wydanie nie tylko samego samochodu, ale też dokumentów pojazdu: dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu (jeżeli została wydana). Sprzedający informuje o zbyciu pojazdu wydział komunikacji oraz ubezpieczyciela.

Kupujący pojazd ma obowiązek:

 • sprawdzić ważność polisy OC samochodu,
 • dopilnować ważność badania technicznego pojazdu,
 • zarejestrować pojazd w wydziale komunikacji,
 • uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek PCC-3 należy opłacić jeszcze przed rejestracją pojazdu.
Dowiedz się więcej o obowiązkach, związanych ze sprzedażą lub zakupem samochodu.

Podatek od kupna samochodu

PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, nałożony jest Ustawą z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych – zawarto w niej również zapisy dotyczące umowy sprzedaży rzeczy. Jeżeli kupujemy od osoby prywatnej, po zakupie samochodu z rynku wtórnego należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC-3) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży.

Deklarację PCC-3 (lub PCC-3/A przy współwłasności) należy złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Ile wynosi podatek PCC od kupna samochodu?

Wysokość PCC od samochodu w 2024 roku wynosi 2% wartości pojazdu.

Przykład 1:

Pan Jan kupił samochód o wartości 15 tysięcy złotych. 15 000 zł x 2% = 300 zł. Powinien zapłacić podatek w wysokości 300 złotych.

Ważne! Warto zwrócić uwagę, że podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa pojazdu – podatek płaci się od wartości, nawet jeśli sprzedający i kupujący uzgodnili inną cenę, którą wpisali w umowie kupna-sprzedaży auta.

Przykład 2:

Pan Jan kupił samochód o wartości 20 tysięcy złotych. Sprzedającemu zależało na szybkim dopływie gotówki, więc zgodził się sprzedać pojazd za 16 tys. zł. Kupujący powinien zapłacić podatek od wartości samochodu, nie od ceny, czyli 20 000 zł x 2% = 400 zł.

Jeżeli podatnik podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej samochodu, organ podatkowy dokona jej określenia na podstawie wyceny rzeczoznawcy lub opinii biegłego. Jeśli zostanie powołany biegły, a wartość samochodu będzie się różnić o więcej niż 33%, koszt opinii poniesie podatnik.

Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu?

Deklarację możesz złożyć online przez portal podatkowy, osobiście w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

By wypełnić druk przez internet, zaloguj się w serwisie e-urzędu skarbowego:

 • przez uzupełnienie danych z profilu zaufanego lub e-dowodu,
 • za pomocą aplikacji mObywatel,
 • za pomocą danych autoryzujących (PESEL lub NIP + kwota przychodu za ubiegły rok).

E-deklaracja PCC-3 jest dość prostym do uzupełnienia dokumentem. By uzupełnienie formularza poszło sprawnie, zawczasu przygotuj umowę kupna-sprzedaży samochodu.

Kiedy nie zapłacimy PCC-3 od samochodu?

Czy trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu? Jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od zakupu samochodu w kilku przypadkach:

W tym przypadku do ceny doliczany jest VAT.

 • gdy wykupisz samochód z leasingu lub wynajmu długoterminowego

Po zakończeniu leasingu lub wynajmu długoterminowego masz możliwość wykupu przedmiotu finansowania. Taka czynność nie jest objęta PCC. Sprawdź samochody poleasingowe w ofercie Automarket.

 • gdy sprzedawca wystawia fakturę (VAT lub VAT-marża)

Nie zapłacisz podatku, jeśli kupisz samochód z komisu, od dealera samochodów lub po prostu od osoby, która prowadzi działalność gospodarczą.

 • jeżeli kupisz samochód za granicą

Należy wtedy zapłacić podatek akcyzowy. Jeżeli natomiast samochód znajduje się za granicą, ale kupujący mieszka w Polsce i umowa została zawarta w kraju, będziesz musiał uiścić podatek.

 • gdy wartość samochodu nie przekracza 1000 zł

Jak wspomniano, wartość samochodu może się różnić od ceny na umowie – podatek płacimy od wartości.

Dodatkowo od podatku PCC w sytuacji zakupu używanego auta na własne potrzeby zwolnione są osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (bez względu na rodzaj schorzenia), lub o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

Zapomnieliśmy zapłacić PCC w terminie do 14 dni – co teraz?

Kara za niezapłacenie podatku w terminie wynosi od 360 zł (1/10 płacy minimalnej) do nawet 20-krotności płacy minimalnej, czyli 72 000 zł! Nie czekaj aż fiskus upomni się o podatek – zobowiązanie przedawnia się dopiero po 5 latach. Sam powiadom urząd skarbowy o niedopatrzeniu – złóż tzw. czynny żal. W oświadczeniu wyjaśnisz okoliczności i zobowiążesz się do zapłacenia zaległości. Sprawa powinna zakończyć się uregulowaniem należności wraz z ustawowymi odsetkami.


Wpis powstał: 23 października, 2023
 • Facebook