Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Diagnostyka komputerowa samochodu – czy warto wykonać ją przed zakupem auta?

Planujesz zakup nowego auta i chcesz sprawdzić jego stan techniczny? Diagnostyka komputerowa samochodu to metoda, za pomocą której zweryfikujesz potencjalne usterki i wykryjesz nieprawidłowości. Współczesne pojazdy są wyposażone w zaawansowane systemy elektroniczne złożone z wielu elementów. Dzięki diagnostyce komputerowej sprawdzisz, czy wszystkie układy i podzespoły w aucie są sprawne. Dlaczego warto zrobić to przed zakupem samochodu?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu?

Aby wykonać diagnostykę błędów w samochodzie, należy podłączyć specjalistyczny komputer do portu diagnostycznego auta. Dzięki temu będzie można odczytać informacje z poszczególnych układów i podzespołów. W ten sposób sprawdza się ogólną kondycję pojazdu, szczegółowe parametry wszystkich części, a także wykrywa się miejsca awarii oraz ich przyczyny. 

Wewnętrzne komputery we współczesnych samochodach sterują silnikiem i innymi układami. Komputery te zapisują kody błędu w swojej pamięci, gdy ustalone zakresy pracy podzespołów są przekraczane. Takie kody można znaleźć dzięki diagnostyce komputerowej samochodu i w ten sposób wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych części auta. Specjalista interpretuje otrzymane w procesie diagnostycznym wyniki i wskazuje podzespoły, które mogą wymagać naprawy. 

Jakie informacje pokazuje komputer do diagnostyki aut?

Podczas diagnostyki komputerowej samochodu specjalistyczny skaner rozpoznaje kody usterek z różnych układów pojazdu. Dzięki temu można zweryfikować działanie układu paliwowego, sterownika silnika czy systemów bezpieczeństwa takich jak:

 • ABS,
 • ASR,
 • ESP,
 • EPC,
 • SRS,
 • AIRBAG.

Poza tym diagnostyka błędów w samochodzie wykaże też parametry auta podczas jazdy. Najważniejsze z nich to m.in. silnik, temperatura, ciśnienie doładowania, wskaźniki, czasy wtrysków czy przepływomierz. Niektóre skanery diagnostyczne badają też automatyczne skrzynie biegów i klimatyzację w pojeździe. 

Wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu przed jego zakupem pozwala więc zweryfikować sprawność kluczowych układów i części. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy na desce rozdzielczej pojawiają się różne kontrolki (więcej na ten temat znajdziesz w artykule Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?). Jeśli komputer wykryje nieprawidłowości, klient może zrezygnować z zakupu wadliwego pojazdu lub negocjować niższą cenę auta. 

Ile kosztuje diagnostyka komputerowa samochodu? Cena usługi

Koszt diagnostyki komputerowej auta różni się w zależności od zakresu usługi oraz lokalizacji. Najniższe ceny obowiązują w województwach lubelskim i podkarpackim, zaś najwyższe – w łódzkim, wielkopolskim i pomorskim. Samą diagnostykę komputerową można podzielić na kilka kategorii. W kolejności od najtańszej do najdroższej są to:

 • kasowanie błędów w aucie bez wydruku raportu (ok.130-200 zł);
 • odczyt i kasowanie błędów w samochodzie z wydrukiem raportu (ok. 140-230 zł);
 • pełna diagnostyka komputerowa samochodu z poszukiwaniem usterki w silniku benzynowym (ok. 300-440 zł);
 • pełna diagnostyka komputerowa samochodu z poszukiwaniem usterki w silniku Diesla (ok. 400-560 zł). 

Okazuje się więc, że koszt badania nie jest zbyt wysoki, biorąc pod uwagę cenę kupowanego pojazdu. Nawet pełna diagnostyka za kilkaset złotych może ustrzec osoby szukające używanego auta przed znacznie wyższymi wydatkami związanymi z naprawą niesprawnego samochodu. 

W wynajmie długoterminowym nie musisz martwić się o stan pojazdu

Jeśli nie chcesz ryzykować, że kupisz auto w złym stanie technicznym, pomyśl o innej formie finansowania pojazdu. Jednym z rozwiązań jest wynajem długoterminowy samochodu na profesjonalnej platformie. Decydując się na auto w finansowaniu na Automarket.pl nie musisz przejmować się ceną diagnostyki komputerowej auta, ponieważ wszystkie dostępne samochody zostały w pełni sprawdzone.

W jednej racie wygodnie opłacasz korzystanie z pojazdu ubezpieczenie. W pakiecie Comfort Automarket zapewnia także przegląd i naprawy oraz pojazd zastępczy, komplet opon na wymianę oraz koordynację likwidacji szkód.

Dlaczego warto wykonać diagnostykę komputerową samochodu przed zakupem?

Ta metoda badania pojazdu ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest szybkość. Diagnostyka komputerowa samochodu pozwala w kilka minut zweryfikować stan techniczny układów i podzespołów auta. Nie wymaga przy tym demontażu żadnej części – diagnosta potrzebuje tylko komputera z odpowiednim oprogramowaniem. 

Klient może więc przed podjęciem decyzji o zakupie auta sprawdzić, czy jego stan jest zgodny z opisem sprzedającego i czy nie będzie musiał dużo inwestować w ewentualne naprawy.

Co więcej, diagnostyka błędów w samochodzie jest po prostu skuteczna w wykrywaniu usterek i kompleksowej ocenie całego pojazdu. Dzięki niej można nie tylko przyspieszyć proces naprawy, ale też uniknąć wymiany sprawnych części w poszukiwaniu przyczyn awarii. 

Warto korzystać z tej metody badania pojazdów, by dotrzeć do usterek, o których sprzedający nie poinformował w ogłoszeniu lub rozmowie z kupującym. 

Nie musisz sprawdzać samochodu w leasingu

Diagnostyka komputerowa samochodu to dobry sposób na to, by uniknąć niekorzystnej decyzji o zakupie auta z ukrytymi wadami. Aby nie sprawdzać każdego oglądanego pojazdu, warto pomyśleć o alternatywie. 

Warto rozważyć leasing samochodu. Np. platforma Automarket.pl oferuje wyłącznie pojazdy nowe i używane, które zostały w pełni sprawdzone pod kątem technicznym. To korzystna forma finansowania samochodu zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. 

Z pakietem Comfort – podobnie jak w przypadku wynajmu długoterminowego – nie musisz martwić się kosztami serwisowymi. Eksperci Automarket przygotują dla Ciebie samochód, którym możesz zacząć jeździć od razu. 

Wpis powstał: 9 lutego, 2024
 • Facebook