Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Pierwszy samochód – jakie auto na pierwsze dla młodego kierowcy

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Każdy kierowca pamięta swoje pierwsze auto! Ty na pewno też będziesz. W tym artykule podpowiadamy, jaki powinien być samochód dla świeżo upieczonych kierowców.

A jeżeli jesteś tu, bo chcesz po prostu poprzeglądać oferty, od razu podajemy link do wszystkich aut dostępnych na platformie Automarket.pl.

Pierwszy samochód — jak wybrać pierwsze auto

Kiedy zastanawiasz się, jaki pierwszy samochód kupić, myślisz pewnie o popularnych modelach. Może po głowie chodzi Ci Ford Focus, a może Honda CR-V lub Toyota Corolla.

Tak, to wszystko są świetne samochody dla poczatkujących kierowców. Jednak godnych polecenia modeli jest o wiele więcej. Rzecz w tym, żeby auto wybrać na podstawie rzetelnej wiedzy, a nie na „chybił trafił”.

Dlatego nie podpowiemy Ci, jaki model i markę wybrać. Za to dowiesz się, jakie kryteria powinien spełniać Twój pierwszy samochód.  

Zatem jakie auto wybrać na pierwsze? Czytaj dalej, za chwilę wszystko będzie jasne.

 • Bezpieczne

Absolutnie najważniejszy aspekt wyboru pierwszego samochodu (i prawdę mówiąc, wszystkich kolejnych również…). Jeżeli uważasz inaczej i wolisz szybką furę, która narobi „zamieszania” na drodze, to… nie, zapomnij o tym.

Jeśli jesteś tuż po egzaminie na prawo jazdy, to nie łudź się, że umiesz dobrze jeździć. Umiejętności zdobywa się stopniowo, wraz z kolejnymi kilometrami na drogach.

Nie chcemy Cię straszyć. Tak po prostu jest. To o tyle ważne, że Twoje bezpieczeństwo zależy od Twoich zdolności. Skoro dopiero nad nimi pracujesz, musisz sobie w bezpieczeństwie pomóc. Najlepiej odpowiednio wyposażonym w systemy bezpieczeństwa samochodem.

ABS, ESP, ESC, TPMS — zapoznaj się z tymi skrótami i wypatruj tych systemów w samochodzie, który chcesz kupić. One mogą uratować Ci życie, a na pewno oszczędzić sporo stresu.

Bezpieczeństwo Twoje i współpasażerów zwiększają też czujniki parkowania. To sprytne urządzenie, które ułatwia zajęcie miejsca nawet w ciasnej uliczce. Jeśli budżet Ci na to pozwala, kup auto wyposażone w kamerę cofania. To jeszcze bardziej zwiększy Twój komfort parkowania.

O poduszkach powietrznych, wspomaganiu kierownicy i układu hamulcowego tylko wspomnimy — powinny być i już.

 • Niedrogie

Nawet jeśli stać Cię na luksusowy samochód, zachęcamy do skromniejszego wydatku na pierwsze auto. Ten punkt, tak jak poprzedni, wiąże się z umiejętnościami za kierownicą.

Pierwszy samochód potraktuj jak mobilny podręcznik do nauki jazdy. Jeśli zdarzy Ci się otrzeć o znak drogowy albo źle wjechać na wysoki krawężnik, uszkodzona karoseria i felgi nie będą aż tak kłuć w oczy, jeżeli nie masz nowego auta premium.

Nie ukrywajmy też, że jeśli nie masz doświadczenia z samochodami, to raczej nie znasz się na ich serwisie i obsłudze technicznej. Jeśli popełnisz błędy w obsłudze tańszego auta, ich skutki nie będą tak bolesne finansowo.

Ok, ale co to znaczy „tańsze auto”? Dla każdego może to być inna kwota. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że całkiem dobry pierwszy samochód dla młodego kierowcy można znaleźć za ok. 20 tys. zł.

Oczywiście mówimy o samochodzie używanym, bo nowego w tej cenie na pewno nie znajdziesz.

Nie przejmuj się – na wypasiony model prosto z salonu przyjdzie jeszcze czas!

 • Tanie w utrzymaniu

Jeszcze trochę o finansach. Koszty utrzymania pierwszego samochodu nie powinny być zbyt wysokie.

Co się na nie składa?

Przede wszystkim paliwo, wymiana części, naprawy (w końcu to samochód używany, więc prędzej czy później coś się w nim zepsuje) i obowiązkowe ubezpieczenie OC (musi je mieć każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce!).

Ubezpieczenie samochodu początkującego kierowcy kosztuje sporo. Chcesz je obniżyć? Skorzystaj ze zniżek doświadczonego kierowcy, np. dopisz do dowodu rejestracyjnego swojego rodzica. Mniej za OC opłacą poza tym właściciele tanich i niezbyt mocnych samochodów.

 • Nie za duże, nie za małe, czyli… kompakt

Ty najlepiej wiesz, jak duże powinno być Twoje auto, bo wiesz, do czego będziesz je wykorzystywać. Pamiętaj jednak, że w dużym samochodzie możesz czuć się niekomfortowo – zwłaszcza przy parkowaniu lub zawracaniu w wąskiej uliczce. Z kolei w „mikrusie” możesz nie czuć się najbezpieczniej.

Jakiej wielkości samochód wybrać? Znajdź rozwiązanie pośrednie, czyli postaw na auto kompaktowe.

Będzie wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Po czasie, z kompaktu łatwo „przesiądziesz się” do większego samochodu. Także jazda małym autem nie sprawi Ci najmniejszej trudności. 

 • Z manualną skrzynią biegów

Za manualną skrzynią biegów przemawiają co najmniej dwa argumenty: praktyczny i finansowy.

Po pierwsze, taką skrzynię ma większość samochodów na polskich drogach. Jeśli zdarzy się, że pożyczysz auto z manualną skrzynią biegów od znajomego, nie będziesz mieć problemu z jego obsługą.

Po drugie, jeżeli zepsujesz automatyczną skrzynię biegów — co świeżemu kierowcy może się przydarzyć — jej naprawa będzie Cię sporo kosztować.

 • O pewnym pochodzeniu

Co to właściwie znaczy? Już tłumaczymy. Jeśli kupujesz swoje pierwsze auto od polskiego dostawcy (najlepiej pierwszego i jedynego dotychczas właściciela), możesz liczyć na pełną historię serwisową.

W przypadku pojazdów zza granicy trudniej o pewność, że z autem nie działo się nic złego, zanim trafił do Polski. Niestety, często zdarza się, że sprzedawcy sprowadzają do kraju auta powypadkowe czy popowodziowe…

Kiedy sprzedawcą jest firma, która serwisy i przeglądy pojazdu wykonywała w autoryzowanych stacjach obsługi, możesz spać spokojnie. Dostajesz do ręki pełną historię serwisową pojazdu. Masz wtedy gwarancję, że Twój pierwszy samochód nie „rozsypie się” na… pierwszym zakręcie.

Jak sprawdzić pierwszy samochód przed zakupem?

To wszystko brzmi prosto w teorii. Jak jest w praktyce? Trudność w kupowaniu samochodu polega na tym, że auto trzeba po prostu pod każdym względem sprawdzić. Konieczne jest „prześwietlenie” jego historii i wiedza, ile będzie kosztować eksploatacja.

Ten temat jest na tyle ważny, że przygotowaliśmy osobny wpis o tym, jak bezpiecznie kupić używane auto. Z pewnością przyda Ci się też poradnik jak uchronić się przed kupnem auta z przekręconym licznikiem — kręcenie liczników to już plaga wśród sprzedawców używanych samochodów!

Jeśli nie masz głowy do spraw technicznych, ani zaufanej osoby, do której możesz zwrócić się o pomoc, to nie ryzykuj. Kup auto, które jest już sprawdzone przez fachowców. Takie samochody znajdziesz na naszej platformie aut w leasing i wynajmie długoterminowym.

Pierwsze auto nie tylko za gotówkę – pierwszy samochód w leasing i wynajem długoterminowy

Wiesz już, czego oczekiwać od jak najlepszego pierwszego samochodu. Teraz powiemy Ci jeszcze o tym, jak je sfinansować. No cóż, my znów o finansach, ale znamy się na tym jak nikt inny. Jesteśmy częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, największego banku w Polsce.

Jeśli nie masz gotówki lub nie chcesz się jej pozbywać, a do tego nie chcesz brać kredytu, to jeszcze nie dowód, że Twoje — ciepłe jeszcze – prawo jazdy się zmarnuje. Możesz mieć całkiem dobry samochód i to w korzystnej cenie.

Co polecamy? Leasing samochodu i wynajem długoterminowy. to garść argumentów, które za tym przemawiają:

 • jeździsz sprawdzonym, bezpiecznym i ubezpieczonym samochodem, o który dba firma leasingowa (przeglądy, naprawy i wymiana opon to nie Twoje zmartwienie),
 • z góry znasz koszty utrzymania pojazdu i przez cały okres umowy są one stałe,
 • choć auto traci na wartości, zupełnie się tym nie przejmujesz (po zakończeniu umowy możesz je zwrócić),
 • masz ulgi podatkowe, jeśli bierzesz auto na firmę (m.in. wrzucasz w koszty część comiesięcznej raty) i zachowujesz zdolność kredytową,
 • gdy Twoja pewność na drodze wzrośnie i ryzyko stłuczki będzie dużo mniejsze, zmieniasz auto na inne, nawet klasy premium. Wtedy błyśniesz nie tylko umiejętnością jazdy.

Teraz masz już komplet informacji na temat wyboru pierwszego auta i sposobów jego finansowania. Jeśli chcesz skrócić swoje poszukiwania, wejdź na Automarket.pl i sprawdź, co mamy w ofercie: auta poleasingowe, auta dostawcze, auta elektryczne i inne w wygodnych formach finansowania.

Tagi:
Wpis powstał: 15 lutego, 2022
 • Facebook