Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak tanio kupić dobry samochód? Tanie samochody poleasingowe, używane i testowe z salonu

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zakup samochodu to dzisiaj spore wyzwanie dla wszystkich, którzy mają w głowie nieśmiały plan wymiany środka transportu. Z jednej strony marzy nam się samochód uznanej marki i w dobrym stanie technicznym, z drugiej jednak zależy nam na możliwie jak najniższej cenie. Sprawdźmy, jak kupić samochód i nie przepłacić.

Dobry i tani samochód – czy zakup takiego egzemplarza jest możliwy?

Jak tanio kupić samochód? Spore zawirowania na rynku motoryzacyjnym sprawiają, że pojawiły się głosy odradzające zakup samochodu w tym momencie. Co, jednak gdy naprawdę potrzebujemy wymienić stary pojazd na taki, który nie zawiedzie nas na długiej trasie? W takim przypadku musimy zacisnąć zęby i rozpocząć poszukiwania auta idealnie dopasowanego do naszych potrzeb.

Osoby poszukujące nowego auta do zakupu ucieszy fakt, że wzrosty cen nowych samochodów wyhamowały. Jednocześnie liczba klientów w salonach samochodowych maleje. Według danych platformy Automarket.pl należącej do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, średnia wartość katalogowa nowych aut wzrosła jedynie o 3 procent w pierwszym półroczu 2023 roku w stosunku do pierwszej połowy 2022 roku.

Co to dla nas oznacza? Korzystniejsze finansowo warunki zakupu samochodu – ceny rosną wolniej, a sprzedawcy samochodów mocniej walczą o klienta. Jak jednak wybrać samochód, którego relacja ceny do jakości będzie możliwie najlepsza? To się zaraz okaże.

Co wpływa na wartość samochodu?

Szukając pojazdu do zakupu, szybko natrafiamy na pierwszy poważny dylemat – samochód używany czy nowy? Jeśli mamy budżet na nowe auto z salonu, wybór nie będzie trudny. Jeśli jednak naszym głównym kryterium są finanse, warto wziąć pod uwagę pojazdy z rynku wtórnego. Pomimo zahamowania wzrostów cen, samochód używany to wciąż atrakcyjniejsza kosztowo alternatywa, która w zależności od dostępnego budżetu pozwala nam wybrać auto bardzo wysokiej jakości, cenionej marki i w doskonałym stanie technicznym.

To właśnie stan techniczny, wraz z przebiegiem stanowi najważniejszą zmienną wpływającą na wartość samochodu używanego. Jeśli będziemy w stanie natrafić na atrakcyjną ofertę samochodu klasy premium, jak Lexus, Mercedes, czy BMW, to już po cenie samochodu będziemy w stanie mniej więcej stwierdzić, jaki jest jego przebieg i historia.

W przypadku nowych aut z salonu dla kupujących ważne jest przede wszystkim bogate wyposażenie, które stanowi największą dźwignię ceny w przypadku nowych modeli z salonu.

Wpływ na wartość i cenę auta ma oczywiście marka i model, ale też rocznik, rodzaj nadwozia, parametry silnika, rodzaj skrzyni biegów i liczba drzwi.

Jak kupić samochód i nie przepłacić – sprawdzone sposoby

Chcemy kupić tani i sprawdzony samochód i przy okazji nie przepłacić? To jak najbardziej możliwe, jednak musimy wiedzieć, gdzie szukać takich modeli. Gdzie kupić tanie auto? A jak tanio kupić nowe auto? Pora na konkrety – oto trzy najczęściej wykorzystywane sposoby na to, by przy relatywnie niskim koszcie nabyć niezawodny samochód, który będzie z nami przez co najmniej kilka lat.

Samochody używane

Na początek samochody używane. To naturalny wybór każdego polskiego kierowcy, który szuka samochodu w rozsądnej cenie. Z raportu opracowanego przez SAMAR wynika, że w 2022 roku średni wiek auta sprowadzanego do Polski wynosił 12,6 lat – to najwyższa wartość od czasu rozpoczęcia zbierania danych do statystyk.

W przypadku aut używanych do wyboru mamy kilka rozwiązań – żmudne szukanie egzemplarza samochodu wśród tysięcy ogłoszeń prywatnych lub poszukiwania samochodów w popularnych komisach samochodowych.

Zobacz, jak bezpiecznie kupić używane auto.

Zakup samochodu używanego od osoby prywatnej możemy porównać do loterii – może nam się trafić świetny samochód w doskonałym stanie i z niskim, oryginalnym przebiegiem. Równie dobrze możemy trafić na auto wyglądające dobrze jedynie podczas pobieżnych oględzin. Bolączki takiego samochodu dadzą o sobie znać najpóźniej kilka tygodni po zakupie. Jeśli więc nie jesteśmy ekspertami i z branżą motoryzacyjną nie mamy wiele do czynienia, warto posilić się wsparciem profesjonalistów, którzy wiedzą, na co zwracać uwagę przy takich ogłoszeniach, lub skorzystać z pomocy Automarket.pl. To jednak niejedyne wyjście, które proponujemy, omawiając najlepsze sposoby na zakup taniego samochodu.

Auta poleasingowe

Kolejny świetny, choć niedoceniany wśród szerszej publiczności sposób na zakup taniego samochodu to poszukiwania wśród aut poleasingowych. To pojazdy, które były leasingowane przez firmy, a po wypełnieniu umownego okresu oddane do dostawcy usługi.

Samochody poleasingowe – co za nimi przemawia? W zdecydowanej większości są to pojazdy uznanych marek, które utrzymują swoją wysoką wartość nawet w przypadku znacznego przebiegu. Dlatego też samochody poleasingowe, pomimo potencjalnych wysokich przebiegów (w końcu auto było przez kilka lat użytkowane przez firmę), to doskonała inwestycja. Zainteresowani takimi autami mogą znaleźć je na platformie Automarket.pl.

O tego typu samochody nie musimy martwić się także pod względem technicznym. Bardzo często umowa leasingu uwzględnia serwisowanie w autoryzowanych serwisach, regularne przeglądy i natychmiastową naprawę wszelkich awarii. To daje nam gwarancję tego, że samochód poleasingowy o ułamkowej wartości nowego modelu posłuży nam jeszcze przez wiele lat.

Tanie auto z salonu? Najlepiej testowe

Mimo bezdyskusyjnych korzyści wynikających z zakupu samochodu używanego, od czasu do czasu nachodzi nas myśl o zakupie samochodu zupełnie nowego. Jedyne, co nas powstrzymuje, to instynktowna obawa przed wydaniem tak ogromnej kwoty na samochód, który w ciągu najbliższych miesięcy straci na wartości od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Czy istnieje jakikolwiek kompromis pomiędzy zakupem nowego auta a pojazdu używanego? Tak – rozwiązanie to samochody wykorzystywane do jazd testowych w salonie, inaczej nazywane samochodami demonstracyjnymi. Jak zatem możemy się łatwo domyślić, charakteryzuje je naprawdę niski przebieg i krótki czas eksploatacji. Samochody te, z oczywistych przyczyn marketingowych będą bardzo dobrze wyposażone.

Takie auta dostępne są w niższej nawet o kilkadziesiąt tysięcy cenie – jeśli zatem natrafimy na możliwość zakupu samochodu stanowiącego egzemplarz testowy, a akurat poszukujemy nowego samochodu, nie ma się nad czym zastanawiać – to strzał w dziesiątkę. Jeżeli dysponujemy większym budżetem, możemy też rozważyć zakup nowego samochodu z salonu.

Cena samochodu, choć istotna, nie powinna być czynnikiem decydującym

Istnieje wiele sposobów na tańszy zakup dobrego samochodu. Niech jednak nie zwiodą nas niskie ceny aut, które powinny być wycenione znacznie drożej. Rynek samochodów używanych, choć płynny, może być uznany za relatywnie stabilny pod kątem relacji ceny do jakości. Zakup samochodu poleasingowego to również sposób na oszczędności, przy zachowaniu najwyższych standardów stanu technicznego. W ofercie Automarket.pl znajdziesz setki modeli samochodów poleasingowych i używanych na każdą kieszeń.

Jeśli zatem rozglądamy się za nowym samochodem, warto za każdym razem, bez względu na źródło zakupu, dokładnie sprawdzić jego historię, przebieg, a także skonsultować zakup z profesjonalistą, by za kilka miesięcy stwierdzić, że ten konkretny zakup był naprawdę dobrą decyzją.


Wpis powstał: 3 sierpnia, 2023
  • Facebook